Aktualności z MGOPK Koziegłowy

Zajęcia w MGOPK

Benefis i wernisaż Tadeusza Puszczewicza

 

W piątek 25 września MGOPK w Koziegłowach odbędzie się benefis i wernisaż Pana Tadeusza Puszczewicza. Wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy artysty „Cudze chwalicie swego nie znacie…” zapraszamy od 28 września 23 października do Galerii Promo-Arte.

 

Dziękujemy za wspólne czytanie!

05.09.2020

 

 

Z ogromną wdzięcznością dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w naszej Bibliotece w Narodowym Czytaniu 2020.

Pragniemy podkreślić jaki piękny wkład w kulturę żywego słowa wnieśliście Państwo w to niesamowite literackie działanie.

 

Nagrody wreszcie trafiły do laureatów!

04.09.2020

 

W dniu 04.09.2020r. w Zespole Szkół w Pińczycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach był współorganizatorem Koncertu Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Wojciecha Pompki z zaproszonym gościem Marcinem Jajkiewiczem. To wspaniałe wydarzenie artystyczne, na które z niecierpliwością czekała publiczność, po raz kolejny udowodniło na jakim wysokim poziomie artystycznym jest nasza Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Podczas tego muzycznego wydarzenia zostały rozdane nagrody konkursu czytelniczego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Koziegłowach: „Bijemy rekordy w czytaniu”.

Fundatorem dwóch pierwszych nagród w kategorii indywidualnej oraz rozczytana rodzina był Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka. Z jego rąk laureaci otrzymali czytniki.

Pozostałe nagrody – książki w wydaniu albumowym, ufundowała Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury Pani Renata Garleja.

Miło nam ogłosić, że I miejsce w kategorii indywidualnej zajęła czytelniczka Walo Alina

z 138 przeczytanymi książkami.

123 przeczytane książki dało II miejsce w konkursie Pani Srebniak Annie, natomiast

III miejsce to 97 przeczytanych woluminów i tu jest laureatką Długosz Marta.

W kategorii drugiej – rozczytana rodzina, I miejsce zagwarantowało przeczytanie 377 książek. Jest to niezwykłe osiągnięcie, a zwycięzcami są Państwo Surma posiadający 4 karty czytelnicze.

Nieco mniej, bo 339 sztuk przeczytanych książek zapewniło II miejsce rodzinie Fujarskich – 4 karty czytelnicze.

III miejsce to 169 przeczytanych woluminów i tu laureatami są Państwo Torbus – 4 karty czytelnicze.

Dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za udział w konkursie i zapraszamy po NOWOŚCI Wydawnicze. !😀

Jeszcze raz składamy gratulacje i dziękujemy za wzruszający koncert pełen doznań artystycznych.

Narodowe Czytanie 2020 w Bibliotece

05.09.2020

Biblioteka Publiczna w Koziegłowach miała zaszczyt uczestniczyć w akcji Narodowego Czytania 2020 pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

To już 9 edycja tego wydarzenia.

W tegorocznej odsłonie przeczytaliśmy dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu.

Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw

i czynów bohaterów.

Opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – osadzona jest na tle baśniowych dziejów.

Treść utworu do dziś jest aktualna.

Miłość, wierność były cenione kiedyś i są cenione dzisiaj.

Zazdrość, złość, zemsta , chęć zysku i władzy niestety żądzą światem.

Jednak … za złe uczynki musi nadejść kara.

 

 

Od poniedziałku do piątku (7-11.09.2020) będziemy Państwu prezentować nagrania fragmentów tego utworu na Facebooku (MGOPK i Biblioteki) oraz na stronie www.dk-kozieglowy.pl

Akt pierwszy (fragmenty)

Akt drugi (fragmenty)

Akt trzeci (fragmenty)

Akt czwarty (fragmenty)

Akt piąty (fragmenty)

 

Konkurs „Szlakami miejsc niezwykłych”

Regulamin Konkursu 2020

Karta zgłoszenia

Zgoda opiekunów niepełnoletniego dziecka

Lista proponowanych miejsc

„Wakacyjna Akademia Wolnego Czasu”

1.07.2020

 

W lipcu br. w MGOPK w Koziegłowach odbyła się „Wakacyjna Akademia Wolnego Czasu”

W jej ramach dzieci ze Świetlic zrzeszonych przy MGOPK w Koziegłowach, ale nie tylko (dzieci z Gminy Koziegłowy) mogły skorzystać z szeregu warsztatów artystycznych, plastycznych czy zręcznościowych.

