Aktualności z Biblioteki

Wieczór poezji śpiewanej z Maciejem Rudlickim

Serdecznie  zapraszamy do Miejsko- Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach
na spotkanie literacko – muzyczne z Panem Maciejem Rudlickim
w dn. 31 marca 2017r   godz. 18.00.
Piątkowe spotkanie kulturalne, tym razem spędzimy w klimacie poezji śpiewanej artysty, utalentowanego – literacko i muzycznie, którego piosenki  tchną nostalgią, wspomnieniem minionego czasu i  wspaniale przy tym bawią.

Pracownia Witraży już działa

Pracownia Witraży już działa!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty, które odbywają się w każdą środę od godziny 17.00

w MGOPK w Koziegłowach.

 

Kilometry Dobra

MGOPK w Koziegłowach startuje w Mistrzostwach Świata w Dobroci!

Mistrzostwa Świata w Dobroci organizuje Polski Instytut Filantropii w ramach kampanii Kilometry Dobra. 1-go marca wystartowała kolejna edycja. W  tym roku do zawodów zgłosiło się 50 miejscowości. Już po raz czwarty fundacje, stowarzyszenia
i instytucje zamienią zebrane pieniądze na złotówki i w finałowy weekend (3-4 czerwca) będą je układać w szeregi monet. To próba pobicia rekordu Guinnessa.

Zasady gry są bardzo proste. Każdą miejscowość reprezentuje instytucja, która zbiera pieniądze na wyznaczony przez siebie cel związany z pomocą innym. Nasz Ośrodek Kultury reprezentowany jest przez Pracownię Orange w Lgocie Mokrzesz, a celem zbiórki jest „Zakup sprzętu
i pomocy dydaktycznych dla dzieci do lat 3 w ramach „Grupy Zabawowej z Biblioteką”

Wystarczy wejść na stronę www.kilometrydobra.pl i wybrać organizację, której chcemy pomóc w realizacji dobroczynnego celu, a następnie dokonać wpłaty. To tak niewiele, a dla podopiecznych tych instytucji jest to ogromne wsparcie. Dzięki niemu ich życie zmieni się na lepsze.

Nie czekaj, wejdź do gry i zostań Mistrzem Świata w Dobroci!

Szczegóły: www.kilometrydobra.pl

Konkurs

Zapraszamy do Pracowni Witraży

Tradycje Ziemi Koziegłowskiej – Palma Wielkanocna

 

Wiosna to piękna pora roku. Do życia budzi się przyroda, świat robi się bardziej kolorowy, pachnący.

To czas topienia marzanny i zabaw na świeżym powietrzu. To również czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych i poprzedzającej je Niedzieli Palmowej zwanej często Kwietną. Symbolem tej Niedzieli są palmy, jakie święcimy w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

W Polsce tradycja wykonywania palm jest głęboko zakorzeniona. Mamy palmy kurpiowskie, palmy góralskie, wileńskie a nasza Gmina piękne palmy z wiór osikowych.

Tradycja wykonywania palm z wiór osikowych jest stosunkowo młoda, jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe nimi zainteresowanie. Młodzi ludzie coraz chętniej uczestniczą w warsztatach na których poznają nasze rodzime rękodzieło, zafascynowani ich pięknem uczą się trudnej sztuki układania kwiatów, a stąd tylko krok do robienia wielkanocnych palm.

W pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół im Agaty Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej na zaproszenie wychowawcy p. Katarzyny Bednarczyk i uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej, Pracownia ,,Pod Koziołkami” zorganizowała warsztaty rękodzielnicze na których młodzi ludzie nie tylko zapoznali się z historią rękodzieła wiórowego ale samodzielnie wykonali palmy z łyka osiowego.

Dwugodzinne spotkanie pokazało, że młodzi ludzie cenią sobie tradycję, ważny dla nich jest przekaz pokoleniowy i historia regionu, a wykonane palmy udowodniły jak utalentowaną plastycznie mamy młodzież.

Gminne eliminacje do I Powiatowego Festiwalu ,,Nasz Talent”

W poniedziałek 20 marca 2017 r. na scenie widowiskowej MGOPK w Koziegłowach odbył się I Powiatowy Festiwal „ Nasz talent”. Festiwal został skierowany do wokalistów i zespołów wokalnych ze szkół Gminy Koziegłowy.

