Działalność

„W Zdrowym ciele zdrowy duch”

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

Zadanie „W Zdrowym ciele zdrowy duch” realizowane przez Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Klub Sportowy Warriors w partnerstwie z Gminą i Miastem Koziegłowy, polega na przeprowadzeniu cyklu aktywnych warsztatów edukacyjnych dla dwóch pokoleń, seniorów i młodzieży, w zakresie historii sportu i kultury fizycznej w nawiązaniu do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz praktycznych warsztatów jak obronić siebie, osobę potrzebującą i swój dom w sytuacji zagrożenia. Projekt zaplanowany jest na 7 miesięcy i ma na celu podniesienie aktywizacji sportowej i integracji pokoleniowej poprzez edukację obywatelską dla 45 mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy. Wykłady dotyczące historii naszej drogi do wolności, przeprowadzi lokalny znawca historii. Z historią kultury fizycznej na podstawie pierwszej organizacji gimnastycznej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” a działającej również w powiecie myszkowskim, zapozna uczestników przedstawiciel najwyższych władz „Sokoła” w Polsce i zaproszonych członków z myszkowskiego „Sokoła”. Towarzyszyć temu będzie również wystawa fotograficzna. Coraz częściej słyszymy o tragicznych skutkach zatrucia czadem, wybuchach gazu zwłaszcza wśród osób starszych i samotnych. Jak zapobiegać takim sytuacjom, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu? Dlaczego warto zainwestować w dobry czujnik wykrywający tlenek węgla w powietrzu dowiedzą się uczestnicy podczas warsztatów ze specjalistami z Państwowej Straży Pożarnej i ratownictwa medycznego. Na zajęciach sportowych i samoobrony, podnoszące umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia, poprawy i utrzymania sprawności fizycznej, uczestniczyć będzie 30 seniorów i 15 młodych osób.

Miejsca Pamięci Narodowej uczestnicy odwiedzą dzięki wycieczce edukacyjne do Warszawy.

Realizacja wspólnej oferty KUTW z młodymi instruktorami sportu z KS Warriors , nie tylko uatrakcyjni ofertę zajęć edukacyjnych ale umożliwi odpowiednie wykorzystanie potencjału osobowego i infrastrukturalnego także podczas Maratonu sportowego zorganizowanego wraz z myszkowskim „Sokołem” dla społeczności lokalnej. Podczas tego happeningu sportowego, wybitni sportowcy z dziedziny sztuk walk i fitness, zaprezentują swoje umiejętności z czynnym udziałem uczestników zadania i społeczności.

Warsztaty i zajęcia odbywać się będą w bezpłatnie udostępnionej Sali Fitness Clubu ( w OSP Koziegłowy powiat myszkowski) i Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury oraz w Zespole Szkół w Koziegłowach i na kompleksie sportowym Orlik. Finałem zadania będzie wieczornica poświęcona Odzyskaniu Niepodległości przygotowana przez słuchaczy KUTW i Bibliotekę Publiczną w Domu Kultury w Koziegłowach. Wspólne czytanie poezji i wysłuchanie pieśni i piosnek patriotycznych, starszym przywołają wspomnienia, a dla młodych będą żywą lekcją historii.

                                   Maraton sportowy samoobrony i fitness

Klub Sportowy Warriors i Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku pod honorowym patronatem Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego i  Jacka Ślęczki  Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy zapraszają do udziału w

„Maratonie  fitness i Seminarium sportów walki”.

W dniu 23 września  2018r. w Zespole Szkół w Koziegłowach, odbędzie się  duża impreza sportowa dla społeczności lokalnej –„Maraton  fitness. Seminarium sportów walki”. Podczas tego happeningu sportowego, wybitni sportowcy  z dziedziny sztuk walk i fitness, zaprezentują swoje umiejętności z czynnym udziałem uczestników zadania i społeczności lokalnej. Partnerem Maratonu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Myszków

Maraton Fitness poprowadzą  instruktorzy:

–zumby, treningu funkcjonalnego, areo – box , stretchingu  i wiele więcej

 Mariola Pasikowska,    nauczycielka, zawodniczka, trener personalny,  instrukor fitness i nordic walking. Właścicielka klubu Positive Energy w Myszkowie. Mistrzyni Polski i Europy w nordic walking. Dla Marioli nie ma rzeczy niemożliwych, do swego rozwoju podchodzi holistycznie, uprawiając szeroki zakres dyscyplin. Nie wyobraża sobie życia bez tańca i muzyki.

