Aktualności z Biblioteki

Poznajemy katalogi. Lekcja biblioteczna

Czym jest katalog biblioteczny, rodzaje katalogów i jak z nich korzystać ?. To tematy ostatniej lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w Bibliotece Publicznej, dla uczniów klas IV  Szkoły Podstawowej w Koziegłowach. Pani, starszy bibliotekarz, Gabriela Kulak zapoznała  uczniów z tym ważnym  narzędziem, które  umożliwia szybkie dotarcie do potrzebnego źródła informacji w bibliotece.  Niezbędnym aparatem pomocniczym jest również karta katalogowa, która zawiera podstawowe informacje  o dokumencie bibliotecznym. Uczniowie dowiedzieli się  co oznaczają magiczne cyferki i numerki na karcie,  po czym aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach i testach oraz wyszukiwali pozycje książkowe.

WSPÓLNIE CZYTAMY, KSIĄŻKI ZDOBYWAMY!

Czytanie to kochanie! Głosujcie na naszą bibliotekę możemy wygrać 250 książek!

Czytanie rozwija język dziecka, jego wyobraźnię, uczy empatii, pozytywnych zachowań itp. Wspólne czytanie pogłębia bliską relację rodzica z dzieckiem, pozwala na spędzenie każdej wolnej chwili razem, na budowanie bliskości. Dziecko, czytając z rodzicami czuje się bezpieczne i kochane. Kinder Mleczna Kanapka wspiera ideę wspólnego czytania i rozdaje 50 000 książek!
Żeby zagłosować na naszą bibliotekę, musicie odwiedzić stronę www.wspolneczytanie.pl, zarejestrować się, wpisać w wyszukiwarkę „Koziegłowy” i oddać na nas głos.

Głosowanie potrwa do 31 października. Codziennie możecie oddać jeden głos i przybliżyć nas do sukcesu!

Franklin w Bibliotece

W czwartek 05 października, bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Koziegłowach, aby wspólnie z nami głośno czytać. Na dzisiejszą lekcję biblioteczną wybrałyśmy książeczki z serii ”Czytam z Franklinem”. Uczniowie przekazali nam, że bardzo lubią słuchać treści książek czytanej przez dorosłych, same też chętnie czytają. Na czytaniu miło nam upłynął czas. Czytały bibliotekarki, słuchaczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku no i oczywiście dzieci. Czytaliśmy książki tradycyjne papierowe, książki w formie elektronicznej. Ciekawą, nową formą czytania był teatrzyk Kamishibai. Papierowe karty z ilustracjami zamieszczone w drewnianej obudowie teatrzyku pozwoliły na nowo odkrywać znane już bajki. Nasi Milusińscy przygotowali dla nas niespodzianki: przepięknie recytowali wiersze, czytali fragmenty ulubionych książek, zapowiedzieli, że zobowiązują się wykonać w formie ilustracji do teatrzyku Kamishibai ‘’Przygody Franklina’’. Na premierę tego przedstawienia jesteśmy zaproszone do szkoły.

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych 2017

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych 2017
Biblioteka realizuje  zadanie w ramach Programu Wieloletniego

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1

– Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury

i Dziedzictwa Narodowego

W 2017r. zakupiono 227 egzemplarzy nowości książkowych za kwotę 5150.00 zł, w ramach otrzymanej dotacji oraz 437 egz. za  kwotę 10 tys. zł z środków własnych MGOPK

        Z tytułami nowości można zapoznać na stronie naszego katalogu online

Paczka literacka

Biblioteka w Koziegłowach bierze udział w akcji „Paczka literacka”, organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz FRSI. Dzięki zgłoszeniu, biblioteka otrzymała bezpłatny pakiet zawierający 21 książek oraz dwa audiobooki. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się m.in. o pozycje książkowe takie jak: „Reporterka” Jacka Antczaka i Hanny Krall, „Nie wierzę w życie pozaradiowe” Marka Niedźwieckiego czy „Laska nebeska” Mariusza Szczygła. Pełna lista publikacji jest dostępna w bibliotece. Już niebawem przygotujemy spotkanie tematyczne z wykorzystaniem otrzymanych pozycji, którego celem będzie promowanie czytelnictwa i zachęcanie do wspólnej dyskusji o książkach.

Spotkanie autorskie z Martą Fox

W dniu 22 września w ramach   „ Piątkowych spotkań kulturalnych” gościliśmy w Domu Kultury,  Martę Fox – pisarkę, felietonistkę, eseistkę i poetkę. Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, hiszpański. Wyróżniona została kilkoma ważnymi nagrodami literackimi. Marta Fox jest autorką ponad 40 wydanych książek, w tym bestsellerowych powieści, opowiadań, esejów, felietonów, poezji, a od niedawna również książek dla dzieci.

