Pracownia Orange

Aktualności

cyfrowe-korzenie

,,Niezwykły tydzień” w Pracowni Orange

Od 3 do 8. października w Lgocie Mokrzesz obchodziliśmy Tydzień Pracowni Orange, akcję zainicjowaną jak zwykle przez Fundację Orange. Było to dla nas sześć dni intensywnej pracy zespołowej, a zarazem sześć dni super zabawy. Każdego dnia, krok po kroku realizowaliśmy wcześniej ustalony plan działania, na który składały się liczne warsztaty i spotkania tematyczne, prowadzone przez opiekuna pracowni Ninę Kulak- Frączek oraz zaproszonych gości.

Nasza pracownia stała się miejscem spotkań różnych organizacji, gdy potrzeba zmienia się w pracownię plastyczną, kuchnię lub azyl dla pragnących chwili wytchnienia. Tak też było w trakcie trwania Tygodnia Pracowni Orange. Razem z dziećmi bawiliśmy się tworząc kolorowe aniołki z modeliny na szczęście oraz własnoręcznie ozdabiając niezwykłymi wzorami materiałowe torby na zakupy.

Dzięki współpracy nawiązanej z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie udało nam się 6. października zorganizować międzypokoleniowe warsztaty pt. „Obrazy malowane plasteliną”, które poprowadziła pani Małgorzata Chebel. Naszą Pracownię Orange odwiedzili także w tym czasie niezwykli goście. Biblioteczne chochliki (członkinie KUTW) w asyście prawdziwego rycerza pasowały dzieci uczęszczające na co dzień do pracowni oraz naszych gości dzieci ze świetlicy w Lgocie Górnej, na czytelników Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Koziegłowy. Uczestnicy spotkania otrzymali z rąk pani dyrektor Renaty Garleja dyplomy potwierdzające fakt pasowania. Drugimi gośćmi, którzy do nas przybyli, byli ratownicy medyczni, panowie Leszek Kania i Marcel Kolasa, którzy przeprowadzili w pracowni szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Po tym spotkaniu uczestnicy wyszli bogatsi nie tylko o wiedzę z zakresu szybkiego reagowania w nagłych wypadkach, ale także każda osoba otrzymała gadżet w postaci podręcznej apteczki ufundowanej przez liderkę pracowni Bożenę Kolasa.

Zwieńczeniem intensywnego tygodnia pracy i nagrodą dla nas było sobotnie ognisko z kiełbaskami oraz potańcówka. Razem z dziećmi w piątkowe popołudnie w trakcie szybkich warsztatów kulinarnych, upiekliśmy ciasto na sobotnią imprezę. Wprawdzie był to murzynek, ale dla nas był to symboliczny tort. Nasza pracownia w październiku skończyła roczek. W trakcie tego roku dokonaliśmy razem wielu niezwykłych rzeczy, które służą całej naszej społeczności.

Przez ten tydzień staraliśmy się dobrze wykorzystać wszelkie możliwości jakie daje nam nasze „pomarańczowe gniazdko”.

Dziękujemy wszystkim stałym bywalcom naszej pracowni oraz gościom, którzy razem z nami świętowali Tydzień Pracowni Orange.

 

,,Zróbmy to razem” w Pracowni Orange

 

1 i 2 sierpnia dzieci uczęszczające na co dzień do Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz razem ze swoimi dziadkami brały udział w warsztatach pod nazwą-„Zróbmy to razem”-regionalne warsztaty plastyczno – komputerowe dla dziadków i wnuczków. Spotkania podzielone były na dwa etapy- najpierw odbywały się zajęcia plastyczne a następnie komputerowe.

Przez dwa dni dzieci pracowały se swoimi dziadkami tworząc niezwykłe przedmioty, które mogły zabrać na pamiątkę do domu. Projekt, w którym uczestniczyli nasi mieszkańcy oraz mieszkańcy 4 innych miejscowości, to rodzinny projekt artystyczny i edukacyjny skierowany do mieszkańców wsi i małych miasteczek subregionu północnego województwa śląskiego. Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem zajęć był Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie a głównym koordynatorem projektu osobą dzięki, której mogliśmy się dobrze bawić przez dwa dni była pani plastyk Małgorzata Chebel.

