Projekt „Folkowisko” – warsztaty „Chleb”, „Czarodziejska Zagroda”

12.07.2019r.

Warsztaty „Czarodziejska Zagroda”

17.07.2019r.

Warsztaty „Chleb”

W ramach projektu Folkowisko zaplanowano wiele działań, które miały na celu zachęcić mieszkańców do poznania naszej tradycji i tradycji naszych sąsiadów. Był to czas w którym niejednokrotnie starsi wracali wspomnieniami do lat dziecinnych, a młodzi ze zdziwieniem i niedowierzaniem poznawali tajniki rękodzieł nieco już zapomnianych.

Warsztaty ,,Chleb” zorganizowane w gospodarstwie agroturystycznym ,,Brzezina” w Niegowie pozwoliły osobą w nich uczestniczącym poznać tajniki wypieku domowego chleba. Takiego, który kiedyś ich babcie wypiekały w przydomowych piecach. Zapach świeżutkiego chleba rozchodził się po całej kuchni. Po warsztatach była bowiem chwila aby przysiąść i rozkoszować się zapomnianym smakiem z dzieciństwa.

Młodzi ludzie otoczeni dobrami współczesnego świata nie zdają sobie sprawy z tego, że kiedyś powszechne w użyciu były w gospodarstwach domowych naczynia wykonane z gliny. Na półkach, stole ustawiane były dzbany, talerze ,kubki.

W Pracowni Ceramiki i Sztuki Wszelakiej ,,Czarodziejska Zagroda” w Starej Kuźnicy mieli właśnie okazję aby zaznajomić się z tym materiałem i własnoręcznie wykonać miseczki, kubki.

Realizowane warsztaty były ostatnimi w cyklu warsztatów tematycznych przygotowanych w ramach projektu ,,Folkowisko” Zadania dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Etnopolska 2019″.