Półkolonie z Kulturą w SCK w Lgocie Mokrzesz

Od 18 do 24 lipca, przy Pracowni Orange, w budynku Sołeckiego Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz odbywały się niezwykłe „Spotkania z baśnią” w ramach półkolonii. 25 dzieci z naszej miejscowości oraz okolic brało udział w drugiej edycji wakacyjnych spotkań tzw. „Półkolonii z Kulturą”. Tegoroczne działania dofinansowane były ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Uczestnicy zgodnie z zainteresowaniami podzieleni zostali na dwie grupy warsztatowe:

-grupę plastyczną, nad którą pieczę trzymała pani Joanna Brzezińska;

– grupę teatralną prowadzoną przez panią Katarzynę Skolik- Miedziak.

Prowadzące przenosiły dzieci w bajkowy świat rozpoczynając każde zajęcia od niezwykłej interpretacji tekstu. Codziennie odczytywano inną baśń. W ciągu tygodniowych warsztatów uczestnicy pracowali w oparciu o utwory: Słowik, Brzydkie kaczątko, Calineczka, Świniopas.

Na zajęciach plastycznych dzieci zgłębiały tajniki malowania tuszem kreślarskim i akwarelami. Poznały też nową niezwykłą technikę malarską jaką jest batik- technika polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkanin w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane woskiem, proces ten, można powtarzać wielokrotnie. Na czwartkowych zajęciach uczestnicy pracowali z gliną, tworząc glino-ryty, które następnie malowane były farbami plakatowymi i odbijane na kartkach papieru. W ramach zajęć plastycznych powstały niezwykłe prace, które zostały zaprezentowane podczas obchodów Dni Gminy i Miasta Koziegłowy.

Grupa teatralna cały czas pracowała nad swym warsztatem, poprzez ćwiczenia oddechowe, emisji głosu i dykcji. Tworzyła etiudy teatralne i scenki dramowe. Dzieci szkoliły się w interpretacji tekstu: prozy i wiersza. Ich wszystkie działania zmierzały do tego, by jak najlepiej zaprezentować się podczas spektaklu.

Nasi mali aktorzy cały tydzień ciężko pracowali, by w niedzielę 24 lipca podczas Dni GiM Koziegłowy widzom przybyłym do Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach pokazać przedstawienie pt. „Dwa królestwa”, oparte na odwiecznej rywalizacji wody i ognia. Koloniści specjalnie na potrzeby spektaklu podzieleni zostali na dwie drużyny- wody i ognia. Występowały wszystkie dzieci niezależnie od tego czy należały do grupy plastycznej czy teatralnej.

Oczywiście uczestnicy warsztatów mieli także czas na chwile szaleństwa, wspólnej zabawy i posiłek na świeżym powietrzu w cieniu parasoli użyczonych przez firmę „Jurajska Spółka z o.o.”. Dodatkowo „Jurajska” podarowała dzieciom napoje oraz drobne upominki w postaci kolorowanek i bransoletek odblaskowych.

Oficjalne zakończenie tegorocznych „Półkolonii z Kulturą” miało miejsce podczas obchodów Dni GiM Koziegłowy. Każdy uczestnik otrzymał od prowadzących specjalny dyplom potwierdzający uczestnictwo w projekcie. Spektakl spodobał się widowni o czym świadczyły gromkie brawa.

W imieniu wszystkich dzieci dziękujemy paniom Joannie Brzezińskiej i Katarzynie Skolik- Miedziak za niezwykłą podróż w świat baśni i wspólnie spędzony czas.