W twórczości pisarka dotyka problemów o tematyce rodzinnej, młodzieżowej. Ukazuje nowoczesny, partnerski model rodziny, problemy i radości młodzieży, relacje między rówieśnikami. Licznie przybyła do nas młodzież gimnazjalna i  z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Można było zakupić książki autorki wraz z dedykacją i autografem. Było to bardzo miłe spotkanie. Cieszymy się, że mogłyśmy gościć Panią Martę i młodzież.

Pasowanie na czytelnika

Nasza Biblioteka, ma nowych rycerzy książek ! W dniu 21 września, uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Koziegłowach, zostali uroczyście pasowanie na czytelników Biblioteki Publicznej w Koziegłowach.  I tym razem słuchaczki Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z bibliotekarkami zaprezentowały inscenizację, której bohaterami były książki i krasnale. Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu, uczniowie otrzymali dyplomy. Na zakończenie spotkania, dzieci bardzo chętnie wypożyczały książeczki i częstowały się słodkościami.

Marta Fox w Koziegłowach

22 września o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie autorskie Marty Fox
w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Koziegłowy.
W tym dniu Biblioteka czynna od 8.00 – 16.00

Dwie pożółkłe publikacje, albo Michał Hieronim Juszyński i ślachetna familia Śniadeckich z Gniazdowa

W dniu 22 czerwca 2017 roku w Gniazdowie w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w dzień wizytacji kanonicznej biskupa Antoniego Długosza poświęcono płytę dedykowaną księdzu Michałowi Hieronimowi Juszyńskiemu (1760-1830).  Tak ziściła się kolejna inicjatywa Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, które odkrywa i promuje dziedzictwo historyczne Ziemi Koziegłowskiej. Wykonawcą kamiennej płaskorzeźby w kruchcie kościoła jest Waldemar Musik z Kielc zaś autorem obrazu zamieszczonego poniżej Stanisław Łakomy z Bytomia. Trzy grosze do całości dołożył z własnej sakiewki honorowy członek Stowarzyszenia, Pan Mieczysław Znamierowski z Wrocławia.

Ks. Michał Hieronim Juszyński jest jak dotąd jedyną osobą z naszych stron, która od ponad stu lat ma swoje miejsce w encyklopediach, a w czasach nam współczesnych na internetowych stronach Wikipedii. Zwykle po wpisaniu hasła: MHJ dowiadujemy się, że urodził się w Gniazdowie w roku 1760, a zmarł w Szydłowie 70 lat później. Istotnie musiało tak być, ponieważ dokumenty parafialne potwierdzają, że w Koziegłowach pochowany jest jego ojciec Józef Juszyński (25. 09. 1774) o którym jeszcze napisano, że był dworzaninem za biskupów Załuskiego i Sołtyka i dodano, że całe jego życie i śmierć były budujące. Również tu zmarła jego matka szlachetna Teresa z Moczydłowskich Juszyńska (1788) pochowana pod ołtarzem kaplicy Męki Pańskiej (Compassionis). Również w Koziegłowach w szpitalnym przytułku św. Barbary zmarła w 1779 r. jego babka lub ciotka, szlachetna Anna Moczydłowska.  (Źródło: Ks. Jan Wiśniewski „Diecezja Częstochowska” 1935 r.) W Gniazdowie urodziły się jego siostry Anna i Rozalia oraz bracia Brono, Józef, Jan, Felix i Tomasz. Przyjście na świat Michała i rodzeństwa wynikało z tej prostej przyczyny, że to tutaj jego rodzice mieszkali dzierżawiąc folwark biskupów krakowskich w czasach Księstwa Siewierskiego.

Michał po ukończeniu Akademii Krakowskiej uzyskał tytuł doktora, został księdzem i bibliografem. To zajęcie przyniosło mu sławę i uznanie, które trwa do dzisiaj. Jego głównym dziełem jest Dykcyonarz poetów polskich. Po dwóch wiekach jego książka doczekała się wersji cyfrowej staraniem Google i paru reprintów wydawniczych. Łatwo możemy do niej dotrzeć zaglądając choćby na stronę Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Liczba odwiedzających tę pozycję jest ogromna i pewnie będzie tak w przyszłości, bo każdy, kto poważnie zajmuje się historią literatury staropolskiej powinien sięgnąć po Juszyńskiego.

Dykcjonarz (słownik, leksykon, encyklopedia) wydany w roku 1820 liczy dwa tomy składające się z 700 stron tekstu gdzie w porządku alfabetycznym znajduje się 1376 haseł osobowych. Od Mikołaja Abryka do Stanisława Żyznowskiego. Jest tam pouczający wstęp na 40 stronach i dodatek 210 krótkich tekstów anonimowych autorów. Tym sposobem autor nakreślił obraz poetów i pisarzy polskich od drugiej połowy XV do końca XVIII wieku.  Juszyński w swoim przewodniku po literaturze staropolskiej poświęcił kilka stron Mikołajowi Rejowi, ale nie pomija wcale pisarzy mało popularnych i podrzędnych albo też lekceważonych na rynku literackim.

