Warsztaty ,,Piernikowe Chatki”

6.12.2017 r., 13.12.2017 r.

 

W bajce była zła czarownica, Jaś i Małgosia i domek z piernika na kurzej łapce. W tradycji polskiej piernikowe wypieki są ozdobą stołów bożonarodzeniowych i elementem zdobniczym świątecznych choinek. Kiedyś bardzo popularne, wieszane były obok orzechów, jabłuszek, cukierków aby zapewnić sobie szczęście i dostatek w nadchodzącym roku. Ten polski zwyczaj w wielu domach jest podtrzymywany. Może już rzadziej spotyka się piernikowe gwiazdki, mikołaje, dzwoneczki wiszące na choince jednak ich magia pozostaje. Coraz częściej na świątecznych bożonarodzeniowych kiermaszach można kupić piernikowe chatki.

Ten zwyczaj warto kontynuować i pokazywać młodemu pokoleniu piękno tej tradycji. Drugą jakże ważną stroną jest czas wspólnie spędzony z Rodziną. Ta magia wypieku piernikowych domków, zapach cynamonu, słodki lukier pozwala oderwać się od codzienności i przenieś w czas dzieciństwa, żartów i wesołej zabawy. Rodzice, dziadkowie razem ze swoimi pociechami mają okazję po prostu pobyć ze sobą.

W takiej miłej atmosferze ,,Pracownia pod Koziołkami” zorganizowała cykl rodzinnych warsztatów na których można było nie tylko własnoręcznie przyozdobić piernikową chatkę ale zainteresowani poznali również przepis na pyszne piernikowe ciasto, technikę składania chatki i wyrobu lukru.

Był to czas dzieci, rodziców, dziadków. Zabawa była przednia a piernikowe chatki zachwycały kolorem, wzornictwem i tą świąteczną, bożonarodzeniową magią. Powstały małe piernikowe cuda, dzieła sztuki zachwycające precyzją, przyciągające wzrok błyszczącymi ozdobami . Ta magia piernika bogato zdobionego, towarzyszącemu kolacji wigilijnej i Świętom jest również symbolem dostatku i obfitości w nadchodzącym Nowym Roku.