Tradycje Ziemi Koziegłowskiej – Palma Wielkanocna

 

Wiosna to piękna pora roku. Do życia budzi się przyroda, świat robi się bardziej kolorowy, pachnący.

To czas topienia marzanny i zabaw na świeżym powietrzu. To również czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych i poprzedzającej je Niedzieli Palmowej zwanej często Kwietną. Symbolem tej Niedzieli są palmy, jakie święcimy w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

W Polsce tradycja wykonywania palm jest głęboko zakorzeniona. Mamy palmy kurpiowskie, palmy góralskie, wileńskie a nasza Gmina piękne palmy z wiór osikowych.

Tradycja wykonywania palm z wiór osikowych jest stosunkowo młoda, jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe nimi zainteresowanie. Młodzi ludzie coraz chętniej uczestniczą w warsztatach na których poznają nasze rodzime rękodzieło, zafascynowani ich pięknem uczą się trudnej sztuki układania kwiatów, a stąd tylko krok do robienia wielkanocnych palm.

W pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół im Agaty Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej na zaproszenie wychowawcy p. Katarzyny Bednarczyk i uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej, Pracownia ,,Pod Koziołkami” zorganizowała warsztaty rękodzielnicze na których młodzi ludzie nie tylko zapoznali się z historią rękodzieła wiórowego ale samodzielnie wykonali palmy z łyka osiowego.

Dwugodzinne spotkanie pokazało, że młodzi ludzie cenią sobie tradycję, ważny dla nich jest przekaz pokoleniowy i historia regionu, a wykonane palmy udowodniły jak utalentowaną plastycznie mamy młodzież.