Dożynki Powiatowo-Gminne

25.08.2019r.

 

 

25 sierpnia 2019r. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyły się Dożynki Powiatowo- Gminne.

W ten przepiękny słoneczny dzień do Koziegłów zjechały delegacje wszystkich Gmin Powiatu Myszkowskiego aby wspólnie uczestniczyć w uroczystościach dożynkowych.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się o godz. 13.00 mszą świętą w kościele pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach, którą celebrował ksiądz proboszcz Robert Nemś.

Po mszy wszyscy uczestnicy w barwnym korowodzie przeszli ulicami Koziegłów do Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach. Korowód prowadziła Gminna Orkiestra Dęta z Koziegłów, za którą szły poczty sztandarowe podmiotów samorządowych i Ochotniczych Straży Pożarnych, zaproszeni goście – przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, instytucji rolniczych, Zespół Tańca Ludowego „Csobolyo” z Węgier, oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które niosły tradycyjne wieńce dożynkowe.

Rolnicze święto rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Roty przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Koziegłów oraz występ zespołu „Złoty Kłos” ze Starej Huty, który przedstawił krótkie widowisko „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie” wprowadzając wszystkich obecnych w dożynkowy nastrój.

Na początek obchodów dożynkowych ciepłe słowa powitania i podziękowania za całoroczną pracę rolników złożył Burmistrz GiM Koziegłowy p. Jacek Ślęczka oraz Starosta Myszkowski p. Piotr Kołodziejczyk, który podkreślił rolę instytucji współpracujących z rolnikami i fakt, że rolnicy z Powiatu Myszkowskiego mogą zawsze liczyć na wsparcie.

Na tegorocznych Dożynkach Powiatowo-Gminnych zjawiło się wielu wspaniałych gości. Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki w uroczystości wzięli udział m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Senator RP Ryszard Majer, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Morawiec, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Członkowie Zarządu Powiatu Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Żarki Mariusz Pompa, Przewodnicząca Rady Gminy Niegowa Zofia Kasznia, Wiceburmistrz Miasta Myszkowa Iwona Franelak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Żarki Jakub Grabowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Myszkowie Zdzisława Polak, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy Krzysztof Bąk, Sekretarz Gminy Niegowa Jerzy Tatarek, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, Komendant Powiatowy Policji Marcin Lemański, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Sergiusz Wiśniewski, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Zofia Jakubczyk, z-ca Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dawid Zamora, z-ca Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Krzysztof Sosnowski, Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Jarosław Jaskólski, Komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach Krzysztof Macherzyński, Kierownik Biura Powiatowego Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Radni Rady Powiatu i Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, członkowie kółek rolniczych i organizacji rolniczych, mieszkańcy i rolnicy z Gminy Koziegłowy i Powiatu Myszkowskiego.

Następnie tegoroczni Starostowie Dożynek pani Anna Kaczorowska z Koziegłów i pan Łukasz Rarok z Wysokiej Lelowskiej tradycyjnie przekazali na ręce Gospodarzy Dożynek: Starosty Myszkowskiego Pana Piotra Kołodziejczyka i Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Pana Jacka Ślęczkę, a także Wicestarosty Myszkowskiego Pana Mariusza Morawca, Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Wojciecha Pichetę, Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Panią Joannę Kołodziejczyk, bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż przesłaniem o uszanowanie go, bo chleb to symbol wielkości polskiego chłopa, jego miłości do ziemi, szacunku do pracy i chłopskiej rzetelności, oraz miód – symbol dostatku i obfitości polskiego Rolnika.

Zgodnie z tradycją ten dożynkowy chleb pachnący polską wsią został podzielony wśród wszystkich uczestników Dożynek Powiatowo- Gminnych w Koziegłowach.

W międzyczasie na scenę weszli reprezentanci Kół Łowieckich, działających w Powiecie Myszkowskim, które od kilku lat uczestniczą w przygotowaniach do Dożynek Powiatowych i tym razem również przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci przyrządzonych specjalnie na tę okazję dzików.

A są to Koło Łowieckie: JELEŃ w Będzinie, BEKAS w Poraju, SZARAK w Myszkowie, CIETRZEW w Katowicach, ORLE GNIAZDO w Myszkowie, DUBLET w Myszkowie, WATAHA w Katowicach, DZIK w Gliwicach.

W podczas uroczystości dożynkowej nastąpiło również oficjalne przekazanie do służby Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Hucie nowego samochodu strażackiego.

Samochód ten mógł zostać zakupiony dzięki wsparciu przez: Gminę Koziegłowy, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Województwo Śląskie, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Pojazd do służby przekazali Poseł do Parlamentu Europejskiego p. Jadwiga Wiśniewska, Prezes WFOŚiGW p. Tomasz Bednarek, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy p. Jacek Ślęczka, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy p. Joanna Kołodziejczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie p. Sergiusz Wiśniewski.

