Aktualności z MGOPK Koziegłowy

Gminny Dzień Dziecka 2019 w MGOPK

V Otwarty Festiwal Artystyczny „Scena dla Ciebie”

Termin V Otwartego Festiwalu Artystycznego „Scena dla Ciebie”  zostaje przeniesiony na dzień

22. 05.2019 roku.

Karty zgłoszeń należy przedłożyć w sekretariacie MGOPK w Koziegłowach do dnia 6.05.2019 roku.

Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” koncertuje !

27.04.2019,  11.05.2019

Dla młodych członków Zespołu wiosna to okres wytężonej pracy.

27 kwietnia uczestniczyli w XI Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym ,,Zagłębie Sąsiedzi”.

Festiwal odbywa się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Podczas Festiwalu wystąpiły zespoły taneczne, śpiewu grupowego i kapele ludowe. Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” zaprezentował suitę krakowską z elementami patriotycznymi i zabawą z Lajkonikem.

Jeszcze nie opadły festiwalowe emocje a już przygotowywał się do kolejnego, bardzo ważnego występu.

11 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się XII Śląska Gala Biesiadna z okazji Dnia Matki.

Gwiazdami tegorocznej Gali byli Gabi Gold, Tadeusz Drozda, Edward Hulewicz, Damian Holecki, Andrzej Miś, Arkadia Band, Duet Karo, Weronika, BetiBer, Tim Fabian, Kapela Górole, Kuzyn MIX, Zespół Dd-Ka, grupa taneczna Maraquja, Frela Blue i oczywiście Bernadeta Kowalska i Przyjaciele.

I to właśnie na zaproszenie Bernadety Kowalskiej nasz młodzieżowy zespół miał okazje zaprezentować się podczas Gali. Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” towarzyszył jej podczas koncertu. Młodzi artyści zaprezentowali się wspaniale przed wypełnioną po brzegi salą koncertową.

Cały koncert prowadził znany duet Joanna Bartel i Sebastian Mierzwa, którzy nie zapomnieli o Przyjaciołach Bernadety Kowalskiej i Młodzieżowym Gminnym Zespole Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” wspaniale ich zapowiadając.

To taki pierwszy prestiżowy koncert. Młodzi artyści podeszli do niego bardzo profesjonalnie i odpowiedzialnie.

Choreografię do obu występów przygotowała Beata Gwardyś.

Z naszej strony pragniemy życzyć naszym młodym artystom kolejnych udanych występów i sal wypełnionych po brzegi.

Premiera Akademii Filmowej

10.05.2019r.

W minionym tygodniu (10 maja 2019r.) w MGOPK w Koziegłowach miało miejsce spotkanie z aktorem filmowym i teatralnym Mateuszem Królem. Otwiera ono cykl Akademii Filmowej z udziałem wspaniałych aktorów, osób związanych ze sztuką filmową.

Sam aktor zyskał rozpoznawalność dzięki roli Króla Kazimierza III Wielkiego w popularnym serialu „Korona Królów”. Jest absolwentem łódzkiej Filmówki, obecnie pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Obok aktorstwa ogromną pasją aktora  jest muzyka – śpiewa i pisze teksty.

Aktor uchylił rąbka tajemnicy, opowiadając zabawne dykteryjki z planów filmowych i scen teatralnych. Mogliśmy posłuchać o emocjach i wrażeniach z tym związanych.

Zwieńczeniem spotkania była produkcja filmowa pt. „Saszka”, która osadzona jest w realiach lat 90-tych. Opowiada o odnajdywaniu własnej drogi i definitywnym zamykaniu pewnych życiowych rozdziałów. Film ten otrzymał nagrodę Filmowej Małopolski w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Wywarł na naszej widowni ogromne wrażenie, poruszył i zmusił do refleksji.

W trakcie ponad godzinnej rozmowy aktor żartował i odpowiadał z przyjemnością na pytania publiczności, chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy Panu Mateuszowi, że podzielił się z nami swoimi wrażeniami ze świata filmu i teatru, przybliżając tajniki tego rzemiosła. Mamy nadzieję gościć go u nas jeszcze niejednokrotnie.

 

Ogród tworzy się przez całe życie

04.04.2019

 

4 kwietnia po raz kolejny zorganizowaliśmy spotkanie z cyklu ,,Ogród tworzy się przez całe życie”. W programie spotkania była pielęgnacja roślin po zimie, a więc cięcie, nawożenie, czyszczenie. Zaprezentowano rośliny, które warto sadzić aby nasz kawałek zielonego miejsca rozbrzmiewał barwą kolorów. Omówiono trendy i nowości w ogrodzie, a wszystko to uzupełnione prezentacją multimedialną.

