Koło Gospodyń „Ziemianki”

Ziemianki

Koło Gospodyń,, Ziemianki”- Koziegłowy

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach powstało w latach 20- XX wieku.

W 1932 roku otrzymało sztandar wraz z aktem  poświęcenia. Od samego początku gospodynie zrzeszone w Kole organizowały różne imprezy kulturalne, brały udział w skupie mleka, rozprowadzały nawozy i sadzonki wśród mieszkańców Koziegłów, uczyły szyć i szydełkować, sadziły drzewa i krzewy. Maja również swój udział w budowie koziegłowskiego domu kultury i szkoły.

Obecnie ich działalność skupia się na promocji naszego rękodzieła wiórowego. Panie przy każdej okazji pokazują i uczą jak wykonywać kwiaty czy proste elementy dekoracyjne. 

W 1974 roku dzięki ich staraniom powstaje  zespół śpiewaczy a następnie Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Aktywnie uczestniczyły przy biciu rekordu Guinnessa w 2006 r. szyjąc największy kapelusz świata.

Dużym wyróżnieniem dla Koła był udział w 2008 roku w Światowym Kongresie Rolników organizowanym w Warszawie przez Krajowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych.

Koło Gospodyń ,,Ziemianki” posiada wiele dyplomów i podziękowań. Za swą działalność 8 członkiń zostało wyróżnionych Orderem Serca Matkom Wsi : Jadwiga Jadowska, Maria Wiśniewska, Stanisława Podpłomyk, Stefania Noszczyk, Teresa Grzybek, Julia Kulak, Wiesława Machura i Elżbieta Wróbel.

Dziesięć pań posiada Order za zasługi dla KGW: Stanisława Zielińska, Maria Nowak, Zofia Guznowska, Jadwiga Jadowska, Irena Blicharska, Izabela Ćwik, Anna Witos, Barbara Kimla, Krystyna Kluza, Stefania Noszczyk.

Przewodniczącą koła jest pani Hanna Proszowska

Prezentacja Stołów Wielkanocnych – Poczesna

17.03.2018

17 marca w Hali Sportowej w Pocześnie odbyła się Prezentacja Stołów Wielkanocnych . Patronat nad imprezą objął J.E.Ks. Biskup Antoni Długosz, Przewodnicząca Rady Krajowej KGW Bernadetta Niemczyk, Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma oraz Starosta Powiatu Częstochowskiego Krzysztof Smela.

Na to przedświąteczne spotkanie przyjechały Koła Gospodyń Wiejskich z gmin regionu częstochowskiego. Ideą spotkania jest prezentacja potraw regionalnych nawiązujących do kultury i tradycji związanych ze Świętem Wielkiej Nocy.

Gminę Koziegłowy reprezentowało Koło Gospodyń ,,Ziemianki” .Wierne tradycji zaprezentowały potrawy i ciasta, które od pokoleń goszczą w ich domach i są symbolem Świąt Wielkanocnych.

Koziegłowskie gospodynie po poświęceniu pokarmów przez Biskupa Ks. Antoniego Długosza z uśmiechem na ustach częstowały gości i dzieliły się tajnikami kuchni.

Podczas Prezentacji Stołów Wielkanocnych odbyły się również targi rękodzielnicze.

Koło Gospodyń ,,Ziemianki” nawiązując do naszych tradycji zaprezentowały świąteczne wyroby z wiór osikowych.

Wśród gości honorowych była pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Vice – Wojewoda Śląski Pan Mariusz Trepka.

Palma Wielkanocna – 2016

 

Jak co roku w kościele pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach w Niedzielę Palmową  odbył się konkurs na palmę wielkanocną, zorganizowany przez Akcję Katolicką.

Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: najwyższa palma, tradycyjna i palma symboliczna. W konkursie już po raz drugi wzięło udział Koło Gospodyń ,, Ziemianki” z Koziegłów.