Dożynki to święto gospodarskie nierozerwalnie związane z wieńcem dożynkowym, najważniejszym symbolem pracy rolnika. Uosabia plon i urodzaj. Tego symbolu nie mogło zabraknąć również podczas tegorocznego święta. Niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce dożynkowe wręczone zaproszonym gościom były dziełem Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu a mianowicie:

– z Gminy Koziegłowy – KGW Koziegłowy, KGW Cynków, KGW Krusin, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Markowice, KGW Mzyki, KGW Lgota Górna, KGW Wojsławice, KGW Mysłów, KGW Koziegłówki, KGW Stara Huta, KGW Gniazdów, KGW Rzeniszów, KGW Pustkowie Lgockie;

– z Gminy Żarki – Zespół Kłos z Jaworznika, Zespół Ostrówiolinki, Zespół Śpiewaczy Wysoczanki;

– z Gminy Niegowa – KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Bliżyce;

– z Gminy Poraj – KGW Malwy, KGW Kalina, KGW Choronianki;

– z Myszkowa – KGW Nowowsianki.

Kolejnym elementem tegorocznych Dożynek było wręczenie medali „Order Serca – Matkom Wsi”, które są przyznawane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Medale wręczyła Poseł do Europarlamentu p. Jadwiga Wiśniewska, oraz Poseł do Sejmu RP p. Mariusz Trepka a otrzymały go panie z KGW Choronianki

Oficjalne uroczystości dożynkowe uświetniły występy Kół Gospodyń Wiejskich a następnie prezentujący tradycyjne tańce i przyśpiewki węgierskie, Zespół Tańca Ludowego „Csobolyo”, który przyjechał na Dożynki z zaprzyjaźnionej z Koziegłowami Gminy Győrújbarát. Równie wspaniale zaprezentowała się grupa młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Podczas tych wszystkich występów publiczność miała możliwość doświadczyć niecodziennego połączenia węgierskiej i polskiej ludowości.

Natomiast w świat muzyki sprzed lat wprowadziła publiczność Kapela Biesiadna ODR Częstochowa, na czele której stoi p. Józef Ślusarz.

W czasie naszych uroczystości dożynkowych odbył się również finał konkursu ,,Sąsiedzki Festiwal ciast”. Konkurs ten odbywał się wcześniej w Sołectwach Postęp, Cynków, Wojsławice i Koziegłowy, gdzie wybierano najsmaczniejsze ciasto. Podczas Dożynek zostało wybrane super ciasto Gminy Koziegłowy – a tytuł ten otrzymał wypiek “Słodki Ogródek” p. Magdaleny Nowakowskiej, który był bezkonkurencyjny pod względem dekoracji. Wśród pozostałych nagrodzonych znalazło się ciasto p. Cesarz Bożeny “Pijana Wiśnia”, p. Magdaleny Kropiwnickiej “Malinowa Chmurka” oraz p. Renaty Rusek “Ciasto drożdżowe z nutellą śliwkową”. W kategorii kół gospodyń – zwyciężyło KGW z Markowic za wypiek “Orzechowy przekładaniec”. Wszystkim zwycięzcą gratulujemy prawdziwego talentu kulinarnego.

Zwieńczeniem Dożynek Powiatowo-Gminnych 2019 była zabawa z udziałem zespołu „Eminens”.

Dożynki Powiatowe w Koziegłowach przebiegły w doskonałej atmosferze. Uczestnicy i goście mogli nie tylko obejrzeć i posłuchać pięknych ludowych utworów nie tylko z naszego regionu, ale również zapoznać się z ofertą instytucji i podmiotów samorządowych. Na placu Centrum Rekreacji MGOPK w Koziegłowach widniały stoiska wystawiennicze przygotowane przez Powiatu Myszkowskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy a także Pasieka Jurajska oraz Naturalne sery smakowe, KG Ziemianki z Koziegłów.

Dożynki to piękna polska tradycja. To hołd złożony Rolnikom, to ukłon w ich kierunku. Podziękowanie za trud i pot jaki wkładają w swą ziemię aby później hojnie dzielić się plonami. To dzięki nim mamy codziennie świeży chleb na stole. Szanujmy to i dbajmy aby nigdy go nie zabrakło. Uczmy młode pokolenia szacunku do pracy rolnika, nie wyśmiewajmy wiekowych tradycji i obrzędów. Bo to jak my podchodzimy do tradycji, z jakim szacunkiem pochylamy się nad bochenkiem chleba świadczy nie tylko o nas ale i o sile przyszłego pokolenia. Bo tam gdzie naród ma tradycje tam trwa. Jakie ziarno zasiejesz takie plony zbierzesz.

Dziękujemy za piękne wieńce, które niosą piękne przesłanie i uczą szacunku do polskiej, rodzimej wsi, tej ziemi i tego narodu.