Komisja w składzie: P. Wiesław Niedzielski- przewodniczący Jury, P. Tomasz Wójcik i P. Oskar Nowak jednogłośnie uznała, że poziom wykonawczy dzieci i młodzieży z Gminy Koziegłowy jest na bardzo wysokim poziomie.

A oto laureaci, których wyłoniło Jury po przesłuchaniu 26 wokalistów i 9 zespołów wokalnych:

W kategorii Przedszkole:

I miejsce- Natalia Feret – Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach ( premiowana

do Finału)

II miejsce- Amelia Kurek- Przedszkole Oddziały Integracyjne w Starej Hucie

III miejsce- Antonina Gocyła – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Mysłowie

W kategorii SP I-III:

I miejsce- Amelia Rusek – Szkoła Podstawowa w Cynkowie ( premiowana do Finału)

II miejsce- Hubert Kocot- Zespół Szkół w Pińczycach

III miejsce- Zofia Gadzalinska- Szkoła Podstawowa im . A. Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej

Wyróżnienie: Nadia Cesarz- Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Winownie

Kornel Sitek – Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym

W kategorii SP IV- VI:

I miejsce- Wiktoria Cesarz – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Winownie ( premiowana do Finału)

II miejsce- Dominik Zenderowski – Zespół Szkół w Pińczycach

III miejsce- Patryk Nowak – Szkoła Podstawowa w Koziegłówkach

Wyróżnienie: Kinga Żak – Szkoła Podstawowa w Cynkowie

W kategorii Gimnazjum:

I miejsce- Nikola Matyja – Zespół Szkół w Pińczycach ( premiowana do Finału)

II miejsce- Amanda Kaim- Gimnazjum im. A. Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej

III miejsce- Wiktoria Konieczniak – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Koziegłowach

W kategorii Szkoły Średnie:

I miejsce- Szymon Matyja( premiowany do Finału)

II miejsce – Adrianna Pala,

Klaudia Jagoda,

Patrycja Krzan

W kategorii Zespoły wokalne:

I miejsce – Zespół „Shout” ( premiowany do Finału)

II miejsce – Zespół wokalny „ Wesołe nutki”z Zespołu Szkół im. A. Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej

III miejsce – Chór Szkoły Podstawowej im. A Szklarskiego w Koziegłowach – Chór Gimnazjum im. Jana Pawła II w Koziegłowach

Zdobywcy I miejsc wezmą udział w warsztatach muzycznych w dniach 27- 28.04 2017r., gdzie pod okiem fachowców będą mieli okazję szkolić swoje umiejętności wokalne, a następnie wystąpić w Finale, który odbędzie się 29.04.2017r. w Myszkowie.

Trzymamy za nich mocno kciuki.

Powodzenia!!!

Wiosna Kobiet

 

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a z nią przyroda i ludzie budzą się do życia. MGOPK z okazji dnia Kobiet przygotowało dla Pań trzecią odsłonę ,,Wiosny Kobiet” która rozpoczęła się 8 marca. W programie znajdowało się wiele interesujących propozycji.

8 marca pod hasłem ,,Kocham Życie” gościliśmy dietetyka klinicznego Panią Jolantę Gębczak z Opola, która w interesujący sposób przekazała bezcenną wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Każda uczestniczek wykładu miała dostęp do indywidualnych konsultacji dietetycznych, a także mogła sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia.

Po wykładzie wszystkie Panie udały się do Galerii Promo Arte, gdzie czekały na nich właścicielka Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego ,,Zacisze” Rzeniszów – Łazy, Pani Sylwia Piekarczyk oraz jej szefowa kuchni, które przygotowały warsztaty kulinarne.

W parę chwil na stołach zastawionych różnymi produktami, pojawiły się pierwsze smakowite i zdrowe potrawy wraz z przystawkami. Ciekawe, kolorowe, kompozycje smakowe, przypominały wszystkim o nadchodzącej wiośnie.

9 marca pod hasłem ,,Bądź Piękna na Wiosnę” przygotowaliśmy kilka atrakcyjnych propozycji. Był to czas poświęcony urodzie. Piękne fryzury i makijaże przyozdobiły Panie i wprawiały je w lepsze samopoczucie.

Upiększające zabiegi zostały przygotowane przez: Studio KAMEA z Koziegłów, Perfumerię Douglas z Poczesnej, Salon Fryzjerki DUET z Myszkowa, Firmę Mary Kay z Żor, Firmę TianDe z Poczesnej.