Na konkurs przygotowały dwu metrową palmę zrobioną z osikowych kwiatów, bukszpanu i wierzbowych bazi. . Palma mieniła się wieloma kolorami i wyglądała przepięknie.  I to właśnie doceniło jury, przyznając Kołu Gospodyń ,,Ziemianki” I miejsce w kategorii palma tradycyjna. Nagrodę, ogromny kosz słodyczy, odebrały z rąk pana burmistrza Jacka Ślęczki.

Radość Pań z Koła Gospodyń ,,Ziemianki” była ogromna, dumnie prezentowały swoje dzieło i cieszyły się z nagrody ufundowanej przez  burmistrza Jacka Ślęczkę.

Serdecznie gratulujemy naszym Panią i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Baba Wielkanocna Nowa Brzeźnica 2016

 

 

Wielkanoc, Zmartwychwstanie Pańskie, to czas niezwykły, to czas upamiętniający. To czas odnowy i zadumy. Po Wielkim Poście nadchodzi radość i czas obfitości. W kulturze polskiej mamy wiele wspaniałych tradycji wielkanocnych, gdzie przeplatają się obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody. W kościołach rozbrzmiewały kołatki, w Kwietną Niedzielę święcono Palmy, a w Wielką Sobotę pokarmy.

Wspaniałą okazją do przypomnienia sobie wielkanocnych tradycji kulinarnych są Regionalne Prezentacje Potraw i Wyrobów Wielkanocnych, która w tym roku odbyła się 12 marca w Nowej Brzeźnicy. Na Prezentacje zjechały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: kłobuckiego, lublinieckiego, częstochowskiego i myszkowskiego aby zaprezentować to co w tradycji polskiej najpiękniejsze, królowały baby, mazurki, jaja, żurki, serniki, wielkanocne paschy, domowe wędliny kusiły smakiem. A wszystko podane na przepięknie ustrojonych stołach.

Gminę Koziegłowy reprezentowało Koło Gospodyń ,,Ziemianki” z Koziegłów. Wielkanocny stół przygotowany przez Panie dosłownie uginał się pod ciężarem przygotowanych potraw.

To prawdziwe mistrzynie. Na białym obrusie centralne miejsce zajmował koszyczek ze święconką, obok pyszniła się wielkanocna baba, na półmiskach królowały jaja podawane z kolorowymi pastami. Wśród wędlin nie mogło zabraknąć pasztetów, szynek, pieczeni. Kolorowe sałatki kusiły wzrok. W wazach serwowano zalewajkę z maślanki i zupę chrzanową, a wszystko to pośród kwiatów, słomianych kurek, bukszpanu i zapalonych świec.

Podczas Regionalnej Prezentacji odbywały się również targi rękodzielnicze. Nasze Panie na swoim stoisku prezentowały kwiaty, zajączki, kurki, baranki, wszystko wykonane z wiór osikowych.

X Regionalną Prezentację Potraw i Wyrobów Wielkanocnych zorganizował Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie i Gmina Nowa Brzeźnica.

Patronat honorowy objął J.E. Biskup Antoni Długosz, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z Częstochowy , Starostowie Powiatów: Częstochowskiego, Lublinieckiego, Myszkowskiego, Kłobuckiego oraz wójt Gminy Nowa Brzeźnica.

Baba Wielkanocna- 21 marzec 2015

 

Wielkanoc to czas niezwykły. To święto radości z zmartwychwstania Chrystusa i czas obfitości po wielkim poście.

Wspaniałą okazją do przypomnienia sobie wielkanocnych tradycji kulinarnych jest Regionalna Prezentacja Potraw i Wyrobów Wielkanocnych, która w tym roku odbyła się w Dąbrowie Zielonej.

Do Hali Sportowej zjechały Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu lublinieckiego, częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego. Gospodynie zaprezentowały tradycyjne polskie , wielkanocne potrawy, a wszystko na przepięknie zaaranżowanych stołach.

Naszą gminę reprezentowało Koło Gospodyń ,,Ziemianki” z Koziegłów. Panie już od piątku gotowały, smażyły, piekły i tworzyły pyszne pasty, a wszystko po to aby w Dąbrowie Zielonej podczas prezentacji pokazać swój kunszt kulinarny. Pracy było dużo ale opłacił się ten trud.