W poniedziałek 1 sierpnia odbyły się warsztaty plastyczne ( prowadzone przez panie Edytę Cieślik-Moczek oraz Barbarę Szyc) zatytułowane „Ulica sweterkowa”. W trakcie zajęć uczestnicy tworzyli obrazy fakturowo-reliefowe wykorzystując do tego celu dzianiny, tkaniny, włókna, kolorowe tasiemki. Motywem przewodnim warsztatu był dom. Całość wykonana została w formacie A3 na płycie pilśniowej i oprawiona w ramkę z uchwytem do powieszenia. We wtorek 2 sierpnia odbyły się warsztaty pod nazwą „Koguciarnia”. Motywem przewodnim warsztatu był kogut, uważany w kulturze ludowej za symbol sił witalnych i życia. Wnuczkowie wspólnie z dziadkami wykorzystując listewki i kawałki drewna tworzyli swoje koguty. Ptaki miały uproszczoną formę i geometryczne kształty ,ale barwna akrylowa polichromia, którą zostały pokryte dodała im niesamowitego uroku. Prowadzące zajęcia były pełne podziwu wobec niesamowitego talentu uczestników i kolorystyki oraz wzornictwa jakie zostało przez nich zastosowane. Powstałe koguciki jeśli można je tak nazwać zdobią ogródki na wsi Lgota Mokrzesz. (Babcie żartowały, że szpaki już nie przyjdą na niejedną wiśnię w okolicy).

Po zakończeniu zajęć plastycznych przychodził czas na przerwę i poczęstunek, który zapewnili organizatorzy warsztatów. Słodkie pączusie oraz kawa dla dziadków umilały wspólnie spędzony czas.

Po chwili wytchnienia nadszedł czas na drugi etap spotkań, czyli warsztaty komputerowe. Uczestnicy uczyli się pracy z programem Corel. Oczywiście zajęcia rozpoczęły się od podstaw, od poznania interfejsu, czyli okna w programie z obszarem pracy, paskami stanu, przybornikiem służącym do bezpośredniego kontaktu użytkownik – komputer. Drugiego dnia szkolenia dzieci wspólnie z dziadkami wzorując się na rzeczywistych obrazach tworzyły pierwsze proste prace graficzne oparte na podstawowych figurach geometrycznych. Jako modele do projektowania posłużyły dzieciom koguty powstałe na części plastycznej.

Te niezwykłe warsztaty, których głównym założeniem było zintegrowanie poprzez wspólne działanie różnych grup wiekowych oraz rozwijanie aktywności twórczej seniorów i juniorów w wieku od 6- 12 lat, doskonale odpowiedziały na potrzeby naszego społeczeństwa. Dlatego z tak wielkim entuzjazmem wszyscy uczestnicy przyjęli wiadomość, że przed nimi jeszcze jedno spotkanie w ramach projektu. Kolejne szkolenie odbędzie się już 20 września o godzinie 15.00 oczywiście w budynku Sołeckiego Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz. Nie zdradzamy, co będzie tematem zajęć. Zapewniamy tylko, że będzie to coś niezwykłego.

Więcej zdjęć z warsztatów znaleźć można na stronie:

http://www.rok.czestochowa.pl/gallery.php?GalleryId=346#

Półkolonie z Kulturą w SCK w Lgocie Mokrzesz

Od 18 do 24 lipca, przy Pracowni Orange, w budynku Sołeckiego Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz odbywały się niezwykłe „Spotkania z baśnią” w ramach półkolonii. 25 dzieci z naszej miejscowości oraz okolic brało udział w drugiej edycji wakacyjnych spotkań tzw. „Półkolonii z Kulturą”. Tegoroczne działania dofinansowane były ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Uczestnicy zgodnie z zainteresowaniami podzieleni zostali na dwie grupy warsztatowe:

-grupę plastyczną, nad którą pieczę trzymała pani Joanna Brzezińska;

– grupę teatralną prowadzoną przez panią Katarzynę Skolik- Miedziak.

Prowadzące przenosiły dzieci w bajkowy świat rozpoczynając każde zajęcia od niezwykłej interpretacji tekstu. Codziennie odczytywano inną baśń. W ciągu tygodniowych warsztatów uczestnicy pracowali w oparciu o utwory: Słowik, Brzydkie kaczątko, Calineczka, Świniopas.

Na zajęciach plastycznych dzieci zgłębiały tajniki malowania tuszem kreślarskim i akwarelami. Poznały też nową niezwykłą technikę malarską jaką jest batik- technika polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkanin w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane woskiem, proces ten, można powtarzać wielokrotnie. Na czwartkowych zajęciach uczestnicy pracowali z gliną, tworząc glino-ryty, które następnie malowane były farbami plakatowymi i odbijane na kartkach papieru. W ramach zajęć plastycznych powstały niezwykłe prace, które zostały zaprezentowane podczas obchodów Dni Gminy i Miasta Koziegłowy.

