Dni Gminy i Miasta Koziegłowy

20.07.2019

20-21 lipca na terenie Centrum Rekreacji przy MGOPK odbyło się coroczne święto naszej społeczności – Dni Gminy i Miasta Koziegłowy. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka.

To wspaniałe wydarzenie otworzył o godzinie 16.30 korowód prezentujący, zabytkowe samochody, motocykle i samochody tuningowe. W tym roku mogliśmy podziwiać ponad 80 pojazdów, które zachwycały swoim urokiem i wdziękiem, przyciągały spojrzenia widzów, budząc uznanie dla ich właścicieli. Parada wyjechała z placu szkolnego i przejechała ulicami miasta, aby zaprezentować się mieszkańcom Gminy Koziegłowy. W Centrum Rekreacji, można było obejrzeć pojazdy z bliska, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także porozmawiać z ich właścicielami.

Moto Legendy zainaugurowane zostały sześć lat temu przez Panią Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renatę Garleje, udowadniając że Koziegłowy to miasto z Pasją. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu w organizowaniu tej imprezy Pana Michała Czarneckiego i Pana Bartosza Bartkiewicza możemy tę pasję rozszerzać i zarażać nią społeczność Koziegłów.

W VI edycji Moto Legend gościśmy Pasjonatów motoryzacji zarówno zabytkowej jak i tuningowej. Przyjechali do nas okolicznych miejscowości Gminy Koziegłowy jak również z Myszkowa, Poraja, Zawiercia, Tychów licznie przybyła grupa Polskiego Związku Motorowego z Częstochowy, która jest z nami od pierwszego zlotu oraz wielu niezrzeszonych pasjonatów motoryzacji.

Samochody oraz motocykle zmierzyły się w VI edycji Konkursu Moto-Legendy. Statuetki i nagrody zostały wyręczone przez Poseł do Parlamentu Europejskiego p. Jadwigę Wiśniewską oraz Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy p.Jacka Ślęczkę.

W 21 głównych kategoriach zwyciężyli:

Miss Moto Legendy  – Jaguar XJ40 r.1988
Miss Moto Legendy  - Fiat 125p r. 1975
Miss Prezentacji  - Ford Thunderbird r. 1974   
Miss Gracji – Daimler r.1966  
Najstarszy Polski Samochód  – Warszawa M-20 r.1959
Najstarszy Samochód Parady – Fiat 1100  r.1940
Miss Tuning – Ford Mustang  r.2016
Mister Tuning – Fiat 126 r. 1993
Miss Kreatywności – Nysa Radiowóz
Motocykl Parady – IFA BK 350  r. 1956
Motocykl Parady – IFA BK 350  r. 1956
Najstarszy Polski Motocykl – WFM r. 1963
Samochód Militarny  –  Volvo r. 1966
Samochód Militarny  –  Wołga r. 1981
Miss Cabrio  – Fiat 124 Cabrio r. 1973
Samochód Kultowy Parady – Fiat 125 r. 1981 – replika MO
Najmłodszy uczestnik Parady – Fiat 126p r. 1999
Motocykl Publiczności – WFM r.1957
Motocykl Publiczności – WSK 125 r. 1984
VI Moto Legendy Koziegłowy 2019 – Warszawa M-20 r. 1953
VI Moto Legendy Koziegłowy 2019 – Fiat 126 p

Uroczyste otwarcie zainaugurował Hejnał wykonany przez Gminą Orkiestrę Dętą z Koziegłów pod batutą Kapelmistrza Henryka Nowaka. Utwór ten został napisany specjalnie na okoliczność Gminnego Święta w 2017r.

Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka oraz Dyrektor MGOPK Renata Garleja przekazali symboliczny klucz do bram miasta Koziegłowy na ręce Krystyna i Dobrawy z Koziegłów.

Po uroczystej inauguracji odbył się koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Koziegłów a następnie Koncert Laureatów Otwartego Festiwalu Artystycznego „Scena dla Ciebie”, uczestników Letnich Warsztatów Wokalnych i wokalistów ze Studia Piosenki MGOPK. Do występu młodych artystów przygotowała Instruktor MGOPK Pani Anna Łuszczyk – Matyja. Mieliśmy okazję posłuchać uzdolnione dzieci i młodzież z ziemi koziegłowskiej, które niejednokrotnie wygrywały w różnych konkursach artystycznych. Wystąpili m.in. Paulina Urbańczyk, Kuba Potempski, Natalia Feret, Wiktoria Konieczniak, Klaudia Jagoda, Angelika Krajewska.

W międzyczasie odbył się pokaz kulinarny „Słodkie marzenia do spełnienia” w wykonaniu Ośrodka Szkoleniowo- Wypoczynkowego „Zacisze” z Rzeniszowa. Właścicielka p. Sylwia Piekarczyk i szef kuchni p. Monika Motyl zaprezentowały naszej publiczności babeczki napełniane słodkimi, pachnącymi kremami. Po pokazie oczywiście odbyła się degustacja wykonanych delicji.