Ta praca badawcza w warunkach rosyjskiej cenzury zajęła mu 20 lat i nie byłaby możliwa bez współpracy z ówczesnymi badaczami oraz świadomości jak ochrona tego dziedzictwa jest ważna w czasie, kiedy Polska ze swoją kulturą stała się łupem drapieżnych zaborców.

Po latach można stwierdzić, że MHJ był w czołówce tamtych patriotów, bibliografów i historyków literatury. Kilku z nich wymienia we wstępie i dodaje skromnie, że jest tylko kontynuatorem ich dzieła. I tak:

Załuski (Józef, Andrzej) rzadkim poświęceniem sił i majątku zebrał nieoszacowane skarby literatury ojczystej. Wydobył wiele dzieł, z których jedne nieznane, drugie zapomniane, a inne wskazane zatraceniu, były zaginęły. Zawsze on będzie polarną gwiazdą wędrownikom w bibliografii polskiej.

Czacki Tadeusz (1765-1813) w nader krótkim życiu dla kraju zgromadził mnóstwo rękopisów i ksiąg do literatury ojczystej należących. Właściciel tak rzadkich i drogich pomników kwitnącego stanu nauk w Polsce. Obdarzony szczególną pamięcią, niezmordowany pracą, pełen głębokiej erudycyi, myślał zawsze dokonać przedsięwzięć Załuskiego. Nieszczęścia kraju, domowe przygody udaremniły wszystkie zamiary. Mnie oddał poetów polskich; z nim zacząłem tą pracę (…), który potem zbiór okoliczności prawie zniweczył. Niech będzie powinna cześć drogiej pamięci tego Męża z wyznania, iż jego zachęceniu i licznym pomocom, wiele w pracy około tego dzieła mu winienem.

 

Biblioteka braci Załuskich (dziś Biblioteka Narodowa) kiedyś jedna z największych na świecie ma za sobą lata wspaniałe i lata tragiczne. Po upadku Powstania Kościuszkowskiego (1794-1795) jej zbiory zarekwirowała caryca Katarzyna II i przeniosła do Petersburga. Po drodze zaginęło ok. 140 tys. z liczby 400 tys. tomów. Podobnie z 20 tys. rękopisów zniszczono lub spalono po drodze ok. 9 tys. Tak samo było ze zbiorem rycin. W latach 1921-1934 Rosja zwróciła część skradzionych nam zbiorów, ale kolejnego zniszczenia dokonali Niemcy w 1944 roku podpalając budynek Biblioteki Narodowej. Wspomniany Tadeusz Czacki był bibliografem i twórcą słynnego Liceum Krzemienieckiego. Był też dla MHJ najważniejszym przewodnikiem w pracy badawczej i wzorem do naśladowania. Podobnie jak Czacki, Juszyński był profesorem Szkoły Wydziałowej w Pińczowie, a później oficjałem Diecezji Kieleckiej. To wszystko ułatwiało mu wizyty w parafiach i poszukiwania w księgozbiorach. Przez wiele lat współpracował z Józefem Maksymilianem Ossolińskim. Spotykał się z Hugo Kołłątajem i Janem Ursynem Niemcewiczem. Nie zyskał może sławy i dorobku wielkości swych kolegów, ale podążał ich śladem i osiągnął własny duży sukces.

Na potwierdzenie tego niech będzie fragment publikacji Souvenirs de Pologne z 1834 r. niejakiego Augusta de Sajve, oficera francuskich kirasjerów, który opisał swój udział w kampanii napoleońskiej 1812 roku, a przy okazji nakreślił dość wszechstronny obraz Polski z opisem miejscowości, obyczajów i historii. Kiedy pisze o literaturze polskiej, kilkakrotnie powołuje się na Juszyńskiego:

(str. 343) Zainteresowani chcący poznać wszystkie utwory, które wyszły spod polskich piór, znajdą mnóstwo książek wskazujących historyków literatury i dzieła poświęcone polskiemu piśmiennictwu. Ja kontentowałem się, gdy zachodziła potrzeba, zaglądaniem do dzieł Brauna, Solignaca, Euzebiusza Słowackiego, Lelewela, Bentkowskiego, Bantkiego, Ossolińskiego, Juszyńskiego i Bowinga – kompetentnych znawców i oświeconych krytyków. Z największą przyjemnością rozpisałbym się na temat wybitnego znaczenia dzieł tych autorów, z których część nie żyje, część Polakami nie jest, lecz rozmiary pracy, które sobie narzuciłem, nie pozwalają zagłębiać się w szczegółowe detale.

