Artyzm i rękodzieło – Palmy wielkanocne

16.03.2018

Pracownia pod Koziołkami już po raz kolejny, 16 marca zorganizowała warsztaty pn. ,,Artyzm i rękodzieło – Palma wielkanocna”.

W piątkowy wieczór miłośniczki ozdób z wiór osikowych spotkały się aby nie tylko zgłębić tajniki naszego rękodzieła ale i własnoręcznie wykonać palmy wielkanocne.

Tradycja wytwarzania palm z wiór osikowych jest u nas stosunkowo młoda. W Niedzielę Palmową raczej nosimy do kościoła palmy typu śląskiego, jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszymi rodzimymi, zrobionymi z wiór osikowych. Nasze palmy potocznie zwane koziegłowskimi epatują barwami, oryginalnym wykonaniem. Są nasze i niepowtarzalne. Śmiało mogą konkurować z kurpiowskimi, góralskimi czy wileńskimi.

I takie powstawały podczas warsztatów. Z przygotowanych własnoręcznie kwiatów, liści wykonano małe arcydzieła okraszone fantazją twórcy.

Spotkanie było udane, wszystkie uczestniczki warsztatów podziwiały swoje dzieła i zgodnie stwierdziły, że te własnoręcznie wykonane palmy nie tylko dumnie trzymane będą w kościele podczas Niedzieli Palmowej ale będą również wspaniałą, unikatową ozdobą stołu świątecznego.