Po słodkich atrakcjach przyszedł czas na porcję dobrego humoru, którą dostarczył nam Kabaret z Konopi. Obserwując reakcje publiczności, doskonale było widać, że grupa potrafi zrobić prawdziwe show, rozbawiając publiczność.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam występ Pięknych i Młodych. Na występ grupy czekało setki osób, publika dopisała i znów w Koziegłowach zagościły tłumy fanów muzyki Disco Polo. Artyści dali koncert, podczas którego nie zabrakło najbardziej znanych utworów, takich jak Niewiara, Ona jest taka cudowna i Tak już bez ciebie. Publiczność przyjęła ich bardzo entuzjastycznie. Doskonały występ i świetny kontakt z publicznością na pewno pozostanie w pamięci przybyłych licznie na ten koncert widzów.

Dla spragnionych dalszych mocnych wrażeń odbyła się też dyskoteka z DJ Dzikerem, która potrwała do godziny 1:00 w nocy.

21.07.2019r.

Drugi dzień Dni Gminy i Miasta Koziegłowy rozpoczął się od występów Laureatów Festiwalu ,,Sceny dla Ciebie” . Ta utalentowana młodzież zdobywała liczne nagrody na konkursach powiatowych i gminnych. Należą do nich: Wojciech Tyrała, Nadia Żak, Natalia Feret, Paulina Musialik, Marta Glinka, Paulina Urbańczyk, Wiktoria Cesarz, Wiktoria Kijanka, Klaudia Jagoda, Nadia Cesarz, Wiktoria Konieczniak, Angelika Krajewska, Szymon Matyja. Wszystkim wykonawcom, którzy zaprezentowali się podczas pierwszego jak i drugiego dnia Dni Koziegłów serdecznie gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów.

Na święcie naszego miasta nie zabrakło również kolejnej odsłony Festiwalu Ciast, który jest realizowany w wielu sołectwach naszej Gminy, tym razem w Koziegłowach. Jury w składzie p. Jadwiga Węgrzyn, p. Iwona Chmurzewska, p. Leonard Jagoda, p. Michał Kubalski, spośród 7 ciast wybrało to najsmaczniejsze. Sędziowie ocenili każdy wypiek biorąc pod uwagę dobór produktów z których zostało wykonane, walory smakowe oraz oryginalność i estetykę.

I miejsce otrzymało ciasto Pani Elżbiety Wróbel „Malinowe żniwo”, II miejsce przypadło w udziale Pani Magdalenie Kropiwnickiej za „Malinową chmurkę”, natomiast „Wiśniowa pychotka” Pani Ewy Kwaśniewskiej zasłużyła w ocenie Jury na III miejsce. Przyznano również dwa wyróżnienia Pani Adriannie Gocyła za „Przekładaniec” oraz Pani Władysławie Machura za ciasto „Makowo-kokosowe”.

Po konkursie nadszedł czas na ogólną degustację. Ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach. Podziwu nad dekoracją słodkości i smakiem nie było końca.

Po tak słodkim rozpoczęciu na scenie zaprezentowały się Panie z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykonując Kabaretowy Pokaz Mody. Swoim widowiskowym show Panie rozbawiły publiczność do przysłowiowych łez, a publiczność odwzajemniła się licznymi brawami.

Kolejną atrakcją programu był występ znakomitych tancerzy ze szkoły tańca Dobrowolscy z Częstochowy, którzy dali, pokaz gorących tańców „Latino dance”. Były to bardzo efektowne, eleganckie i dynamiczne z pewnością na długo zostaną publiczności w pamięci.

Kawałek dobrej muzyki wykonał duet Need For Strings. Dziewczyny zaprezentowały światowe przeboje (m.in. Metalliki czy AC/DC) na skrzypcach i wiolonczeli dając żywiołowy występ z pazurem. Piękno dziewczyn połączone z rockową muzyką rozgrzały publiczność, wszyscy bawili się znakomicie.

W tak doskonałym nastroju publiczność oczekiwała występu gwiazdy niedzielnego wieczoru – Zespołu BACIARY. Ciekawe i dynamiczne połączenie muzyki pop, rocka, biesiady, trochę disco, trochę “muzycki” na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem porwało do wspólnego śpiewania zgromadzoną w niezwykle dużej liczbie widownię. Nie zabrakło największych przebojów zespołu „Tak się bawią ludzie”, „Żyje się raz”, „Nic do stracenia” czy „Oczy zielone”.

Po koncercie bardzo chętnie i długo Zespół rozdawał autografy i fotografował się z fanami.

Zwieńczeniem Święta Gminy był pokaz sztucznych ogni, który pożegnał mieszkańców, kończąc tym samym Dni Gminy i Miasta Koziegłowy.

Podczas Dni Gminy i Miasta Koziegłowy zaprezentowane zostało piękne logo Gminy i Miasta Koziegłowy, które wykonane zostało w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury przez grupę zajmującą się witrażami pod kierunkiem instruktorki Agaty Kuban.

Oczywiście impreza nie mogłaby się odbyć bez naszych sponsorów, a oto oni:

Sponsor Strategiczny:

PPHU ADAL

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy”Zacisze”

Firma SoNa

PPHU Orion

Studio Figura

PHU Odys

Sponsor Główny:

MBS Myszków

PPHU Sonic

Hotel Stary Młyn

Czardasz Hotel Karczma

Denar Travel

Intra Bis (Intra Cars)

Sponsor Wspierający:

Firma AGA – Grzegorz Musialik

Sokpol

Art Trans

Józan” Zakłady Mięsne

PZU Ubezpieczenia

Jurajska

PUH Marel

Słotzłom

PPH SOFI

Dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok na kolejne obchody Dni Gminy i Miasta Koziegłowy.