(str 354, 355) Biorąc pod uwagę, że – według księdza Juszyńskiego – ilość polskich poetów publikujących swe utwory do roku 1750 bądź po łacinie, bądź w języku ojczystym osiągnęła zawrotną ilość tysiąca dwustu sześćdziesięciu czterech, dodając do tego sporą liczbę poetów, którzy się pojawili podczas panowania króla Stanisława i na początku naszego stulecia (będącego w dziedzinie twórczości literackiej spuścizną tegoż panowania), ogarnia zdumienie, że Polska jest tak słabo znana jako kraj literatury. Niewątpliwie w tej mnogości pisarzy znajdują się bardzo przeciętni, ale trafiają się również utalentowani, godni najwyższego uznania i którzy, gdyby się urodzili w innych krajach, osiągnęliby światową sławę równą najsłynniejszym autorom z Francji, Anglii i Niemiec. (Tłum. z franc. – Krzysztof Jagusiak)

Rusyfikacja i germanizacja dokonały dzieła zniszczenia i wiele cennych zabytków tamtej literatury przepadło bezpowrotnie. Skromnym pocieszeniem do dziś jest Dykcjonarz Juszyńskiego, który gromadzi okruchy tamtego dziedzictwa.

Co jeszcze?

W Galerii Historycznej Barbórka w Koziegłowach można zobaczyć obraz Eugeniusza Musialika przedstawiającą folwark Juszyńskich w Gniazdowie. Akwarela powstała z opisu śp. Honoraty Mzyk. Można też przeczytać kilka listów Juszyńskiego do przyjaciół, które w formie kopii cyfrowych udostępniła nam Biblioteka Jagiellońska.

Jan Śniadecki z Gniazdowa

Tenże Juszyński w pierwszym tomie swojego Dykcjonarza wymienia Krzysztofa Biedzińskiego, który zasłynął w roku 1604 wydaniem Lachrymoe in funebre (Łza z pogrzebu), w której zamieścił Elegię na śmierć Jędrzeja Bodzantyna Śniadeckiego. Juszyński tak pisze: Przed dwiemasty (200) laty ślachetna familia Śniadeckich pisała się z Gniazdowa, tak się podpisał (pod dziełem Promptuarium Concionut) sławny czasów swych teolog i kaznodzieja Joannes de Gniazdow Sniadecki, Archipresbyteralis in Circulo Poenitentiarius, Sandecensis Decanus, Par. Vetero-Sandecensis,  

Powyższy tekst informuje nas, że Jan z Gniazdowa był proboszczem  kolegiaty (św. Elżbiety) w dekanacie Sądeckim  – upoważnionym do udzielenia rozgrzeszenia w wypadkach podlegających biskupowi, a nawet papieżowi. Był osobą skruszoną, ascetyczną, pokutną  (poenitentiarius). Był też dziekanem parafii Stary Sącz. Juszyński nie precyzuje, czy Jan z Gniazdowa był autorem Promptuarium Concionut (zbiór kazań) czy tylko cenzorem tego dzieła wydanego w Krakowie staraniem drukarni Mattheusa Sybeneychera w roku 1606.

Poszukując Jana z Gniazdowa w publikacjach poświęconych historii Nowego Sącza, odnajdujemy książkę ks. Jana Sygańskiego wydaną w 1891 roku pt. Obraz łaskami słynący Matki Boskiej Pocieszenia w Kościele OO. Jezuitów w Nowym Sączu. Już na stronie trzeciej czytamy, że Jan z Gniazdowa Śniadecki był dziekanem tamtejszej kolegiaty i słynnym kaznodzieją w XVII wieku. Autor sugeruje, że Gniazdów może oznaczać słowackie miasto Gnézda, które leży w pobliżu Podolińca na Spiżu (Scepusium).

Na poprzedniej stronie znajdujemy jeszcze taki fragment:

…Z Sącza wyprawił 1410 r. Władysław Jagiełło Witolda, wielkiego księcia litewskiego do cesarza Zygmunta, upominając się o wierne dotrzymanie przymierza. Tu także przyjmował Jagiełło 1412 roku posłów cesarskich: kardynała Branda i wojewodę siedmiogrodzkiego Ścibora, którzy uniewinniając nieprzyjazne dla Polski czyny swego pana, prosili o przedłużenie przymierza. Tu jeszcze 1419 r. odbywały się narady Jagiełły z cesarzem Zygmuntem nad projektowaną wojną turecką. W lipcu 1440 r. przyjmował zamek sądecki gościnnie Jagiełłowego syna Władysława Warneńczyka, króla Węgier, zdążającego na koronacyę do Białogrodu (Stuhlweissenburg), a ztamtąd na wojnę turecką, z której nie miał powrócić. W orszaku wojowniczego króla, obok rycerzy i panów radnych, znajdowała się królowa matka Zofia, wielki książę litewski Kazimierz, wszechwładny podówczas kanclerz i biskup Zbigniew Oleśnicki