Łukasz Maligłówka, pasjonat fitness, muzyki i tańca. Z PE związany już od 5 lat. Z wykształcenia biolog, farmaceuta a także dietetyk. Łącząc w sobie wiedzę z tych wszystkich dziedzin propaguje świadomy, zdrowy i aktywny styl życia. Instruktor Zumby i miłośnik muzyki latino.

Agnieszka Więcek , fizjoterapeutka, trener personalny , instruktor fitness, trenowałam 12 lat sztuki walki. W mojej pracy kładę ogromny nacisk na precyzję ruchu oraz najdrobniejszy jej szczegół. W tym kierunku się przede wszystkim kształcę. Zdobywam wiedzę i umiejętności na wielu szkoleniach. Traktuję aktywność fizyczną jako nieodłączny element swojego życia, który pomaga przede wszystkim cieszyć się zdrowiem, sprawnym ciałem i silnym charakterem.”

Seminarium sportów walki:

mgr Marek Talarek pedagog,instruktor sztuk walki z trzydziestoletnim stażem. Posiadacz stopnia Mistrzowskiego 8 Dan w Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki. Wykładowca w szkole o profilu technik ochrony od 10 lat. Instruktor ju-jitsu, eskrimy, samoobrony i technik interwencyjnych oraz rosyjskiej systemy. Współzałożyciel i prekursor w Polsce organizacji Systema Poland oraz założyciel Polskiej Elitarnej Szkoły Walki i Ochrony.

dr inż.  Mariusz  Fabijański,  pracownik naukowy,  wykładowca  akademicki. Od trzydziestu lat uprawia sztuki walki, posiadacz stopnia Mistrzowskiego 7 Dan w Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki. Instruktor rekreacji ruchowej, taktyki i technik interwencyjnych oraz pszczyńska sztuka walki i systema. Współzałożyciel i prekursor w Polsce organizacji Systema Poland.

Michał Kita – polski czołowy zawodnik MMA. Walczył m.in. w Bellator FC, M-1 Global, MMA Attack i Fighters Arena. Od 2015 związany z  KSW. Aktualnie zawodnik DSF Kickboxing Challenge

Krystian Kwiecień –   Trener klubu Rio grappling Animmals Zawiercie ,Czarny pas BJJ, absolwent AWF, Instruktor boksu zapasów sportów siłowych samoobrony.

Piotr Korpus – mgr Administracji, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii ( Uniwersytet Wrocławski). Instruktor sportu ze specjalizacją Kickboxingu nadanego przez Ministra Sportu i Turystyki. Instruktor Muay Thai oraz posiadacz I Dan Taekwon-do ( czarny pas). Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Pucharów Polski. Uczestnik Mistrzostw Świata i zdobywca Pucharu Świata w Taekwon-do. Pasjonat sportów siłowych i sportów walki, szlifujący swoje umiejętności od 13 roku życia w – takich dyscyplinach jak : Kickboxing, Taekwon-do, Muay Thai, K1, Boks, BJJ, MMA.

Sebastian Jagusiak – Instruktor samoobrony, miłośnik sztuk walki oraz  Street Fightu

Mateusz Kolasa

Udział bezpłatny

Zaczynamy  od godz. 9.00    23 września  2018r. Zespól Szkól Koziegłowy

Sala sportowa i fitness

Obowiązuje  strój sportowy, każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy,
a najwytrwalsi  koszulkę i pamiątkowy medal

Klub Sportowy Warriors i Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje  zadanie „W Zdrowym ciele zdrowy duch” dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu jest  podniesienie aktywizacji sportowej
i integracji pokoleniowej  mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy poprzez edukację obywatelską.

