,,Piernikowa choinka”

13.12.2018

Zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo ważne. Pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie są swoistą historią naszego narodu i stanowią o naszej tożsamości. Jednak zanim usiądziemy przy świątecznych stołach otoczeni rodziną i tą magią bożonarodzeniową, tą radością i ciepłem staramy się aby w naszym domu nie zabrakło świątecznych potraw, opłatka, bożonarodzeniowych ciast czy choinki. Wszystko to bowiem ma zapewnić domownikom szczęście i dostatek w przyszłym roku.

Takim nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery jest piernik. Jest on jednym z najstarszych ciast obecnym w polskiej tradycji od wieków. Śmiało można powiedzieć, że to smak polskiej tradycji. Wypiekany piernik przybiera różne formy, mamy więc i piernikowe chatki, mikołajki, dzwoneczki a, że Święta to też kolorowa choinka więc nie może jej zabraknąć również z piernika.

Piernikowe choinki tzw. 3D były tematem warsztatów rodzinnych zorganizowanych w Pracowni pod ,,Koziołkami” w MGOPK w Koziegłowach. Rodzice, dziadkowie wraz ze swoimi pociechami przez kilka chwil mogli poczuć magię świąt, zapach piernika, cynamonu, smak słodkiego lukru.

Miło było patrzeć na nasze pociechy jak wspólnie z najbliższymi dekorowały lukrem i zdobiły błyszczącymi koralikami. Ich uśmiechnięte buzie wymalowane lukrem potwierdzają starą prawdę, nasze dzieci chętnie chcą uczestniczyć w pracach wspólnie z dorosłymi, pozwólmy im na to, jest to dla nich bezcenne. W ten sposób tworzymy tradycję tu i teraz ale i tradycję przyszłych pokoleń, bo kiedyś nasze dzieci staną się dorosłe i one będą stanowić o naszych polskich tradycjach.