Podsumowanie projektu ,,Nasze Koziegłowy i okolice”

01.07.do 01.10.2017

Pod takim tytułem realizowany był od 01.07.do 01.10.2017 projekt mający na celu promowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz kreowanie nowych liderów, którzy w przyszłości będą jego propagatorami, nawiązanie międzypokoleniowej integracji i współtworzenie kultury. Zadanie było realizowane przez Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” przy wsparciu MGOPK w Koziegłowach.

Projekt obejmował zorganizowanie dwóch cyklów warsztatów tematycznych . Pierwsze to warsztaty nauki układania kwiatów z wiór osikowych, drugie warsztaty kulinarne, które miały na celu zgłębić tajniki zdrowej kuchni i nauki lepienia pierogów . Finalnym punktem projektu był zorganizowany w ramach imprezy plenerowej ,,Nasze Koziegłowy i okolice” Festiwal pierogów.

Na warsztatach rękodzielniczych uczestniczki zdobywały wiedzę z zakresu naszego rodzimego rękodzieła, zapoznały się z materiałem i wzornictwem charakterystycznym dla Gminy Koziegłowy. Efektem końcowym było wspólne wykonanie dekoracji w kształcie koła całkowicie wypełnionej kwiatami powstałymi podczas warsztatów.

Warsztaty kulinarne ,,Uczymy robić się pierogi” nawiązywały do zdrowej, ekologicznej i tradycyjnej kuchni naszego regionu oraz pokazały jak smacznie przygotować pierogi aby ciszyły podniebienia smakoszy, których obecnie nie brakuje. Umiejętności nabyte podczas warsztatów kulinarnych zostały wykorzystane w trakcie ,,Festiwalu pierogów”. Okazuje się , że fantazji i pomysłowości przy robieniu i podawaniu pierogów naszym uczestniczką Festiwalu nie brakuje.

Realizowane zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy programu w pozytywny sposób wypowiadali się o przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że w przyszłości godnie zastąpią starsze pokolenie i już same będą propagować nasze dziedzictwo kulturowe, będą się dzielić z młodszym pokoleniem wiedzą i doświadczeniem tak, aby i ono mogło się utożsamiać ze swą ,,małą ojczyzną’.

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu z środków Programu ,,Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności , realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych -ODL w Zawierciu.