Zapraszamy Panie, Panów oraz młodzież na wydarzenie, którego celem jest, nie tylko rozwijanie tężyzny i sprawności sportowej ale także kształtowanie szeregu cech obywatelskich, takich jak poczucie obowiązku, zasad fair play i dyscypliny oraz aktywne działanie i współpraca. Podczas tego happeningu pragniemy  poprzez pasję dla sportu, życia i wolności uczcić 100-tną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Patronat medialny: Demokratyczna,  Studiotv.info

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja pn. „Dla Pokoleń – wzmocnienie potencjału kulturowego mieszkańców poprzez doposażenie KUTW w mobilny sprzęt nagłaśniający i oświetlenie”, współfinansowana jest
ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

UTW w Koziegłowach tańczy, biega i odnosi sukcesy

Pierwsza sobota października, dla Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, była dniem wyjątkowym. Słuchacze odnieśli sukcesy nie tylko w sporcie ale też w tańcu.

Już po raz trzeci w Radomsku odbyła się Olimpiada Seniora „Zdrowy Senior” organizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Fundację „Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty Dla Każdego”.

W sobotę, 1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, na boisku przy ZSG 7 w Radomsku w konkurencjach sprawnościowych rywalizowało pięć drużyn z Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i Koziegłów. Seniorzy m. in. strzelali z łuku, ścigali się z woreczkami na głowach, toczyli piłkę, rzucali woreczkami do celu oraz rzucali piłką lekarską. „Olimpijskie” konkurencje zakończyła wspólna taneczna zabawa i dekoracja medalami, której dokonał prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Naszym zawodnikom zabrakło tylko 3 punktów do zwycięstwa. Najlepsza okazała się drużyna z UTW z Piotrkowa Trybunalskiego, drugie miejsce zajęły Koziegłowy, a trzecie ekipa z Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na czwartym miejscu uplasował się UTW z Tomaszowa Mazowieckiego, a na piątym drużyna z Klubu „Złotej Jesieni” z MDK w Radomsku.

zdjęcia: http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/iii-olimpiada-seniora-zdrowy-senior-radomsko-2016-zdjecia,3874046,artgal,t,id,tm.html

Również w tym dniu, w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywały się, pod patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim, III Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury i Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Oświęcimskim Centrum Kultury.

Uczestnikami imprezy były grupy i zespoły artystyczne działające w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Prezentacje w ramach Oświęcimskich Spotkań Artystycznych Seniorów odbywały się w czterech kategoriach: małe formy teatralne, kabaret, chóry i zespoły wokalne, taniec.

W spotkaniach wzięło udział 25 zespołów (ponad 370 uczestników) z: Bytomia, Chrzanowa, Cieszyna, Częstochowy, Jaworzna, Koziegłów, Łaz, Miechowa, Oświęcimia, Pszczyny, Siewierza, Świątnik Górnych, Wodzisławia Śląskiego, Wojkowic, Wolbromia, Żor.

Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: Włodzimierz Jasiński (aktor, pedagog), Maria Kwaśniak (instruktor teatralny, specjalista żywego słowa), Joanna Kasperek-Szymonik (wokalistka, pedagog wokalny), Bernadetta Stawowczyk- Zemanek (muzyk, pedagog, dyrygent), Sławomir Kurzak (instruktor tańca), Paweł Kaźnica (instruktor tańca), które nagrodziło i wyróżniło uczestników w każdej kategorii oraz przyznało Grand Prix.

W kategorii taniec, nasze zawodniczki, zdobyły dwie  ( na cztery dostępne) nagrody . Wyróżnienie za kankana i wyróżnienie specjalne za walca, to ogromny sukces.
„ Tańczymy dla zabawy i dobrego samopoczucia. Po raz pierwszy uczestniczyłyśmy w takim wydarzeniu, a sukces zawdzięczamy zaangażowaniu wszystkich członków Uniwersytetu  i  fachowej pomocy  dyrektor Domu Kultury w Koziegłowach, Renaty Garleji – mówią uczestniczki. Dziękujemy również Burmistrzowi GiM Koziegłowy, Jackowi Ślęczce, że mogłyśmy tam być i godnie reprezentować naszą gminę”. BK

 

Wygrać z czasem na sportowo

We wrześniu KUTW  zorganizował wyjazd do Ojcowa, gdzie odbył się rajd na wyznaczonych szlakach dla  pieszych po okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach zadania publicznego, dofinansowanego przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy ,”Wspieranie i upowszechnianie różnorodnych form aktywności sportowej dla dorosłych” 2016 pn. Wygrać z czasem na sportowo

  Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku na Olimpiadzie w Łazach relacja

 

Po raz drugi najlepsi na Olimpiadzie w Radomsku                                                        

W sobotę, 3 października, KUTW uczestniczył w zawodach sportowych w Radomsku. Na Olimpiadę „Zdrowy Senior” zaprosił nas Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku oraz Fundacja „Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty Dla Każdego”. W tym roku Koziegłowski Uniwersytet  znów był najlepszy.

