Warsztaty Wyjazdowe do Żarek

,,Jak to drzewiej bywało”

19.05.2018

W sobotę 19 maja ,,Pracownia pod Koziołkami” zorganizowała warsztaty wyjazdowe dla dzieci i młodzieży do Żarek. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach cyklu ,,Szlakami dziedzictwa kulturowego”. W programie była Manufaktura Słodyczy ,,Hokus Pokus” oraz zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, które należy do Szlaku Zabytków Techniki.

Manufaktura Słodyczy ,,Hokus Pokus” to magiczne miejsce, pełne słodkości. Lizaki, cukierki o różnej barwie, kształtach przyciągają wzrok. Zachęcają do spróbowania. Jednak największą atrakcją jest udział w procesie wytwarzania lizaków i cukierków. Dzieciaki z zaciekawieniem obserwowały cukier w formie płynnej do którego dodawano barwniki i aromaty. Dowiedziały jak należy łączyć ze sobą kolorową masę tak aby słodki przysmak mienił się odcieniami a na koniec chyba najbardziej wyczekiwany moment. Ze słodkiej, plastycznej i jeszcze ciepłej masy każde dziecko formowało swojego, własnego lizaka, lizaka o smaku jagodowym.

Kolejnym punktem naszego wyjazdowego spotkania było Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie” w Żarkach. Mieści się ono w stuletnim młynie elektrycznym i jest formą muzeum interaktywnego, gdzie uczestnicy wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W trakcie zwiedzania poznajemy historię pięciu rzemiosł, które od wieków były związane z Żarkami. Młynarstwo, bednarstwo, piekarnictwo, kołodziejstwo czy szewstwo to zapomniane zawody. Dzięki takiemu miejscu młodzi ludzie mają okazję je poznać. W historie rzemiosła wplecione są losy miasteczka i ludzi tam żyjących.

,,Stary Młyn” to muzeum gdzie łączy się tradycję z nowoczesnością a naukę z zabawą. Wchodząc czuło się ducha przeszłości, czasów które odeszły bezpowrotnie. W takim klimacie uczestnicy warsztatów zapoznali się z urządzeniami jakie kiedyś były w młynie, mieli również możliwość na starych żarnach mielić zboże, czy rozdrabniać je na rozsypanym kamieniu. Zobaczyli stary piec do wypieku chleba, warsztat szewski, wysłuchali opowieści bednarza, posłuchali gwaru dobiegającego z wyszynku. W części wystawienniczej mogli poznać losy mieszkańców Żarek.

Grupa biorąca udział w warsztatach wyjazdowych do Żarek była pod ogromnym wrażeniem i Manufaktury Słodyczy ,,Hokus Pokus” i Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie”.

Już w drodze powrotnej wymieniano uwagi i dzielono się nowym doświadczeniem zajadając słodkie cukierki.

Trudno temu zaprzeczyć, należy tutaj podkreślić ogromną rolę ludzi, młodych, pełnych pasji, umiejących nawiązywać kontakt z małym człowiekiem i przeprowadzić ich przez labirynt historii w sposób dla nich zrozumiały.

Puentując ,,daleko szukacie a blisko macie” warto poznawać swoje okolice i można czerpać bogactwo i wiedzę ze swojego regionu.