To ostatnie zdanie o rycerzach i panach, a także wszechwładnym biskupie Oleśnickim ośmiela mnie do sugestii, że wśród rycerzy i panów stał w pierwszym szeregu Krystyn (I) z Koziegłów z racji pełnienia funkcji kasztelana sądeckiego, a później jego syn Krystyn (II) z Koziegłów pełniący tą samą funkcję kasztelana po śmierci ojca. Koziegłowscy pełnili te zaszczyty w Sączu przez całą kadencję Jagiełły. Obaj bardzo bliscy królowi, a o pierwszym można jeszcze powiedzieć, że Jagiełłę na tronie polskim wymyślił. Obaj wiernie wspierali króla w najważniejszych jego poczynaniach. Obaj też byli właścicielami wsi Gniazdów, co kaznodzieja Jan uznawał za swą ojcowiznę. A skoro o biskupie Oleśnickim też jest mowa to warto dodać, że właśnie jego siostra o imieniu Katarzyna (albo też Małgorzata) była żoną Krystyna (II), czyli panią Koziegłów, Gniazdowa i siedmiu innych kompleksów majątkowych w Małopolsce. Krystyn senior i Krystyn junior sprawując urząd kasztelana sądeckiego pod częste swoje nieobecności, jakim była służba dla króla (np. dowodzenie 42 chorągwią pod Grunwaldem) potrzebowali światłych ludzi do sprawowania urzędu w Sączu. Zapłatą za takie usługi jak to w tamtych czasach bywało, były całe wsie i liczne dziesięciny. Gniazdów mógł, więc być pierwszą trampoliną do późniejszych awansów kolejnych Janów i Jędrzejów Śniadeckich, o których więcej pisali już Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W czasach Juszyńskiego, Jan Śniadecki był rektorem Akademii Krakowskiej. Jego talenty to astronomia, matematyka, filozofia i krytyka literacka. Uchodził za radykała i nie był dość łaskawy w pochlebstwach dla Mickiewicza i jego romantycznych idei. Wieszcz Adam odpłacił mu za to karykaturalnym wizerunkiem mędrca w balladzie Romantyczność. Inaczej Słowacki w liście do Wojciecha Stattlera (art. malarz) napisał: Ten człowiek po upadku i wymarciu stanisławowskich czasów wziął w Polszcze berło ducha i utrzymał je aż do roku 1831.

Brat Jana (rektora) Jędrzej Śniadecki był chemikiem, biologiem, lekarzem, a nawet satyrykiem.

Kończąc, pragnę przy tej okazji gorąco i serdecznie pozdrowić całą Kasztelanię Sądecką.

Leonard Jagoda – Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy

e-mail: stowarzyszenie@kozieglowy.net

Lekcja biblioteczna

W dniu dzisiejszym odwiedzili nas uczniowie kl. IV a Szkoły Podstawowej ZS w Koziegłowach. Lekcję biblioteczną przeprowadziła Pani, starszy bibliotekarz, Gabriela Kulak, przybliżając specyfikę naszego księgozbioru, regulamin wypożyczania książek oraz zasady korzystania z katalogu kartkowego i komputerowego. Młodzież aktywnie uczestniczyła w ćwiczeniach i samodzielnie wyszukiwała pozycje,
a w nagrodę otrzymała kolorowe zakładki.

Warsztaty edukacyjne w agrogospodarstwie „Pod skałką”

W sobotę, 27 maja, odbyły się wyjazdowe warsztaty edukacyjne naszej „Grupy Zabawowej”. Dzieci wraz rodzicami odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Pod skałką” w Przybynowie.
Po powitalnym słodkim poczęstunku, maluchy odwiedziły krainę miodu a także dowiedziały się skąd się bierze mleko. Zwiedziły również Skansen Wsi Polskiej, w którym zobaczyły jak żyli nasi dziadkowie oraz czym bawiły się ich dzieci. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie mini zoo i karmienie nietypowych zwierząt. Dodatkową atrakcją wycieczki była zabawa w parku „Kraina Marzeń Dzieci”, na dmuchanych zamkach, trampolinie, huśtawkach. Na zakończenie edukacyjnej przygody, po smacznej zupie, czkała na maluchów wata cukrowa. Agrogospodarstwo „Pod Skałką”, to wspaniałe miejsce, które daje radość i powoduje uśmiech na twarzach dzieci. Dziękujemy za troskliwą opiekę i super atmosferę.

