Pozdrowienia z wakacji

Na specjalnych zajęciach dzieci projektowały w Pracowni Orange pocztówki z wakacji. Są to pocztówki zgłoszone do konkursu zamieszczonego na platformie Pracowni Orange.

Wakacyjne zajęcia w sierpniu

W sierpniu przeważnie w naszej placówce odbywają się zajęcia prowadzone stacjonarnie czyli na miejscu w Pracowni Orange. Tym razem mieliśmy jednak okazję na wyjście w teren. 17 sierpnia zorganizowaliśmy pieszy rajd na plac zabaw położony w Nowej Kuźnicy, gdzie pan radny Andrzej Szóstak przygotował dla dzieci niespodziankę w postaci grilla. Na miejscu mieliśmy także okazję by troszkę się poruszać, pograć w zbijaka i piłkę nożną a przede wszystkim poszaleć na placu zabaw.

Dodatkowo w sierpniu mieliśmy w pracowni całą masę zajęć plastycznych i manualnych. Wykonywaliśmy: woskowe świece kawowe, gipsowe aniołki, łapacze snów. Dużo pichciliśmy, w naszej kuchni królowała domowa pizza, ciasteczka i waflowe przekładańce. Nie mogło oczywiście zabraknąć ruchu na świeżym powietrzu i bitwy wodnej przy użyciu dyngusowych pistoletów. Były także dni wytchnienia gdy siadaliśmy przy stole i graliśmy w nowe gry planszowe otrzymane od Fundacji Orange. Dużo pracowaliśmy także przy komputerze tworząc m.in. pocztówki w programie GIMP i PhotoScape na konkurs ogłoszony na platformie Pracowni Orange.

Na zakończenie wakacji dzieci otrzymały aniołki z gipsu ze specjalnym przesłaniem: „Powodzenia w nowym roku szkolnym”.

op. Nina Kulak-Frączek

 

Wakacyjne warsztaty w Pracowni Orange

W lipcu i sierpniu w Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz odbywały się zajęcia w ramach projektu „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze, w których brało udział 20 osób dzieci i ich dziadkowie zawdzięczamy koleżankom z Biblioteki Publicznej w Koziegłowach, które podjęły się realizacji projektu i realizowały zajęcia w placówce SCK w Lgocie Mokrzesz. Na zajęciach rękodzielniczych prowadzonych przez panią Annę Bańdo dzieci w towarzystwie babć i dziadków wykonywały filcowe zakładki do książek i okładki z elementami symboli narodowych oraz etui na telefon i breloczek do kluczy. Na zajęciach edukacyjno- plastycznych rozmawialiśmy z dziećmi o symbolach narodowych o obchodzonych w związku z tym świętach. Następnie dzieci kolorowały flagę i godło Polski. Wybraliśmy się także w podróż palcem po mapie Polski, a mamy u siebie ciekawą mapę z charakterystycznymi dla danych miast budowlami, pomnikami lub instytucjami. Kolejne zajęcia nawiązywały do zbliżającego się 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Niezwykle pomocna przy realizacji tematu okazała się książka „Nasza paczka i niepodległość o sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej. Obejrzeliśmy też dwa niezwykłe filmy. Pierwszy, który osobiście bardzo mi się spodobał przeprowadził nas w skrócie przez historię Polski. Mam na myśli film pt. „Animowana Historia Polski” autorstwa Tomasza Bagińskiego. Film powstały na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Powstały pod opieką historyka profesora Henryka Samsonowicza. Film ogólnie dostępny w internecie. Obejrzeliśmy także ogólnodostępny filmik o wojsku polskim by dzieci dostrzegły różnice w tym, co było za czasów Piastów, a co mamy obecnie.

Na zakończenie projektu wspólnie z koleżankami z biblioteki przygotowałyśmy dla dzieci oraz dziadków małą niespodziankę w postaci gry w kalambury oraz pysznych domowych pieczonek z ogniska. Bardzo dziękujemy rodzicom oraz seniorom za pomoc w ich realizacji a paniom z biblioteki za realizację warsztatów w naszej placówce.

Op. Nina Kulak-Frączek

Wakacyjne zajęcia w lipcu

Lipiec to dla nas miesiąc wakacyjnych wyjazdów organizowanych w ramach „Akcji lato”, która obejmuje dzieci z całej gminy. Nasze dzieci uczęszczające w te wakacje do Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz miały okazję brać udział w następujących wycieczkach:

03.07. Pieszy rajd Mzyki- Czarny Las + kiełbaski,

05.07. Wyjazd do ZOO do Chorzowa,

10.07. Wyjazd na basen,

11.07. Spotkanie na temat bezpiecznych wakacji w MGOPK w Koziegłowach,

12.07. Wyjazd na zawody sportowe do Koziegłów.

Oczywiście jak co roku nie mogło zabraknąć zajęć stacjonarnych czyli odbywających się w pracowni. Dzięki wyposażeniu mogliśmy zorganizować sobie warsztaty kulinarne (ciasteczka i pieczonki).

Dodatkowo w lipcu odbyła się cała masa zajęć plastycznych i manualnych takich jak: moja podusia- warsztaty zdobienia poszewek, szablonowe- nieszablonowe- gąbką malowane zwierzaki, quillingowe love- przywieszki wykonywane metodą quillingu. Nie mogło zabraknąć oczywiście zabaw ruchowych na świeżym powietrzu a zwłaszcza balonowej bitwy wodnej. Gościliśmy u siebie także robota DOC, z którym uczyliśmy się podstaw programowania.

To jak dobrze się bawiliśmy widać na naszej fotorelacji.

 

 

 

 

Akcja Lato 2018