I Sąsiedzki Festiwal Ciast

02.05.2018

W dniu 2 maja 2018 roku w miejscowości Postęp odbył się I Sąsiedzki Festiwal Ciast. Zorganizowany został przez sołtysa – Stanisława Oleksiaka, rade sołecką Postępu oraz Elżbietę Jarecką – radną Gminy i Miasta Koziegłowy przy współpracy z MGOPK w Koziegłowach. Impreza była pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy – Jacka Ślęczki.

W ramach imprezy odbył się konkurs na wypiek domowych ciast, w którym rywalizowało 15 pań. Owe przepyszne wyroby pod względem smaku, prezentacji i składników oceniało jury w składzie: przewodnicząca Halina Oleksiak, radna powiatu – Wiesława Machura, radna Gminy i Miasta Koziegłowy – Grażyna Sitek oraz p. Arkadiusz Ząbski.

Zwyciężczynią została p. Krysia Walo za ciasto „mech”. II miejsce zajęła p. Ewa Ludwik za „ciasto grzechu warte”, natomiast III miejsce przyznano p. Ewie Magdziarz za ciasto „słonecznikowe”. Komisja zadecydowała, że przyzna również dwa wyróżnienia, otrzymały je: p. Alina Dłubała – „mech” oraz p. Jadwiga Sapota. Po konkursie została przeprowadzona degustacja wszystkich ciast. Ciasta mówiąc językiem potocznym rozeszły się w mgnieniu oka. Nic dziwnego, ponieważ były piękne wizualnie i prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.

Podobną atrakcją był pokaz strażacki przygotowany przez OSP z Lgoty Górnej, która przeprowadziła pokaz swojej gotowości w razie wypadku drogowego (w postaci cięcia samochodu i wydostania rannego). Tutaj należą się podziękowania Panu Rafałowi Gura właścicielowi Firmy Auto-Rax z Postępu za przekazanie samochodu do pokazu.

Uczestnikom podobały się różne konkursy, a zwłaszcza te dla dzieci. Oczywiście wszystko wokół smakowitych przysmaków kulinarnych. Te konkursy dzięki kreatywności Patrycji Polak i Rafałowi Urbańczyk były zabawne a zarazem pełne widowiska i emocji. Organizatorzy zadbali też o głodnych i spragnionych. Bo oprócz wcześniej wspomnianej degustacji ciast zostały zaserwowane przysmaki kuchni regionalnej. Podczas festiwalu przebijała się muzyka zespołu „Eminens”. Wisienką na torcie był pokaz sztucznych ogni.

Serdeczne podziękowania należą się tym osobom, które z własnej chęci przyszły i potrafiły wesprzeć całe to przedsięwzięcie, mamy tu na uwadze społeczność z Postępu. Nie można zapomnieć także o sponsorach, bez których nie udało by się stworzyć tak cudownej imprezy. Cały festiwal wspierali:

– Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach,

– Zespół Usług Komunalnych w Koziegłowach,

– Jurajska Sp. z o. o.,

– Juroff Mineral Water Production Sp. z o. o.,

– Firma Auto-Rax – Rafał Gura,

– Firma FESCAR – Adam Kaleta,

– Firma PolDruk – Robert Biały,

– Firma Top-Gum – Sebastian Magdziarz,

– Firma Usługowo-Handlowa „Witamina” – Małgorzata i Sławomir Budek,

– Multicom – Bartłomiej Masłoń,

– PWK Romer – Wojciech Kozłowicz.

Na koniec należy podkreślić, że to wielka Premiera „Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast”, ponieważ ten Festiwal będzie krążyć na terenie Gminy i Miasta Koziegłowy. Zapewne dla innych organizatorów z różnych Sołectw właśnie to Postęp zainaugurował to przedsięwzięcie. Wielkie dla nich brawa i słowa uznania – podkreśla Renata Garleja, Dyrektor MGOPK z Koziegłów. Dziękujemy, że rozpoczęliście cykl „Słodka Gmina Koziegłowy” w Sąsiedzkim Festiwalu Ciast.