Grupa teatralna cały czas pracowała nad swym warsztatem, poprzez ćwiczenia oddechowe, emisji głosu i dykcji. Tworzyła etiudy teatralne i scenki dramowe. Dzieci szkoliły się w interpretacji tekstu: prozy i wiersza. Ich wszystkie działania zmierzały do tego, by jak najlepiej zaprezentować się podczas spektaklu.

Nasi mali aktorzy cały tydzień ciężko pracowali, by w niedzielę 24 lipca podczas Dni GiM Koziegłowy widzom przybyłym do Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach pokazać przedstawienie pt. „Dwa królestwa”, oparte na odwiecznej rywalizacji wody i ognia. Koloniści specjalnie na potrzeby spektaklu podzieleni zostali na dwie drużyny- wody i ognia. Występowały wszystkie dzieci niezależnie od tego czy należały do grupy plastycznej czy teatralnej.

Oczywiście uczestnicy warsztatów mieli także czas na chwile szaleństwa, wspólnej zabawy i posiłek na świeżym powietrzu w cieniu parasoli użyczonych przez firmę „Jurajska Spółka z o.o.”. Dodatkowo „Jurajska” podarowała dzieciom napoje oraz drobne upominki w postaci kolorowanek i bransoletek odblaskowych.

Oficjalne zakończenie tegorocznych „Półkolonii z Kulturą” miało miejsce podczas obchodów Dni GiM Koziegłowy. Każdy uczestnik otrzymał od prowadzących specjalny dyplom potwierdzający uczestnictwo w projekcie. Spektakl spodobał się widowni o czym świadczyły gromkie brawa.

W imieniu wszystkich dzieci dziękujemy paniom Joannie Brzezińskiej i Katarzynie Skolik- Miedziak za niezwykłą podróż w świat baśni i wspólnie spędzony czas.

 

Współpracownie

 

Fundacja Orange od czasu do czasu proponuje wszystkim Pracowniom Orange udział w wyzwaniu, za które jeśli się wygra można otrzymać dużą pulę punktów. Punkty w zależności od ilości można z czasem wymienić na dodatkowy sprzęt do pracowni lub inne drobne akcesoria. Tym razem Fundacja zainicjowała akcję „Współpracownie”. Wyzwanie polegało na nawiązaniu współpracy między minimum dwoma pracowniami i zorganizowaniu wspólnego przedsięwzięcia. Nasza Pracownia Orange w Lgocie Mokrzesz od razu przystąpiła do działania. Nawiązaliśmy kontakt z Pracownią Orange w Polance Wielkiej- małej gminie położonej niedaleko Oświęcimia. Chociaż dzieli nas prawie 100 km, dzięki przychylności pań dyrektorek- pani Renaty Garleja dyrektor MGOPK w Koziegłowach oraz pani Anety Odrobiny dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polance Wielkiej, udało nam się zorganizować warsztaty dla mieszkańców obu miejscowości.

27 kwietnia do pracowni w Lgocie Mokrzesz przyjechała ekipa z Polanki Wielkiej wraz z rękodzielniczką panią Anną Gałgan, która uczyła nasze panie oraz dzieci jak ze zwykłych dziecięcych pończoch i krepiny wyczarować niesamowite kompozycje kwiatowe. Uczestnicy warsztatów byli pełni podziwu dla kunsztu i niezwykłego talentu pani Ani. Osoby obecne na szkoleniu oprócz zdobytej wiedzy i nowych zdolności mogły zabrać ze sobą do domu kwiaty, które same wykonały.

W zamian za zorganizowane u nas warsztaty, nasza ekipa z Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz, na czele z panią Izabelą Churas- pracownikiem MGOPK, instruktorką kultywującą rodzimą tradycję wykonywania wyrobów z łyka osikowego. 29 kwietnia wyruszyła w podróż do Polanki Wielkiej by tam w GCK przeprowadzić warsztaty. Pani Iza opowiedziała zgromadzonym, w jaki sposób wytwarza się łyko, krótko przedstawiła historię związaną z rozwojem naszego regionalnego produktu. Następnie pokazała przybyłym, jak z tak kruchego i trudnego w obróbce materiału wyczarować wiosenne bukieciki. Każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie wykonać swoją kompozycję i zabrać ją do domu na pamiątkę.

Dla obu pracowni było to niezwykłe przeżycie. Dzięki inicjatywie Fundacji Orange i pomocy ze strony dyrekcji obu placówek nie dość, że mogliśmy spotkać się na żywo, to jeszcze mieliśmy szansę zaprezentować swe regionalne dziedzictwo i wymienić się doświadczeniami.