                                                          Jesienna spartakiada dla seniorów

Słuchacze KUTW, tegoroczną jesień przywitali na sportowo. Pierwsza jesienna spartakiada dla seniorów w Gminie Koziegłowy odbyła się w poniedziałek, 28 września. Zawody sportowe to ostatni etap zadania publicznego „Wspieranie i upowszechnianie różnorodnych form aktywności sportowej dla dorosłych”, dofinansowanego przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, pn. Lekkoatletyka dla seniora. Głównym celem projektu było podniesienie aktywności edukacyjnej i społecznej, wśród osób starszych ( 50+) w ciągu 6 miesięcy, poprzez nową ofertę warsztatów realizowanych przez Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, treningów lekkoatletycznych i ogólnorozwojowych z wykorzystaniem istniejącej w Gminie infrastruktury sportowej. O puchary ufundowane przez Burmistrza, Jacka Ślęczkę, walczyły trzy drużyny w konkurencjach: wyścig z woreczkiem na głowie, toczenie piłki, slalom zręcznościowo – sprawnościowy, rzuty do celu. Takie zawody sportowe to nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia ale również wspaniała zabawa i integracja seniorów. Spartakiada zakończyła się wspólnymi pieczonkami.

 

 

VII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPORTOWA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU Łazy

W sobotę 16 05. 2015 r.  na terenie ośrodka rekreacyjnego oraz obiektów sportowych Gminy Łazy odbyła się VII Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Udział w Olimpiadzie wzięło 50 UTW z całej Polski. Głównym celem Olimpiady jest promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+, a w szczególności ukształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało, sprawność fizyczną i psychiczną oraz wykształcenie umiejętności  aktywnego spędzania czasu. Zawody te są również doskonałą okazją do promocji  wolontariatu, współpracy międzypokoleniowej, integracji i wzmacniania więzi pomiędzy słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju. Rywalizacja przebiegała w dziewięciu dyscyplinach,  takich jak: brydż, szachy, boule, tenis stołowy, pływanie, strzelectwo, zawody kajakowe, konkurencje lekkoatletyczne, wyścig rowerowy w podziale na płeć i grupy  wiekowe 50+,60+,70+,80+.  Impreza rozpoczęła się od uroczystego przemarszu ekip.
Słuchaczy UTW poprowadzili zawodnicy KS Orient Łazy oraz zawodniczka MG LKS „Błękitni”  Paula -Trans w Koziegłowach – Milena Tokarska, która również przekazywała ogień do zapalenia znicza. W tegorocznej uroczystości uczestniczył  Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nasi zawodnicy, wspierani przez  Burmistrza  Jacka Ślęczkę, spisali się nieźle. Wróciliśmy bez pucharów ale z pozytywną energią i nastawieniem do intensywnych treningów na następne olimpiady sportowe

 

WYCIECZKA  DO KUDOWY ZDRÓJ

Na początku maja, słuchacze KUTW, trzy dni spędzili w  przepięknych Górach Stołowych. W dniach 4,5,6 maja zwiedzili Kudowę Zdrój, skalne Miasto w Czechach oraz Wambierzyce i Polanicę

ZAWODY STRZELECKIE w Zawierciu

Dnia 18.04.2015r. na strzelnicy pneumatycznej w Zawierciu  przy ulicy Bankowej 4 odbyły się zawody strzeleckie. Zawody zorganizował  Klub Strzelecki „KALIBER” LOK oraz sekcja strzelecka  Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do rywalizacji stanęły drużyny reprezentujące Uniwersytety Trzeciego Wieku z Łaz  , Siewierza , Zawiercia, a także Koziegłowy w sumie   21 zawodników. Wszyscy   zawodnicy  otrzymali dyplom uczestnictwa a najlepsi zostali odznaczeni medalami i pucharami.