Grupa zabawowa w Bibliotece na szlaku Kilometrów Dobra

Mistrzostwa Świata w Dobroci organizuje Polski Instytut Filantropii w ramach kampanii Kilometry Dobra. Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, coroczna akcja, w której mogą wziąć udział organizacje z całego świata.

„Ośrodek Kultury w Koziegłowach reprezentowany jest przez Pracownię Orange w Lgocie Mokrzesz. Kilometry Dobra są dla nas wspaniałą okazją na rozwinięcie działalności „Grupy Zabawowej z Biblioteką” oraz zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych dla dzieci do lat trzech” – podkreśla Renata Garleja, dyrektor MGOPK

Grupa zabawowa w Bibliotece to bezpłatny cykl spotkań dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy i ich rodziców w bibliotece. W maju trawa wiosenna edycja, na która uczęszcza 20 dzieci z opiekunami. Jest to najliczniejsza grupa z wszystkich dotychczasowych edycji. Na każde spotkanie staramy się wprowadzać nową atrakcję. Prowadzimy zabawy integracyjne, plastyczne, ruchowe. Zapraszamy specjalistów. Na zakończenie wiosennych spotkań, zaplanowane są warsztaty w gospodarstwie agroturystycznym w Przybynowie koło Żarek.Takie zajęcia dają dzieciom szansę kontaktu z rówieśnikami i edukacji poprzez zabawę.

Rodzice i dziadkowie chętnie wspierają nas w zbiórce pieniędzy. Zebrałyśmy już 64 mety dobra (1 metr dobra to 44zł). Darczyńcami są również przedsiębiorcy, czytelnicy, sportowcy, szkoły. W tym tygodniu naszą bibliotekę odwiedził kolarz zawodowy, Kamil Gradek, wraz ze swoja dziewczyną Karoliną Tomalą. Cała akcję i listę darczyńców można śledzić na stronie kilometrydobra.pl – dodaje Bożena Kolasa, kierownik biblioteki.

Finał kampanii w Koziegłowach odbędzie się 02 czerwca podczas Gminnego Dnia Dziecka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury . Wszystkie zebrane pieniądze zamieniane będą na złotówki i układane w szeregi monet. W tym dniu na dzieci czekać będzie wiele atrakcji.

Zapraszamy do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu i dołączeniu do akcji.

 

Skarpetkowe spotkanie w bibliotece

Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Autorką niezwykle śmiesznych bajek o skarpetkach jest pani Justyna Bednarek, która w piątek, 12 maja, gościła w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach w ramach „ Piątkowych spotkań kulturalnych”

Pierwsza część skarpetkowej sagi pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” była najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej 2015 roku. Została uznana za Najlepszą Książkę Roku w konkursie „Przecinek i Kropka”, otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy oraz została ujęta w kanonie lektur szkolnych dla klas I-III. W marcu 2017r. ukazały „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Właśnie po raz drugi, przebojowo i z werwą wkraczają do akcji one – skarpetki! Trzynaście nowych opowieści bestsellerowej książki Justyny Bednarek, zilustrowanych przez Daniela de Latour

Pani Justyna przeprowadziła dla najmłodszych czytelników – skarpetkowe spotkanie rysunkowe. Dzieci rysowały skarpetki i wymyślały dla nich historie, a swoje rysunki przekazały autorce, z nadzieją, że któraś z nich ukaże się w kolejnej książce.

 

 

Tydzień Bibliotek – XIV edycja: Biblioteka. Oczywiście!

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbywa się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”

 

Biblioteka Publiczna w Koziegłowach w tym tygodniu, 11 maja, rozpoczyna cykl zajęć dla najmłodszych
” Grupa zabawowa w Bibliotece”.
W piątek 12 maja odbędzie się spotkanie autorskie dla najmłodszych z Justyną Bednarek.

XXIX Regionalne Spotkania Recytatorskie „Wrażliwość na słowa”

Zapraszamy dzieci i młodzież Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Gminy i Miasta Koziegłowy do udziału w XXIX  Regionalnych Spotkaniach Młodych Recytatorów „Wrażliwość na słowa”

Gminno – Miejskie Eliminacje i przesłuchania uczestników konkursu odbędą się
04 kwietnia  2017 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej MGOPK
w Koziegłowach ul. Żarecka 28.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 31.03.2017 r.

Informacji udziela Biblioteka Publiczna w Koziegłowach ul. Żarecka 28.  tel. 34 3150243

Regulamin i karty zgłoszenia dostępne również  w Bibliotece.

