Nasze Koziegłowy i Okolice

12 sierpnia w Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach odbyła się już po raz trzeci impreza plenerowa ,,Nasze Koziegłowy i okolice” oraz III Festiwal Pierogów pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Pana Jaka Ślęczki.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach

Gmina Koziegłowy ma wielu przyjaciół jak i współpracuje na co dzień z wieloma Gminami, dlatego do tegorocznej edycji zaprosiliśmy Gminę Ogrodzieniec. Ideą tego wydarzenie jest zaprezentowanie dorobku kulturowego społeczności, pokazanie w jakich aspektach jesteśmy podobni, gdzie się różnimy, co nas łączy. To wydarzenie jest też świetną okazja do wspólnej promocji Gmin.

W imprezie wzięli udział lokalni artyści: Mażoretki Kadetki „ Fantazja” z Ogrodzieńca, zespół „ echo” z Ogrodzieńca, Zespół folklorystyczny „ Wrzos” z Ryczowa – Koloni, Studio Wyobraźni z Ogrodzieńca, Seniorzy z Ogrodzieńca i Gminny Zespół Pieśni i Tańca „ Koziegłowy.

W czasie trwania imprezy odbył się III Festiwal Pierogów, podczas którego miały miejsce dwa konkursy – na „ Najsmaczniejsze pierogi” i III Mistrzostwa w lepieniu pierogów na czas o statuetkę Św. Jacka.

W konkursie na ,,Najsmaczniejsze pierogi” Jury oceniało 16 rodzajów pierogów. W tym roku wachlarz smaków był tak bogaty ,że Jury przyznało aż 3 pierwsze miejsca dla KGW Wojsławice, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Gniazdów, oraz 3 wyróżnienia dla Zespołu Seniorów z Ogrodzieńca, KGW Rzeniszów i Pani Alicji Chowałko.

W III Mistrzostwach w Lepieniu Pierogów na czas emocje sięgały zenitu. Doping, rymowanki, przyśpiewki, wszystko aby pomóc zawodnikom i zmotywować ich przy pracy. Zwycięską drużyną, która ulepiła aż 328 pierogów okazało się KGW Wojsławice, drugie miejsce z liczbą 303 pierogi zajęło KGW Rzeniszów, trzecie miejsce i 294 pierogi ulepiło KGW Gniazdów. Na kolejnych miejscach plasowali się Markowice (290), Grupa z Węgier(270), KGW Lgota Mokrzesz(245), Samorządowa Grupa z Koziegłów(239), KGW Mysłów(223), KGW Koziegłowy(213), Ryczów(168), Grupa Samorządowa z Ogrodzieńca(1650, Grupa Seniorów z Ogrodzieńca(1270, Zespół „ Echo”(126).

Wszystkie Koła łącznie ulepiły aż 2991 pierogów( to o ponad 500 pierogów więcej niż w roku poprzednim) które po konkurencji zostały ugotowane i podane go degustacji dla zgromadzonych gości.

Zaszczytne 2 miejsca powędrowały do obu Gmin tj. wyjątkowe nagrody-bilety do Brukseli z całym programem pobytu. Fundatorem tych nagród jest Pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Te super nagrody wywołały niesamowitą radość i ogromne emocje.

Nagrody rzeczowe tj. sprzęty domowe AGD dla zwycięzców wręczyli Europoseł Jadwiga Wiśniewska , Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz MiG Ogrodzieniec Andrzej Mikulski, V-ce Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Piotr Kołodziejczyk, Radni Powiatowi Wiesława Machura i Mariusz Morawiec.

Konkursy Kulinarne prowadził słynny Śląski kucharz Remigiusz Rączka, który dla publiczności przeprowadził pokaz. Każdy kto po pokazie kulinarnym i konkursie lepienia pierogów poczuł głód, mógł skosztować pierogów, które po ulepieniu były gotowane i wydawane do konsumpcji.

Odbyły się również dwa konkursy dla włodarzy Gminy Koziegłowy i Ogrodzieniec. Burmistrzowie zmierzyli się w quizie na wesoło, w którym pokazali wiedzę na temat swoich gmin, oraz w konkursie w wałkowaniu ciasta na pierogi. Finalnie były dwa remisy.

Gwiazdą wieczoru był zespół folklorystyczny Csobolyó z Węgier. Młodzi artyści dali przed licznie zgromadzoną publicznością niezapomniany występ. Barwne, egzotyczne stroje, piękny układy taneczne, skoczna kapela sprawiły, że występ naszych przyjaciół na długo zapadnie nam w pamięci.

Nasi przyjaciele z Węgier przygotowali również pokaz kulinarny, podczas którego publiczność mogła spróbować oryginalnych dań kuchni węgierskiej.

W międzyczasie odbyła się IV edycja Gry Miejskiej pn. „Z książką na start”, przygotowaną przez Biblioteką Publiczną w Koziegłowach. Celem gry była integracja mieszkańców Gminy Ogrodzieniec i Koziegłów, propagowanie aktywnego spędzania czasu poprzez obcowanie z kulturą z wykorzystaniem elementów zabawy i rywalizacji. Emocje były ogromne, rywalizacja trwała do ostatniej minuty. Do gry przystąpiły dwie 4 osobowe Zespoły( po 2 osoby z UTW gminy Ogrodzieniec i 2 osoby z KUTW G i M Koziegłowy).Po przeliczeniu punktów okazało się , pierwsze miejsca egzekwo zdobyły obydwa Zespoły. Wszystkim drużyną biorącym udział w IV edycji Gry Miejskiej bardzo dziękujmy i gratulujemy.

Zwieńczeniem sobotniego wieczoru było „ Disco Party” dla zgromadzonych gości.

Dziękujemy Burmistrzowi Gminy i Miasta Koziegłowy Jackowi Ślęczce,Burmistrzowi Miasta i Gminy Ogrodzieniec Andrzejowi Mikulskiemu, Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Ogrodzieńcu Dorocie Cygan oraz sponsorom za wsparcie przy organizacji imprezy ,,Nasze Koziegłowy i okolice”. Takie podziękowanie kieruje Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja.

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych -ODL w Zawierciu i Gminę Koziegłowy.

VIDEO-RELACJA