Program „Niepodległa”

„W drodze do Wolnej Polski” projekt dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

www.niepodlegla.gov.pl

Świętuj z nami 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

„W drodze do Wolnej Polski”

     Od 23 maja 2018r. do 20 listopada 2018r. Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury  jest realizatorem projektu  pt. „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

      W drodze do Wolnej Polski, to cykl działań edukacyjnych i integracyjnych angażujących społeczność,
od najmłodszego do najstarszego mieszkańca, Gminy i Miasta Koziegłowy we wspólne świętowanie, mających na celu upowszechnienie i kultywowanie wiedzy historycznej dotyczącej stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Najmłodszych i seniorów zaprosimy do „Bajkowego pociągu do wolności”
na zajęcia łączące elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów teatralnych w Bibliotece Publicznej w Koziegłowach, a podczas warsztatów rękodzieła wykonają z filcu zakładki i okładki do książek ozdobione symbolami narodowymi. W plenerze odbędzie się parada historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznych przedstawiających polskie formacje zbrojne na przestrzeni XX wieku oraz utworzony obóz wojskowy, edukacyjny z umundurowaniem i ciężkim sprzętem. Finałem projektu będzie Festiwal pieśni patriotycznych i uroczysty koncert, który odbędzie się 11 listopada 2018r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach.

 

Działania projektowe potrwają do 20 listopada 2018r.

W ramach projektu jesienią odbędzie się również Festiwal pieśni i piosenek niepodległościowych „Niepodległa pieśnią malowana”. Festiwal adresowany jest do wszystkich mieszkańców
Gminy i Miasta Koziegłowy. Przesłuchania konkursowe zaplanowane są na   24 .10.2018  w  MGOPK Koziegłowy i odbędą się w kilku kategoriach: szkoły podstawowe  ( klasy młodsze i starsze) oraz gimnazjalne, szkoły średnie, rodziny i dorośli, seniorzy i zespoły.

Finałem projektu będzie 3 dniowy cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę .

W dniu 09 listopada godz. 18.00  zapraszamy na Uroczysty koncert pt. „Bo To Polska Właśnie” . Podczas koncertu wystąpią  artyści Polskiej Opery Kameralnej : Małgorzata Kulińska , Ewa Szpakowska , Andrzej Niemierowicz , Kazimierz Kowalski –śpiew i prowadzenie. Repertuar koncertu to m.in. polskie pieśni i piosenki „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza Brygada”, arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny dwór”, „Halka” i inne utwory związane z historią Polski.

10 listopada odbędą się wykłady (prelekcje)historyczne, którym towarzyszyć będą wystawy fotograficzne i malarskie  przygotowane w MGOPK Koziegłowy

11 listopada zapraszamy na  koncert laureatów Festiwalu pieśni i piosenek niepodległościowych oraz premiera przedstawienia „Bajkowy pociąg do wolności” w wykonaniu uczestników projektu.

Zapraszamy !

REGULAMIN  Festiwalu pieśni i piosenek niepodległościowych regulamin festiwalu

KARTA zgłoszenia  karta zgłoszenia

 

„Bajkowy pociąg do wolności” już ruszył !
Warsztaty z Agnieszką Raj-Kubat to początek wspaniałej przygody teatralnej dla naszych uczestników projektu „W drodze do Wolnej Polski”dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Pani Agnieszka Raj-Kubat (aktorka, reżyser, scenarzysta) jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, studiów podyplomowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych oraz dyplomowanym aktorem dramatyczny przy Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Swój talent aktorski, reżyserski oraz nauczycielski z powodzeniem realizuje podczas zajęć teatralnych z dziećmi oraz dorosłymi, co potwierdzają uczestnicy naszych zajęć. W działaniach wspiera nas animatorka pani Joanna Kozieł, która na co dzień pracuje z dziećmi w Centrum Helen Doron  w Myszkowie.  Pora wakacyjna nie przeszkadza naszym uczestnikom. Relaks i dobra zabawa, a do tego fachowa wiedza.

 Bieżące informacje o projekcie i terminy kolejnych zajęć podajemy na Facebooku Biblioteki Publicznej w Koziegłowach. Zapraszamy !

Warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze- filcowe zakładki i okładki do książek z elementami symboli narodowych dla dzieci i seniorów

Z filcu można wykonać wiele wspaniałych ozdób, wystarczy trochę inwencji twórczej i dobry instruktor. Przekonali się już o tym uczestnicy projektu „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Z warsztatami edukacyjnymi rękodzieła z filcu, biblioteka odwiedziła Sołeckie Centrum Kultury, działające przy MGOPK,  gdzie dzieci i seniorzy wykonywali filcowe zakładki  z elementami symboli narodowych. Zajęcia, które pozwalają na zdobycie nie tylko umiejętności manualnych, ale również wiedzy historycznej, prowadzi instruktorka, polonistka, pani Ania Bańdo, która od lat tworzy piękną galanterię  z filcu.

Warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze- filcowe zakładki i okładki do książek z elementami symboli narodowych dla dzieci i seniorów , mają pokazać dlaczego poznawanie historii i symboli narodowych jest dla nas Polaków tak ważne. A głośnie czytanie dowcipnych opowiadań  Zofii Staneckiej „Nasza paczka i niepodległość”, nie tylko bawią, ale też ułatwiają uczestnikom zrozumienie, jakie wartości związane są związane ze świętami, które obchodzimy 11 listopada, 1,2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.

Zakończyliśmy warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze w ramach projektu „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Bardzo dziękujemy instruktorce za wspaniałe zajęcia i uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie.

W plenerze, 18 sierpnia,  odbyła się parada historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznych przedstawiających polskie formacje zbrojne na przestrzeni XX wieku oraz utworzony obóz wojskowy, edukacyjny.

Paradę którą  mogliśmy  podziwiać  w Gniazdowie,  prowadził Marszałek Józef Piłsudski, w którego postać wcielił się  Pan Marcin  pasjonat koni. Za nim podążały  Grupy Rekonstrukcji Historycznej odtwarzające formacje historyczne z epoki XX i XIII wieku., które miały wkład w odzyskanie niepodległości Polski : Legiony Polskie, 5 Dywizję Syberyjską, (GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich)  Żołnierzy Wojska Polskiego -wrzesień 1939 r. (SRH wrzesień 1939r), Ułanów (Szwadron Kawalerii Króla im. Jana III Sobieskiego) , Żołnierze Wyklęci (GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich), Powstańcy Śląscy, Policjanci z woj. Śląskie z okresu lat 30 XX wieku, Policja Państwowa, (Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu). Grupy rycerskie nawiązujące Postaci historycznych ziemi Koziegłowskiej- Drogosława Herbu Zerwikaptur z Koziegłów oraz Krystyna Herbu Lis z Koziegłów.  W paradzie wziął udział również Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich oraz SRH Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 – zabytkowe rowery Zabrze.

Grupy utworzyły obóz historyczny ,,Niepodległa”, w którym przy pomocy artefaktów z przeszłości i przedstawiły  umundurowanie, stroje, insygnia, przedmioty, pamiątki, dioramy, wystawy. Był tam również szpital polowy, wystawa zabytkowych rowerów, obóz rycerski z wyposażeniem.   Obóz odwiedziło mnóstwo osób, który niczym wehikuł czasu przeniósł ich do przeszłości.