Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

 ,,Piękna, ludowa, ojczysta”

18.03.2018

18 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbył się Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych pn ,,Piękna, ludowa, ojczysta” na który zostały zaproszone Zespoły z kilku gmin i powiatów.

Naszą Gminę reprezentował Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy „, młodzi artyści brawurowo wykonali suitę krakowską. To barwne widowisko zachwyciło zgromadzoną publiczność.

Podczas Przeglądu podziwialiśmy również Zespół Tańca Ludowego ,,Niezapominajki” z Łaz. Gospodarze Przeglądu zaprezentowali wiosenne zwyczaje i zabawy śląskie.

Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie” z Poczesnej przybliżył folklor Ziemi Częstochowskiej.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Poraj” zaprezentował się w suicie tańców śląskich.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Zawiercie” zaprezentował tańce i przyśpiewki z terenu Ziemi Pszczyńskiej.

Śledząc repertuar śmiało można powiedzieć, że Zespoły zaprezentowały najbardziej charakterystyczne elementy folklory poszczególnych regionów Polski. Cieszy to ,że młodzi ludzie potrafią docenić piękno naszej ojczyzny, z pokorą podejść do spuścizny dziadów i być ich dumnymi kontynuatorami.

Na zakończenie Przeglądu każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę. Zwieńczeniem było wspólne odśpiewanie ,,Płynie Wisła płynie” jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych.