Warsztaty pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne

Pod takim tytułem 3 marca w Pracowni Pod Koziołkami w MGOPK w Koziegłowach odbyły się warsztaty świąteczne na których uczestnicy spotkania mieli okazję poznać śląskie tradycje świąteczne w tym historię kraszanek, pisanek, symbolikę palmy wielkanocnej.

Kolejnym punktem było własnoręczne wykonanie palmy wielkanocnej oraz kraszanki- drapanki.

Koziegłowy słyną z wyrobów z wiór osikowych w tym palm robionych z kwiatów osikowych. Na tych warsztatach chcieliśmy pokazać palmy wykonywane z bibuły, tak odmienne od naszych, a rozpowszechnione w innych regionach kraju.

Warsztaty poprowadziła pani Daniela Mońka z Zajączek koło Krzepic. Uczestniczki pod okiem instruktorki uczyły się robić bibułkowe kwiaty a następnie upinały wielkanocną palmę.

Kolejnym krokiem było robienie kraszanek- drapanek. Powstały cuda- cudeńka. Zapewne Cepelia nawiązałaby z naszymi uczestniczkami współpracę.

Spotkanie trwające trzy godziny upłynęło w miłej , rodzinnej atmosferze. Był to czas rozmowy i wymiany doświadczeń, a najmłodsi uczestnicy spotkania mieli okazję aby wspólnie z najbliższymi przygotować się już na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.