Patriotyczny koncert zespołu ,,FORTECA” w MGOPK

W piątek 24 lutego w Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury odbył się historyczno-patriotyczny koncert zespołu ,,Forteca”. Inicjatorką i pomysłodawcą owego działania była Pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego i Pan Jacek Ślęczka – Burmistrz GiM Koziegłowy. Przedsięwzięcie zostało przygotowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego od kilku lat,1 marca.

Koncert obył się dwukrotnie, najpierw o godz 12.00 dla młodzieży szkoleniowej, potem o 18.00 dla mieszkańców i gości.

Sala widowiskowa była wypełniona do ostatniego miejsca, wśród publiczności był Pan Mariusz Trepka – Wicewojewoda Śląski i Członkowie Stowarzyszenia ,,Narodowy Myszków”.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii.

Jak podkreśli na samy początku Pan Burmistrz Jacek Ślęczka cyt. ,,Serdecznie dziękuję pani poseł, że możemy być współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia. Chciałbym powitać w szczególny sposób rodziny naszych niezłomnych, naszych niepokornych, naszych wyklętych, o których chcemy pamiętać i wpisać ich na karty historii naszej ojczyzny”.

Natomiast Pani Jadwiga Wiśniewska dodała cyt. ,,Inicjatywę ustawodawczą ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjął świętej pamięci prezydent, profesor Lech Kaczyński. To był początek 2010. 1 marca będziemy oddawać hołd żołnierzom wyklętym, niezłomnym bohaterom. My tu w Koziegłowach już dzisiaj zaczynamy te uroczystości – stwierdziła Jadwiga Wiśniewska. – 1 marca oddamy hołd żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, stanęli do heroicznej walki z komunistycznym okupantem. Mieli być wykleci, mieli być zapomniani, wrzuceni do bezimiennych dołów. Komuniści nie są winni, że posiali ziarno, grzebiąc ich w bezimiennych mogiłach. Z tego ziarna wyrosło nowe pokolenie Polaków. My jesteśmy tym pokoleniem – ludzi, którzy chcą aby przywrócić godność i honor tym, którzy w godzinie próby wiedzieli, jak się zachować. Oni ginąc myśleli o nas, my żyjąc pamiętajmy o nich.”

Ogromną wiedzą podzielił się także historyk IPN w Katowicach, który w czytelny sposób nakreślił trudną historię Żołnierzy Niezłomnych. Po wykładzie odbył się rockowy koncert, który niósł ze sobą mocny, energetyczny i co najważniejsze patriotyczny przekaz, i jak sam artyści podkreślali ze sceny, że są oni po to by przypominać i pielęgnować pamięć o tych, którzy w ciężkich czasach ,,zachowali się jak trzeba” i walczyli do końca o niepodległa Polskę.