asos_logo_kolor_1
Sportowa  klasa  seniora

Koziegłowski UTW po raz trzeci otrzymał dofinansowanie na realizację projektu z Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.  Zadanie pn. Sportowa klasa seniora – to cykl zajęć dla 20 seniorów z Gminy i Miasta Koziegłowy z zakresu edukacji sportowej, zdrowia i urody. Głównym celem projektu jest podniesienie aktywności edukacyjnej i społecznej, wśród osób starszych poprzez nową ofertę warsztatów realizowanych przez Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Klub sportowy Warriors w partnerstwie z Gminą i Miastem Koziegłowy. Zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania i ładnego wyglądu będą uzupełnieniem zajęć w Aquaparku,  Stretchingu, treningów lekkoatletycznych i ogólnorozwojowych z wykorzystaniem istniejącej w Gminie infrastruktury sportowej. Podsumowaniem projektu będzie zorganizowanie 16 grudnia w Domu Kultury,  „Pokazu mody aktywnego seniora”.
Z uczestnikami pracuje także  absolwent Szkoły Wizażu i Stylizacji „Artystyczna Alternatywa” w Krakowie, stylista współpracujący z Agencjami reklamowymi i Agencjami Modelek oraz z TVN m.in. przy realizacji Masterchefa w  2013. Tuż  przed świętami zaplanowane zostały  zajęcia edukacyjne – w Parku wodnym w Łazach.

Realizacja wspólnej oferty  przez KUTW z młodymi instruktorami sportu z Klubu Sportowego Warriors, jest nową ofertą zajęć edukacyjnych i umożliwia odpowiednie wykorzystanie potencjału osobowego i infrastrukturalnego. Dzięki temu zostało połączone doświadczenie i mądrość z młodością i wydajnością osób, na co dzień pracujących w tym obszarze. Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

Zajęcia stylista 127

Utworzona w ramach projektu „Sportowa klasa seniora”, na przełomie listopada i grudnia br. nie miała czasu na nudę. Czas realizacji projektu był bardzo krótki, a zaplanowanych zajęć sporo. Podczas zajęć z animatorem sportu i trenerem personalnym, uczestnicy korzystali z doradztwa i nowych sposobów poprawy sprawności ruchowej, a  dietetyczka opracowała odpowiednie diety.Podczas spotkań ze specjalistami od wizażu, seniorzy nauczyli się jak odpowiednio dobrać strój do typu sylwetki (fason, długość, typ  tkaniny, wzór, kształt dekoltu itp.), dowiedzieli się co podkreśla urodę, otrzymali wskazówki odnośnie dodatków (korali, biżuterii, nakrycia głowy, kształtu okularów, typu butów) oraz odnośnie fryzury, stosownie do wieku i stylu. Nauczyli się również jak podkreślić urodę makijażem, skorygować niedoskonałości cery, dobrać kosmetyki przez kobiety i mężczyzn. Finałem warsztatów dotyczących zdrowia i urody był „Pokaz mody aktywnego seniora”. Pokaz odbył się 16 grudnia 2014r. w Domu Kultury w Koziegłowach. Impreza przyciągnęła tłumy widzów. Pokaz składał się z dwóch części. W pierwszej modelki i modele prezentowali styl klasyczny, a w drugiej sportowy. W pokazie uczestniczyli seniorzy z KUTW i młodzi sportowcy z KS Warriors. Wspaniała i profesjonalna choreografia, stroje, stylizacja i odwaga uczestników na wybiegu, wprawiły publiczność w zachwyt. Po pokazie przyszedł czas na wypoczynek w wodzie. Aktywność fizyczna w wodzie jest wskazanym przedsięwzięciem dla osób starszych. Ćwiczenia na basenie angażują większość mięśni, a równocześnie nie są przeciążające dla organizmu. Seniorzy skorzystali z tej formy w Parku wodnym w Łazach. Fitness i zajęcia na basenie zagwarantowały dobrą zabawę i relaks.

Przygotowania do pokazu

Pokaz mody aktywnego seniora

Park Wodny