Atrakcji przygotowej w piątek 10 marca towarzyszyło hasło ,,Wiosna Jest Kobietą”. Panie tuż przed 18.00 pojawiły się licznie na sali widowiskowej i z niecierpliwością czekały na występ Pana Janusza Szymanka. Wspólna zabawa, taniec i śpiew wprawił licznie zgromadzone kobiety w bardzo pozytywny nastrój.

Wiosna Kobiet zakończyła się późnym wieczorem. Trzecia edycja tej wyjątkowej imprezy, po raz kolejny uświadomiła nam jak potrzebne są tego typu działania. Pozywane komentarze i duża frekwencja przybyłych Pań nastrajają nas do dalszego rozwijania tego niespotykanego wydarzenia.

To właśnie dzięki takim imprezą, często zapracowane Kobiety mogą zaznać chwili relaksu i zabawy.

Jak podkreśla Pani Dyrektor MGOPK Renata Garleja cieszy nas tak liczna frekwencja i pozytywna energia naszych kobiet, Dziękujmy także wyjątkowym Sponsorom:

PH ,,JOLA” Jolanta Błońska

Delikatesy Centrum w Koziegłowach

Firma ,,EKKS” Ewa i Krzysztof Kuwak

Nasza III edycja ,,Wiosny Kobiet” wyznacza nam rytm do dalszej pozytywnej działalności MGOPK.

,,Nasze Cyfrowe Korzenie”

Nasze cyfrowe korzenie” to projekt realizowany w ramach programu Pracownie Orange.

W Pracowni Orange Lgota Mokrzesz dzięki wsparciu finansowemu ze strony Fundacji Orange oraz MGOPK w Koziegłowach mogliśmy brać udział w przedsięwzięciu o charakterze integracyjno- edukacyjnym w ramach realizacji projektu pt. „Nasze cyfrowe korzenie”.

Projekt ten skierowany był do 10 rodzin, mieszkańców Lgoty Mokrzesz i wiosek ościennych. W sumie brało w nim udział 30 osób: dzieci rodzice i dziadkowie. Zależało nam by nasi beneficjenci pochodzili z różnych grup wiekowych, ponieważ naszym celem była integracja międzypokoleniowa środowiska lokalnego. Podniesienie kompetencji cyfrowych osób starszych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, wzbudzenie zainteresowania nowymi środkami przekazu informacji i wzrost umiejętności do korzystania z nowoczesnych aplikacji.

Uczestnicy projektu w czasie spotkań uczyli się jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zajęcia praktyczne poprzedzone były spotkaniem z pracownikiem Archiwum Diecezjalnego w Częstochowie ks. dr hab. Pawłem Wolnickim, który wytłumaczył jak korzystać z jego zasobów również za pomocą baz internetowych. Podczas warsztatów komputerowych, przedstawiciele rodzin przyswoili podstawy obsługi komputera oraz możliwość tworzenia drzewa genealogicznego przy użyciu darmowej aplikacji komputerowej. Pozostali uczestnicy pracowali w terenie wyszukując mieszkańców znających historię naszej miejscowości, zbierając materiały o ważnych historycznych momentach wsi, ważnych ludziach, tradycjach, zwyczajach. Wszystko po to by na specjalnych warsztatach z montażu filmu, mógł powstać dokument o historii naszej miejscowości. Oprócz zajęć przy komputerze uczestnicy projektu mieli także okazję pracować z fotografem. Pan Zbigniew Noszczyk prezes Kołka Rolniczego z Lgoty Mokrzesz, zawodowy fotograf, zapoznał dzieci i dorosłych z obsługą profesjonalnego sprzętu fotograficznego i możliwościami wykorzystania go w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego.

Przerywnikiem w intensywnej pracy było spotkanie z lokalnym amatorem – historykiem, Prezesem Stowarzyszenia dla rozwoju Gminy Koziegłowy, panem Leonardem Jagodą, który przybliżył nam lokalną historię.
W efekcie działań projektowych powstało 10 rodzinnych drzew genealogicznych oraz film nawiązujący do historii i tradycji naszej miejscowości pt. „Dzieje Lgoty Mokrzesz”. Wszystkie drzewa genealogiczne zostały profesjonalnie wydrukowane, oprawione i przekazane ich twórcom 15 lutego na ostatnim spotkaniu podsumowującym nasze niespełna trzymiesięczne działania. Odbyła się wtedy także premiera filmu „Dzieje Lgoty Mokrzesz”.