Wielkanocny stół przygotowany przez ,,Ziemianki” dosłownie uginał się pod ciężarem przygotowanych smakołyków. Centralne miejsce zajmował wielkanocny baranek, babka, mazurek, bez którego nie ma świąt  i koszyczek ze święconką. Nie zabrakło tradycyjnych wędlin: szynki, białej kiełbasy, pasztetów, schabów nadziewanych jajkami i morelami. W półmiskach pyszniły się świąteczne sałatki, barszcz biały z jajkiem kusił swoim zapachem. Nie byłoby jednak świąt bez tradycyjnego jajka. Na stole ,,Ziemianek” ten symbol Wielkanocy, którym rodziny dzielą się podczas świątecznego śniadania- królował. Jajka przygotowały na wiele sposobów, były więc i jajka ,,murzynki”, jaskółcze gniazda, jajka z pastami smakowymi, nawet mini babeczki kusiły kolorowym farszem zrobionym z jaj.

Wszystko to pięknie prezentowało się na świątecznym stole, pośród świeżych kwiatów, kogucików, zielonego bukszpanu  i barwinka. Kompozycji dopełniała 2 metrowa palma, stojąca przy stole. Palma była wykonana w całości z osikowych kwiatów, z których Koziegłowy słyną.

Koziegłowskie gospodynie pokazały, że są wspaniałymi kucharkami z uśmiechem na ustach  częstowały gości i dzieliły się tajnikami kuchni, ale nie byłyby sobą gdyby nie zaprezentowały swej drugiej umiejętności. W przerwach pomiędzy posiłkami dały prawdziwy popis wokalny, śmiało można powiedzieć, że ich stół był barwny i rozśpiewany. Robiły to tak dobrze że raz po raz rozbrzmiewały oklaski a i wielu zachęconych śpiewem przyłączało się do nich.

Podczas Regionalnej Prezentacji odbywają się również targi rękodzielnicze. To tutaj można kupić palmę wielkanocną, kolorowy stroik świąteczny, białą serwetkę do koszyczka,  czy wiosenne kwiaty. Koło Gospodyń ,,Ziemianki” zaprezentowało na swoim stoisku kolorowe kwiaty, palmy, jajka i zajączki świąteczne. Wszystko nawiązujące do   naszej tradycji rękodzielniczej czyli było wykonane z wiór osikowych.

X Regionalną Prezentację Potraw i Wyrobów Wielkanocnych zorganizował Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie, Gmina Dąbrowa Zielona i Gminny  Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej.

Patronat honorowy objął J.E. Biskup Antoni Długosz, Prezes KZRKiOR Władysław Serafin, Starostowie Powiatów: Częstochowskiego, Lublinieckiego, Myszkowskiego, Kłobuckiego oraz wójt Gminy Dąbrowa Zielona.

Wśród gości honorowych była pani Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego i pani  Krystyna Jasińska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Palma Wielkanocna – 2015

Jak co roku w kościele pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach w niedzielę palmową  odbył się konkurs na palmę wielkanocną. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: najwyższa palma, tradycyjna i palma nowatorska. W tym roku po raz pierwszy wzięło udział w konkursie Koło Gospodyń ,, Ziemianki” z Koziegłów. Na konkurs przygotowały 2 metrową palmę w całości zrobioną z osikowych kwiatów i liści. Palma mieniła się wieloma kolorami i wyglądała przepięknie.  I to właśnie doceniło jury, przyznając Kołu Gospodyń ,,Ziemianki” I miejsce w kategorii palma tradycyjna. Nagrodę odebrały z rąk pana burmistrza Jacka Ślęczki.

Radość Pań z Koła Gospodyń ,,Ziemianki” była ogromna, dumnie prezentowały swoje dzieło i cieszyły się z nagrody ufundowanej przez  burmistrza Jacka Ślęczkę.

Serdecznie gratulujemy naszym Panią i zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie za rok.