Współpracownie

 

Fundacja Orange od czasu do czasu proponuje wszystkim Pracowniom Orange udział w wyzwaniu, za które jeśli się wygra można otrzymać dużą pulę punktów. Punkty w zależności od ilości można z czasem wymienić na dodatkowy sprzęt do pracowni lub inne drobne akcesoria. Tym razem Fundacja zainicjowała akcję „Współpracownie”. Wyzwanie polegało na nawiązaniu współpracy między minimum dwoma pracowniami i zorganizowaniu wspólnego przedsięwzięcia. Nasza Pracownia Orange w Lgocie Mokrzesz od razu przystąpiła do działania. Nawiązaliśmy kontakt z Pracownią Orange w Polance Wielkiej- małej gminie położonej niedaleko Oświęcimia. Chociaż dzieli nas prawie 100 km, dzięki przychylności pań dyrektorek- pani Renaty Garleja dyrektor MGOPK w Koziegłowach oraz pani Anety Odrobiny dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polance Wielkiej, udało nam się zorganizować warsztaty dla mieszkańców obu miejscowości.

27 kwietnia do pracowni w Lgocie Mokrzesz przyjechała ekipa z Polanki Wielkiej wraz z rękodzielniczką panią Anną Gałgan, która uczyła nasze panie oraz dzieci jak ze zwykłych dziecięcych pończoch i krepiny wyczarować niesamowite kompozycje kwiatowe. Uczestnicy warsztatów byli pełni podziwu dla kunsztu i niezwykłego talentu pani Ani. Osoby obecne na szkoleniu oprócz zdobytej wiedzy i nowych zdolności mogły zabrać ze sobą do domu kwiaty, które same wykonały.

W zamian za zorganizowane u nas warsztaty, nasza ekipa z Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz, na czele z panią Izabelą Churas- pracownikiem MGOPK, instruktorką kultywującą rodzimą tradycję wykonywania wyrobów z łyka osikowego. 29 kwietnia wyruszyła w podróż do Polanki Wielkiej by tam w GCK przeprowadzić warsztaty. Pani Iza opowiedziała zgromadzonym, w jaki sposób wytwarza się łyko, krótko przedstawiła historię związaną z rozwojem naszego regionalnego produktu. Następnie pokazała przybyłym, jak z tak kruchego i trudnego w obróbce materiału wyczarować wiosenne bukieciki. Każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie wykonać swoją kompozycję i zabrać ją do domu na pamiątkę.

Dla obu pracowni było to niezwykłe przeżycie. Dzięki inicjatywie Fundacji Orange i pomocy ze strony dyrekcji obu placówek nie dość, że mogliśmy spotkać się na żywo, to jeszcze mieliśmy szansę zaprezentować swe regionalne dziedzictwo i wymienić się doświadczeniami.

Mamy nadzieję,że nasza współpraca z Pracownią Orange w Polance Wielkiej będzie trwać dalej i zaowocuje nowymi wspólnymi projektami, do których przyłączą się kolejne pracownie.