Eliminacje dla powiatu myszkowskiego odbędą się dnia 20 kwietnia 2017 r. od godz. 9.30 w MDK Myszków

Eliminacje Regionalne dla najlepszych recytatorów z powiatu myszkowskiego odbędą się
w dniach 26-27 kwietnia 2017 r. o godzinie 10.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie
(ul. Ogińskiego 13a). Uroczystość Finałowa dla laureatów Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na słowa” odbędzie się 18 maja 2017 r. o godz. 15.30 w Regionalnym Ośrodku Kultury
w Częstochowie.

Regulamin

Karta uczestnika

KILOMETRY DOBRA

MGOPK w Koziegłowach startuje w Mistrzostwach Świata w Dobroci !

Mistrzostwa Świata w Dobroci organizuje Polski Instytut Filantropii w ramach kampanii Kilometry Dobra. 1-go marca wystartowała kolejna edycja. W  tym roku do zawodów zgłosiło się 50 miejscowości. Już po raz czwarty fundacje, stowarzyszenia
i instytucje zamienią zebrane pieniądze na złotówki i w finałowy weekend (3-4 czerwca) będą je układać w szeregi monet. To próba pobicia rekordu Guinnessa.

Zasady gry są bardzo proste. Każdą miejscowość reprezentuje instytucja, która zbiera pieniądze na wyznaczony przez siebie cel związany z pomocą innym. Nasz Ośrodek Kultury reprezentowany jest przez Pracownię Orange w Lgocie Mokrzesz, a celem zbiórki jest „Zakup sprzętu
i pomocy dydaktycznych dla dzieci do lat 3 w ramach „Grupy Zabawowej z Biblioteką”

Wystarczy wejść na stronę www.kilometrydobra.pl i wybrać organizację, której chcemy pomóc
w realizacji dobroczynnego celu, a następnie dokonać wpłaty. To tak niewiele, a dla podopiecznych tych instytucji jest to ogromne wsparcie. Dzięki niemu ich życie zmieni się na lepsze.

 Nie czekaj, wejdź do gry i zostań Mistrzem Świata w Dobroci!

Szczegóły: www.kilometrydobra.pl

 

 

 

Z myślą o nowych propozycjach kulturalnych MGOPK w Koziegłowach pragnie zaproponować Państwu cykl spotkań, których głównym celem jest poznanie ciekawych, pełnych pasji osób. Osób, które często znamy , mieszkają obok nas, postrzegamy je jednak jako zwykłych sąsiadów a to ludzie pełni pasji, potrafiący w ciekawy, często w niekonwencjonalny sposób opowiadać o tym co robią. Pobudzają wyobraźnie odbiorcy, motywują do nowych wyzwań. Imponują swoim ,,zadziornym spojrzeniem na świat”.

Realizacja wspólnych pasji i pomysłów w zakresie kultury pozwoli również na twórcze zaangażowanie społeczności, stworzy nowy wymiar obcowania ze sztuką, pokaże nowe możliwości, otworzy nowe horyzonty bez względu na to jaką dysponujemy wiedzą i doświadczeniem. Bo przecież w każdym z nas kryją się talenty, nieodkryte zdolności trzeba je tylko umiejętnie wyeksponować i zaprezentować światu.

Piątkowe Spotkania Kulturalne to czas do swobodnego wyrażania siebie. Poprowadzimy Was przez labirynt nowych znaczeń, wartości i informacji. I tak Biblioteka wprowadzi Nas w tajniki literatury, poezji. Większość działań będzie się odbywać w Gallery Promo Arte, w tym wystawy malarskie, wernisaże sztuki wszelakiej. Ponadto zdobędziesz nowe umiejętności artystyczne za sprawą warsztatów tematycznych organizowanych przez Pracownię

,,Pod Koziołkami”. Będzie to czas pracy, dyskusji, wymiany doświadczeń i wspólnego cieszenia się sobą. Nie zabraknie także autorskich spotkań, benefisów i kameralnych pogadanek muzycznych.

Te nasze Spotkania są takie trochę przekorne i nie jeden z czytelników artykułu powie, pogrzebały w historii i chcą zrobić Obiady Czwartkowe i ma tutaj rację. Słynne Obiady Czwartkowe organizowane przez króla Stanisława Augusta przyciągały elitę intelektualną kraju. To na nich dyskutowano o literaturze, sztuce, nauce, omawiano dzieła literackie. To był czas gdzie spotykali się poeci, malarze, rzeźbiarze, literaci. Na Obiadach Czwartkowych wypadało bywać, to był prestiż i takimi niech staną się nasze Piątkowe Spotkania Kulturalne.. Po prostu trzeba na nich bywać.

Przyjdź, zobacz, nie będziesz żałować, bo ten czas nie będzie stracony!

Wszystkie piątkowe działania są bezpłatne. Cenimy sobie Twoje pasje i podpowiedz nam jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania.