Mamy nadzieję,że nasza współpraca z Pracownią Orange w Polance Wielkiej będzie trwać dalej i zaowocuje nowymi wspólnymi projektami, do których przyłączą się kolejne pracownie.

„Owszem robimy niesamowite rzeczy”

Trudno nie zgodzić się z tym hasłem widniejącym na jeżdżącym laboratorium, które odwiedziło w kwietniu Pracownię Orange w Lgocie Mokrzesz. Zespół kryjący się pod nazwą FabLab Trójmiasto w ramach projektu pt. „FabLab w Drodze”, sponsorowanego przez Fundację Orange, odwiedza wybrane w drodze konkursu Pracownie Orange i prowadzi szkolenia z kreatywnego wykorzystywania technologii. FabLab to rodzaj pracowni, w której poprzez majsterkowanie i użycie technologii cyfrowych tworzyć można prawie wszystko w myśl idei „zrób to sam”.

Jako nieliczni, bo do udziału w projekcie zakwalifikowano tylko 10 z 77 Pracowni Orange, mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłych dwudniowych warsztatach, w ramach których powstały dwie wspaniałe budowle.

Dzięki ekipie FabLabu składającej się z panów: Krzysztofa Kossaka, Mateusza Dyrdy, Grzegorza Łużeckiego, w przeciągu dwóch dni powstał drugi w Polsce i pierwszy będący w posiadaniu Pracowni Orange, gliniany piec do pizzy. Jego projektantem i osobą nadzorującą pracę osiemnastoosobowego zespołu był pan Grzegorz. Piec budowany był od podstaw, warstwa po warstwie, przez mieszkańców Lgoty Mokrzesz, którzy teraz z dumą obserwują efekt naszej wspólnej pracy, nie mogąc się doczekać pierwszego wypieku pizzy. Niestety na to poczekać musimy do sierpnia, bo piec musi sobie spokojnie schnąć przez trzy miesiące.

W czasie, gdy dorośli budowali piec, dzieci w Pracowni Orange pod okiem panów Krzysztofa i Mateusza uczyły się modelować w programie Tinkercad. Zaczynając od zasad powstawania zwykłych puzzli, poprzez przeobrażenie modelu 3D w puzzle, uczestnicy doszli do etapu składania gotowego wyciętego modelu 3D. Podczas tych zajęć w Pracowni powstał lis, struktura samonośna, tzw. model Lowpoly, składający się z około 200 trójkątnych paneli ze sklejki ciętych na ploterze laserowym. Jest to pierwszy w Polsce lis wykonany tą techniką i trzeci tak duży zwierzak (figura ma bowiem przeszło metr wysokości) powstały w Polsce.

Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci chwile spędzone z ekipą FabLabu to niesamowite przeżycie, zwłaszcza iż w trakcie ich wizyty w Pracowni Orange mieliśmy okazję zwiedzić jeżdżące laboratorium. W małym busie na niewielkiej powierzchni mieści się drukarka 3D, ploter laserowy, cała masa laptopów, tabletów itp. sprzętów cyfrowych, zwykłych kołków, gwoździ, desek i taśm. Jest tam wszystko o czym można zamarzyć, gdyż FabLab to otwarty warsztat cyfrowy, dzięki któremu można zrobić wszystko.

Dzięki wsparciu po raz kolejny przez Fundację Orange i dzięki wspólnej pracy mieszkańców Lgoty Mokrzesz w naszej Pracowni Orange powstał gliniany piec do pizzy i niezwykły lis, za co dziękujemy z całego serca.

 

Z wizytą w Fundacji Orange w nagrodę za naszą aktywność

 

 

Użytkowników Pracowni Orange Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz spotkało duże wyróżnienie. Nasze starania i fakt, iż utrzymujemy się w ścisłej czołówce krajowego rankingu Pracowni Orange (obecnie nasza pracownia zajmuje 4 miejsce na 77 pracowni w Polsce) zostały nagrodzone wyjazdem do Warszawy do Fundacji Orange na warsztaty kodowania i programowania. W zajęciach 19. marca uczestniczyło tylko pięć reprezentacji, wśród nich były nasze dzieci.

Z racji tego, iż dzieli nas od Warszawy sporo kilometrów mogliśmy wyruszyć w podróż dzień wcześniej i dzięki uprzejmości Fundacji pozwiedzać razem z panią przewodniczką Łazienki Królewskie i Stare Miasto.