Mamy nadzieję, że dla dorosłych uczestników projektu była to wzruszająca podróż w czasie do lat dzieciństwa a dla najmłodszych interesująca lekcja lokalnej historii oraz wycieczka do korzeni. Cieszymy się, że dla wielu odbiorców projektu przeszukiwanie rodzinnych historii stało się pretekstem do nabycia nowych kompetencji cyfrowych. Okazało się, że Internet może być cennym źródłem informacji o dalszej i bliższej rodzinie.

Dziękujemy Fundacji Orange i pani dyrektor MGOPK Renacie Garleja za sfinansowanie projektu „Nasze cyfrowe korzenie” realizowanego w Pracowni Orange Lgota Mokrzesz.

 

Na ,,5″ z Kulturą – Piątkowe Spotkania Kulturalne

logo kultura na piątke

Z myślą o nowych propozycjach kulturalnych MGOPK w Koziegłowach pragnie zaproponować Państwu cykl spotkań, których głównym celem jest poznanie ciekawych, pełnych pasji osób. Osób, które często znamy , mieszkają obok nas, postrzegamy je jednak jako zwykłych sąsiadów a to ludzie pełni pasji, potrafiący w ciekawy, często w niekonwencjonalny sposób opowiadać o tym co robią. Pobudzają wyobraźnie odbiorcy, motywują do nowych wyzwań. Imponują swoim ,,zadziornym spojrzeniem na świat”.

Realizacja wspólnych pasji i pomysłów w zakresie kultury pozwoli również na twórcze zaangażowanie społeczności, stworzy nowy wymiar obcowania ze sztuką, pokaże nowe możliwości, otworzy nowe horyzonty bez względu na to jaką dysponujemy wiedzą i doświadczeniem. Bo przecież w każdym z nas kryją się talenty, nieodkryte zdolności trzeba je tylko umiejętnie wyeksponować i zaprezentować światu.

Piątkowe Spotkania Kulturalne to czas do swobodnego wyrażania siebie. Poprowadzimy Was przez labirynt nowych znaczeń, wartości i informacji. I tak Biblioteka wprowadzi Nas w tajniki literatury, poezji. Większość działań będzie się odbywać w Gallery Promo Arte, w tym wystawy malarskie, wernisaże sztuki wszelakiej. Ponadto zdobędziesz nowe umiejętności artystyczne za sprawą warsztatów tematycznych organizowanych przez Pracownię

,,Pod Koziołkami”. Będzie to czas pracy, dyskusji, wymiany doświadczeń i wspólnego cieszenia się sobą. Nie zabraknie także autorskich spotkań, benefisów i kameralnych pogadanek muzycznych.

Te nasze Spotkania są takie trochę przekorne i nie jeden z czytelników artykułu powie, pogrzebały w historii i chcą zrobić Obiady Czwartkowe i ma tutaj rację. Słynne Obiady Czwartkowe organizowane przez króla Stanisława Augusta przyciągały elitę intelektualną kraju. To na nich dyskutowano o literaturze, sztuce, nauce, omawiano dzieła literackie. To był czas gdzie spotykali się poeci, malarze, rzeźbiarze, literaci. Na Obiadach Czwartkowych wypadało bywać, to był prestiż i takimi niech staną się nasze Piątkowe Spotkania Kulturalne.. Po prostu trzeba na nich bywać.

Przyjdź, zobacz, nie będziesz żałować, bo ten czas nie będzie stracony!

Wszystkie piątkowe działania są bezpłatne. Cenimy sobie Twoje pasje i podpowiedz nam jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania.

Już w lutym zapraszamy na warsztaty tworzenia witraży, koncert Zespołu historyczno- patriotycznego ,,Forteca” z inicjatywy Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej i Burmistrza

GiM Koziegłowy Jacka Ślęczki, a w marcu warsztaty familijne ,, Pisanki, kraszanki, palmy” oraz wieczór poezji śpiewanej z Maciejem Rudlickim.

Dodatkowe informacje dostępne na stronie MGOPK oraz Biblioteki Publicznej w Koziegłowach.

 

 

Uwaga !!! dowóz dzieci na próby Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca Koziegłowy!!!

WTOREK

Wojsławice – Przystanek – 15:00

Cynków- Pl. Szkolny – 15:10

Rzeniszów- Przystanek przy trasie (przy zjeździe do Dobrawy)- 15:20

Rosochacz – ul. Przejazdowa (mostek) – 15:35

Koziegłówki- Kościół- 15:40

Osiek- Przystanek- 15:45

Harmonogram zajęć

Harnomogram

Zapraszamy do udziału w zajęciach w MGOPK