W lutym odbyły  na warsztaty tworzenia witraży, koncert Zespołu historyczno- patriotycznego ,,Forteca” z inicjatywy Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej i Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczki, a w marcu zapraszamy na warsztaty familijne ,, Pisanki, kraszanki, palmy” oraz wieczór poezji śpiewanej z Maciejem Rudlickim.

Dodatkowe informacje dostępne na stronie MGOPK oraz Biblioteki Publicznej w Koziegłowach.

Życzenia

zyczenia

 

 

W dniach 23 i 24 grudnia Biblioteka nieczynna. Zapraszamy po Świętach.

Najciekawsze stoisko z Koziegłów podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych

Katowickie Prezentacje Biblioteczne to organizowane przez Bibliotekę Śląską od kilkunastu lat spotkania ludzi związanych z książką dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, wydawców, bibliotekarzy
i nauczycieli. Celem imprezy jest promocja literatury dziecięcej, wymiana doświadczeń zawodowych oraz integracja środowiska bibliotekarskiego na Śląsku.

Wybrane biblioteki publiczne prowadzące szczególnie bogatą i zróżnicowaną działalność na rzecz dzieci
i młodzieży mają okazję do aktywnego udziału w Prezentacjach, pokazania najciekawszych form pracy
w atrakcyjnej wizualnie formie, na specjalnie przygotowanych stoiskach.
Bohaterem tegorocznych Prezentacji Bibliotecznych była postać stworzona przez Alana Aleksandra Milne’a – Kubuś Puchatek.  W tym roku, 25 listopada, w Bibliotece Śląskiej, zaprezentowało się 8 Bibliotek z woj. Śląskiego: z Będzina,   Częstochowy, Gliwic, Mierzęcic, Piekar Śląskich, Rydułtów, Świętochłowic i  Koziegłów. W Bibliotece Śląskiej dla  młodych czytelników  przygotowano wiele atrakcji.
Corocznie podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych, wręczana jest również nagroda główna, za przygotowanie najciekawszego stoiska. W tym roku tą zaszczytną nagrodę otrzymała koziegłowska biblioteka. Nagrodą był kufer książek.
„ Do prezentacji  bajkowego lasu Kubusia Puchatka  wykorzystane zostały zasoby lokalne naszej gminy: wyroby osikowe, przepiękne choinki i ozdoby, historia rycerstwa. Pokazałyśmy to co jest naszym dziedzictwem kulturalnym i gospodarczym. Kolorowa sceneria i barwne postacie z bajki, Kubuś Puchatek ( Irena Grzybek KUTW), prosiaczek ( kierownik biblioteki Bożena Kolasa), tygrysek ( Izabela Churas, instruktor ds. upowszechniania kultury w MGOPK), kangurzyca ( Gabriela Kulak, starszy bibliotekarz), kłapouchy (Beata Bednarczyk, bibliotekarz) oraz Krzyś ( Michał Derejczyk, pracownik Urzędu GiM Koziegłowy) zrobiły wrażenie zarówno na najmłodszych jak i na dorosłych. W prezentacji wspierała nas instruktor z Biblioteki Powiatowej w Myszkowie Sylwia Męcik. Dla dzieci przygotowane zostały konkursy z nagrodami promującymi Gminę i Miasto Koziegłowy oraz warsztaty z łyka osikowego. W ten sposób zaprezentowałyśmy naszą różnorodną działalność edukacyjną i kulturalną oraz nietypowe zajęcia naszej biblioteki, promujące czytelnictwo. Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom  za pomoc w przygotowaniu stoiska”.

Tegorocznym prezentacjom  towarzyszył  pokaz kulinarny Kuby Tomaszczyka – finalisty polskiej edycji MasterChef Junior „Małe Conieco Kubusia” , wystawa „90. Urodziny Kubusia Puchatka”
i kiermasz książek, przygotowany przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, warsztaty „Wielka praca małej pszczoły” prowadzone przez Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach, uroczystość wręczenia nagród „Guliwera” – czasopisma o książce dla dziecka: Guliwer w Krainie Olbrzymów – Katarzyna Wasilkowska, Guliwer w Krainie Liliputów – Maria Marjańska-Czernik, Sesja popularnonaukowa poświęcona recepcji dzieła i przekładom „Kubusia Puchatka oraz „Warsztaty translatorskie dla dzieci – czym jest przekład literacki.

Katowickie Prezentacje Biblioteczne 90. urodziny Kubusia Puchatka

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Biblioteki Śląskiej dnia 25 listopada br.
W godzinach 10.00 – 14.00 odbędzie się kolejna edycja Katowickich Prezentacji Bibliotecznych. Swoją działalność zaprezentuje 8 Bibliotek Publicznych z województwa śląskiego.  Nasza Biblioteka też tam będzie !

prezen_2016_zaprosz_a5_wysylka