Następnego dnia w siedzibie Orange odbyły się warsztaty prowadzone przez super trenerów z Akademii Młodego Hakera, którzy wprowadzili uczestników w świat programowania gier, w świat technologii cyfrowych i animacji. Adepci programowania musieli stworzyć animowane aplikacje przy pomocy narzędzia Scratch, poznając tym samym podstawy kodowania. Wszyscy pracowali bardzo sumiennie, i słuchali swoich trenerów, gdyż na koniec warsztatów otrzymali pracę domową. Już niebawem koderzy odwiedzą naszą pracownię by poprowadzić drugą część warsztatów i sprawdzić umiejętności naszych dzieci.

To jednak nie wszystkie niespodzianki jakie czekały na uczestników wyjazdu. Po zakończeniu szkolenia wszyscy otrzymali dyplomy SuperKoderów oraz upominki od Fundacji Orange. Nasze dzieci zwiedzały także Centrum Nauki Kopernik. I tam bez ograniczeń bawiły się i eksperymentowały przy stacjach naukowych. Niesamowitym wydarzeniem był spektakl pt. „Ojciec wie lepiej” w Teatrze Robotów.

MGOPK w Koziegłowach bardzo ceni sobie współprace z Fundacją Orange. Serdecznie dziękujemy Fundacji za to przedsięwzięcie.

 

Nie taka zwykła świetlica

Pracownia Orange działa niespełna od 3 miesięcy w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz, a może pochwalić się rzeszą odwiedzających. Dzieci bardzo chętnie korzystają z zasobów Pracowni. Coraz częściej zagląda tutaj młodzież. Pracownia Orange to nie tylko świetlica multimedialna. Wokół niej organizujemy ciekawe zajęcia i spotkania, również dla dorosłych z dużym zaangażowaniem Sołtysa, Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich. W ofercie mamy zajęcia stałe: aerobik, warsztaty szachowe, warsztaty plastyczne dla dzieci, komputerowy e-kurs angielskiego dla dzieci, warsztaty dla początkujących ABC komputera. Do dyspozycji jest również stół do tenisa i bilard. W listopadzie odbyły się zajęcia  z języka angielskiego dla dzieci – w ramach projektu „FunEnglish w bibliotece, Kolorowo – warzywnie i owocowo, przeprowadzone przez Panią Elizę Noszczyk, nauczycielkę  języka angielskiego. W okresie przedświątecznym, akcja „ozdoby choinkowe” na Świąteczne drzewko Pracowni Orange, zyskała wielu zwolenników co wpłynęło na zaangażowanie społeczności lokalnej i sponsorów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia świątecznych stroików zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz dekorowanie pierniczków bożonarodzeniowych dla dzieci zorganizowane przez grupę inicjatywną. Pracownia uczestniczy w grywalizcji, w Pracowniach Orange. To taka forma zabawy i pozytywnej rywalizacji, a za działania, projekty i realizację określonych zadań na rzecz mieszkańców swojej miejscowości, pracownie otrzymują punkty. Obecnie zajmuje 7 pozycję w rankingu, na 77 pracowni w Polsce. Wszystkie wyzwania i działania pracowni można śledzić na platformie https://pracownieorange.pl/ .

Pracownia wygrała również wizytę mobilnego warsztatu Fab Lab. Fab Lab Trójmiasto to otwarty cyfrowy warsztat wyposażony w narzędzia do stworzenia prawie wszystkiego – drukarki 3D, plotery laserowe, frezarkę CNC i inne. W Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzeszy przez 4 dni, tworzyć będziemy gliniany piec do pizzy lub ogród edukacyjny- warzywno- ziołowy, a w ramach warsztatów „ małe zwierzę” za pomocą plotera laserowego, stworzymy zestaw drewnianych puzzli. To już w kwietniu przyszłego roku, a w maju przylecą do Pracowni „ Latający animatorzy kultury”. To działania Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. “Latający Animatorzy Kultury, Latający Socjologowie i Latający Animatorzy Cyfrowi” zagoszczą u nas w maju i pomogą m.in. odpowiedzieć Pracowni na pytania: jak działać w społeczności tworząc teatr z niczego? Jak wykorzystywać nowe technologie i zasoby sprzętowe Pracowni? Jak nawiązać relacje z lokalnymi partnerami?. Zapraszamy do korzystania z oferty Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz.

Język Angielski dla dzieci w środę od 16.00 do 18.00 w Pracowni Orange w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz

12186742_1486106258361340_1587423616650254742_o

RELACJA Z OTWARCIA PRACOWNI ORANGE [TUTAJ]

HALLOWEENOWE SZALEŃSTWO- RELACJA [TUTAJ]