Zajęcia rozpoczęliśmy grami i zabawami integracyjnymi, dzięki którym uczestnicy mogli się lepiej poznać i zapamiętać imiona swoich kolegów i koleżanek . Odbyła się również pogadanka na temat pandemii Covid-19, zagrożeń z nią związanych oraz omówiliśmy szczegółowo zasady bezpiecznego zachowania podczas warsztatów. Organizatorzy ze swej strony zadbali również o to, by uczestnicy jak najwięcej czasu spędzili na świeżym powietrzu.

Ponadto z uwagi na wprowadzoną Wewnętrzna procedurę Bezpieczeństwa dotyczącą zapobiegania i przeciwdziałania Covid-19 na terenie MGOPK w Koziegłowach prowadzono warsztaty tematyczne: „Nitki, niteczki, sznureczki”- artystyczna biżuteria, „Piękne dłonie”- warsztaty manicure, „Warsztaty z bańkami mydlanymi”, „Młody konstruktor”- sprytne pomysły plastyczne ze słomek, ”Zabawa z kredą”- kolorowy świat asfaltu, czy zajęcia plastyczne t.j: „Kolory Lata”, „Pocztówka z wakacji”, „Moje ulubione warzywa i owoce”, „Mój ulubiony bohater bajkowy”.

Odbyły się także „Podchody” w plenerze, „Retro zabawy”, „Mam talent”, „Kalambury” oraz „Mini Szansa na sukces”.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, nie brakowało im pomysłów i inspiracji do nowych wyzwań.

W tym miejscu tez chcieliby podziękować składamy podziękowania za pomoc w opiece nad dziećmi 2 wolontariuszkom: Oliwii i Paulinie.

Wszystkim dzieciom życzymy bezpiecznych i wesołych wakacji”- Renata Garleja Dyrektor MGOPK w Koziegłowach.

Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy

Projekt z gminy Koziegłowy dofinansowany w Programie Działaj Lokalnie

10.07.2020

Projekt Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach, grupa nieformalna: Koło Aktywnych Kobiet z Lgoty Mokrzesz pn. „Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy” uzyskał dofinansowanie ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych

w Zawierciu.

10 lipca 2020 roku w Hotelu Zawiercie odbyła się gala Programu Działaj Lokalnie podsumowująca tegoroczną edycję konkursu. Laureatom zostały przekazane symboliczne czeki.

Podczas gali specjalne podziękowania od organizatorów za wsparcie przy realizacji Programu w gminie Koziegłowy odebrała w imieniu Jacka Ślęczki – Burmistrza Miasta i Gminy Koziegłowy, Renata Garleja – Dyrektor MGOPK.

W tym roku obchodzimy 20-lecie Programu Działaj Lokalnie. To dzięki niemu w powiatach zawierciańskim oraz myszkowskim odbyło się wiele społecznych inicjatyw. Tegoroczna edycja opiera się na podejmowaniu działań związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa oraz jego negatywnym skutkom. Zaangażowanie włodarzy gmin oraz mieszkańców pozwolą na to, aby i w tym trudnym czasie podjąć wiele ciekawych

i potrzebnych działań ” – powiedział Paweł Abucki – prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

Już niebawem organizacje rozpoczną realizację projektów, o czym będziemy na bieżąco informować.

Wyzwólmy lokalną energię!

Zapraszamy do biblioteki

Pomoc dla Natalki

Dziękujemy Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy za nominację do #GaszynChallenge.

Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach przyjmuje wyzwanie!

Cieszymy się, że możemy pomóc Natalce Woźniak z Żor!

Super Mała Agentka kontra genetyczny potwór.

Gaszyn Challenge to ogólnopolska akcja, w której chodzi o pomaganie dzieciom i osobom w potrzebie, cierpiącym z powodu różnych chorób i schorzeń.

Zasady akcji są proste.

Nominowani muszą wykonać ćwiczenie – 10 pompek/przysiadów. Jeżeli je wykonają wpłacają minimum 5 zł, a jeżeli nie, to wpłacają minimum 10 zł.
Pieniądze wpłacamy tu 👉
https://www.siepomaga.pl/natalka

Nominowani mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby/podmioty.

Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach do wykonania zadania nominuje:
  • OSP Wojsławice
  • Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
  • Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu

Wakacyjna Akademia Wolnego Czasu

ARiMR informuje

Koła gospodyń wiejskich mogą składać wnioski o pomoc

.

Rok 2020 jest trzecim z rzędu, w którym koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność.  Nabór wniosków rozpoczął się 5 czerwca  2020 r. i potrwa do 30 września 2020 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel, która wynosi 40 mln zł. O pomoc można ubiegać się w biurach powiatowych Agencji.

By sięgnąć po wsparcie z ARiMR, które jest finansowane z budżetu państwa, koło musi być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Teraz figuruje w nim 9124 organizacji tego typu. Najwięcej w województwach wielkopolskim – 1380 kół, lubelskim – 1182 i mazowieckim – 1173. Wysokość pomocy dla koła uzależniona jest od liczby jego członków. I wynosi: 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków, 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków i 5 tys. zł  – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób. Koła gospodyń wiejskich, które chcą działać w oparciu o ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, mogą powstawać nie tylko na wsiach. Mogą być one być tworzone również w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na terenie sołectw położonych w granicach miast.

–  Z roku na rok program wsparcia dla KGW cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc.  W 2018 r. ze wsparcia skorzystało ponad 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł.  Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół.  – Cieszę się, że ARiMR może współpracować z kołami gospodyń wiejskich, które odgrywają ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności, integrowaniu mieszkańców, budowaniu wspólnoty, jak i kultywowaniu polskich tradycji  – mówi Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.    

Szczegółowe informacje można otrzymać w placówkach ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 380 084 oraz na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.

 

Informacja

Łyk(o) tradycji

Łyk(o) tradycji

To tytuł projektu, skierowany do wszystkich mieszkańców Gminy Koziegłowy. Autorem jest Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ziemianki” z Koziegłów, który jest realizowany od maja do października 2020 r.

,,Łyk(o) tradycji „nawiązuje do dziedzictwa kulturowego ziemi koziegłowskiej, jego rękodzieła wiórowego. Wyroby wiórowe: kwiaty, kapelusze, koguciki są charakterystycznymi elementami rozpoznawalnymi w kraju i za granicą. To bogata historia, która na przestrzeni dziesiątek lat kształtowała życie gospodarcze, kulturowe i handlowe mieszkańców Gminy. Dzisiaj stanowi o tożsamości mieszkańców, jednak już w mocno okrojonej i zapomnianej formie.

Projekt zakłada realizację warsztatów rękodzielniczych na których uczestnicy zapoznają się z historią rękodzieła, wzornictwem oraz własnoręcznie wykonają ozdoby wiórowe min. Orła Białego , będzie to miniatura 3 metrowego Orła jaki uczestniczył w 2019 r. w Biało- Czerwonej Paradzie w Warszawie. Wśród uczestników warsztatów przeprowadzone będą również dwa konkursy z nagrodami. Spotkania warsztatowe umilone będą występami członkiń Koła Gospodyń Wiejskich ,,Ziemianki” oraz słodkimi poczęstunkami. Z materiałów dokumentujących spotkania warsztatowe i spotkania z rękodzielnikami powstanie bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa, która pozwoli na opracowanie folderu i filmu promującego dziedzictwo rękodzielnicze Koziegłów.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach, dodatkowe informację i zapisy Koło Gospodyń Wiejskich ,,Ziemianki” numer telefonu 601 93 34 45

INFORMACJA

Regulamin

REGULAMIN

 

Komunikat

Chęć wypożyczenia lektur, prosimy zgłaszać telefonicznie w chwili zapisu w Sekretariacie

KURS INTERNETOWY W BIBLIOTECE

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Niepodległa – #MojaFlaga // 2020:

„Na pewno masz ją gdzieś w domu. Jeśli nie – uszyj z materiału lub zrób z papieru. Nieważne, czy będzie duża, czy mała: najważniejsze, że Twoja. Wywieś flagę na majówkę! #mojaflaga

Na przekór dzisiejszym wyzwaniom, o których w zeszłą majówkę nawet nam się nie śniło, podtrzymajmy ważną tradycję i wywieśmy flagę na święta majowe.

Niech ta wiosna się nie tylko zazieleni, ale i zakwitnie na biało i czerwono!

Biuro Programu „Niepodległa” ponownie zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.”