Za tęczową kurtyną – objazdowy teatrzyk kukiełkowy

” Za tęczową kurtyną” – objazdowy teatrzyk kukiełkowy – to przedsięwzięcie Biblioteki Publicznej i Świetlicy Środowiskowej w Koziegłowach zaplanowane na 5 miesięcy dla dzieci w Wieku od 6 do 12 lat ich rodziców, dziadków, opiekunów. Do projektu zaprosimy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 Zajęcia teatralne dla dzieci i rodziców odbywać się będą w Bibliotece w Koziegłowach oraz w Świetlicy Środowiskowej w Wojsławicach. Spotkanie podzielone będą na trzy etapy: ćwiczenia ruchowe i taneczne, praca nad przedmiotem animacyjnym, przygotowanie i prezentacja etiud teatralnych, czyli jak napisać scenariusz i stworzyć prostą inscenizację. Nową formą będą zajęcia logorytmiczne przeprowadzone podczas 3 sesji przez logopedę, oligofrenopedagoga. Uczestnicy zbudują scenę pod okiem lokalnego stolarza z KUTW oraz wykonają kukiełki do wymyślonego scenariusza teatralnego. Warsztatom towarzyszyć będą zajęcia muzyczne w wykonaniu jednego z rodziców. Przed głównym występem, dzieci odwiedzą Śląski Teatr Lalki. Premiera objazdowego teatrzyku odbędzie się w lipcu podczas Dni Gminy i Miasta Koziegłowy. Sierpień i wrzesień to tournée teatrzyku i Biblioteki (z książkami) po Gminie. Artyści odwiedzą wszystkie świetlice oraz szkoły. W celu uatrakcyjnienia zajęć zakupione zostaną audiobooki z bajkami oraz gry i zabawki edukacyjne. Zapraszamy na pierwsze spotkanie  5 maja
(Świetlica Wojsławice) godz.16.00,  6 maja do Biblioteki w MGOPK w Koziegłowach godz.16.00. 

Zajęcia teatralne dla dzieci i rodziców w Bibliotece w Koziegłowach oraz w Świetlicy Środowiskowej w Wojsławicach ruszyły pełną parą. Za tęczową kurtyną ćwiczymy, tańczymy, robimy wszystko aby ożywić nasze pierwsze kukiełki

 

Zajęcia teatralne cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych. Bawią się z nami również dorośli. Jedne z zajęć odbyły się z zuchami w plenerze, dzięki naszej wolontariuszce druhnie drużynowej Pauli Waś. Wspólne ognisko i kiełbaski, a także gry i zabawy sportowe, zintegrowały grupę przed wyzwaniem jakie czeka naszych małych aktorów. W przyszłym tygodniu odbędą się zajęcia logorytmiczne a w lipcu jedziemy do Teatru Lalki Ateneum do Katowic na warsztaty – zabawy teatralne „Mały słownik teatralny z konkursem” gdzie profesjonaliści przybliżą uczestnikom terminologię teatralną ze szczególnym uwzględnieniem teatru lalek.  Warsztaty połączone będą  z konkursem dla uczestników oraz warsztaty  „Prezentacja technik lalkowych z nauką animacji”,  prowadzone w oparciu o wystawę, z wykorzystaniem prezentowanych na niej lalek  (kukła, pacynka, marionetka, jawajka, lalka cieniowa). Będzie ciekawie!

Grupa Teatralna z Wojsławic już rozpoczęła pierwsze próby

Zajęcia  logorytmiczne

„Za tęczową kurtyną zabawa się kryje. Odkrywamy siebie w muzyce i słowie”

Przygotowujemy scenografię

Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również rodziców i  uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wojsławicach

Zabawy teatralne

Zabawy teatralne nasza grupa rozpoczęła już od 1 lipca. We wtorek odwiedziła nas animatorka,  trenerka Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Iwona Kusak, w ramach Programu Budowania Partnerstwa, która jest również instruktorem teatralnym. Następnego dnia odwiedziliśmy  Śląski Teatr Lalki Ateneum w Katowicach. Zajęcia poprowadziła Irena Józefiak, aktorka, lalkarz.  Co to jest antrakt czy kto to jest adept, uczestnicy dowiedzieli się podczas warsztatów oraz z  „Małego  słownika teatralnego”, który każdy otrzymał .  Spotkanie było świetną zabawą dla dzieci, podczas której przybliżona  została uczestnikom terminologa  teatralna ze szczególnym uwzględnieniem teatru lalek. Warsztaty połączone były z konkursem.  

„ Za tęczową kurtyną, objazdowy teatrzyk kukiełkowy”, podczas święta Gminy i Miasta

Koziegłowy, zagwarantował dzieciom dużą porcję dobrej zabawy. Nasze zaproszenie, zagrania

jednej z ról w przedstawieniu, przyjął również burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek

Ślęczka. „Jaś i Małgosia” to przedstawienie, przygotowane przez Bibliotekę, Świetlicę

z Wojsławic i Koziegłów oraz KUTW, które pozostanie na długo w sercach młodych widzów.

Premiera objazdowego teatrzyku odbyła się  się w lipcu podczas Dni Gminy i Miasta Koziegłowy. Sierpień i wrzesień to tournée teatrzyku i Biblioteki po Gminie. Artyści odwiedzają  świetlice oraz szkoły. Teatrzyk obecny był również na pikniku integracyjnym organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wojsławicach przy współudziale świetlicy i Domu  Kultury. Do zabawy w teatr zaprosiliśmy uczestników WTZ oraz Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i oczywiście wychowanków świetlicy. W tym dniu wszyscy aktorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najbardziej cieszy nas to, że kukiełkowe zajęcia teatralne będą kontynuowane w naszym Domu Kultury.