Dziękujemy Pani Dominice Puszczewicz, właścicielce Szkółki drzew i krzewów ,,Natura& człowiek z Koziegłów, która po raz piaty wspaniale przygotowała dla nas program edukacyjny związany z architektura terenów zielonych. Wiedza i sposób prowadzenia warsztatów przez Panią Dominikę zachwyca i prowokuje do upiększenia naszych ogrodów.

Zapewne wszyscy uczestnicy z nową energią przystąpią do prac wiosennych z pełną świadomością jak należy przeprowadzić prace ogrodnicze. Piękne otoczenie jest wyrazem naszej estetyki i upodobań.

Talenty w Gminie Koziegłowy „ Wyłowione”!

4.04.2019

W czwartek 4 kwietnia w sali widowiskowej Miejsko- Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach odbyły się Gminne Eliminacje III Powiatowego Festiwalu Muzycznego „Nasz Talent”. Na scenie koziegłowskiej sali MGOPK stanęli najlepsi wokaliści z Gminy wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Przed profesjonalnym Jury, w skład którego weszli:Karolina Jędrak – instruktor ds muzyki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, Kosma Kalamarz – basista, edukator, muzyk sesyjny, absolwent Akademii Muzycznej oraz Sebastian Ruciński – gitarzysta, kompozytor, zaprezentowali się młodzi, utalentowani wokaliści – od przedszkolaków do licealistów. Spośród wykonawców Jury wyłoniło:

W kategorii Przedszkole:

I miejsce

– Amelia Kurek – Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach – oddział w Starej Hucie (premiowana do Finału)

II miejsce

– Daria Szulikowska – Szkoła Podstawowa w Cynkowie

III miejsce

– Sara Babiak – Szkoła Podstawowa im. A. Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej

W kategorii SP I-III:

I miejsce

– Natalia Feret– Szkoła Podstawowa im. A. Szklarskiego w Koziegłowach (premiowana do Finału)

II miejsce

– Zuzanna Marchewka – Szkoła Podstawowa im. A. Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej

III miejsce

Amelia Żak – Szkoła Podstawowa w Cynkowie

W kategorii SP IV- VI:

I miejsce

– Igor Jerz – Szkoła Podstawowa w Cynkowie (premiowany do Finału)

II miejsce

– Marta Glinka – Szkoła Podstawowa w Gniazdowie

III miejsce

– Nadia Cesarz – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Winownie

W 7, 8 klasy Szkoły Podstawowej i oddziały gimnazjalne:

I miejsce

– Zuzanna Kuta – Szkoła Podstawowa im. A. Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej (premiowana do Finału)

II miejsce

– Wiktoria Cesarz – Szkoła Podstawowa im. A. Szklarskiego w Koziegłowach

– Paulina Urbańczyk- Szkoła Podstawowa w Cynkowie

– Wiktoria Kijanka – Szkoła Podstawowa w Koziegłówkach

III miejsce

Nikola Matyja – Szkoła Podstawowa w Pińczycach

W kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce

– Klaudia Jagoda (premiowana do Finału)

– Szymon Matyja (premiowany do Finału)

Regulamin Konkursu w swoich założeniach promuje wyłącznie laureatów I miejsc w poszczególnych kategoriach. W dniach 26-27.04.2019r. wezmą oni udział w warsztatach muzycznych w MDK w Myszkowie, a 28 przystąpią do kolejnego etapu na szczeblu powiatowym.

Trzymamy mocno kciuki i wierzymy, że nasi młodzi wokaliści będą wśród najlepszych wykonawców w Koncercie Finałowym.

Gratulujemy!

 

„Wrażliwość na słowa”

21.03.2019

21 marca 2019r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyły się Gminno – Miejskie Eliminacje XXXI Regionalnego Spotkania Recytatorskiego pt. „Wrażliwość na słowa”.

Organizatorem Spotkań jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Konkurs ma na celu zachęcenie uczestników do obcowania z literaturą, do poszukiwania wartościowych literacko tekstów poetyckich i prozy, a także pielęgnowanie zamiłowania do literatury pięknej.

Prezentowany w konkursie recytatorskim repertuar obejmuje utwór poetycki i fragment prozy. W najmłodszej grupie wiekowej możliwe jest zastąpienie prozy utworem poetyckim.

W tym roku Komisja w składzie: Czesława Monczka, Halina Kośna, Krzysztof Suliga po przesłuchaniu 37 uczestników w trzech kategoriach wiekowych, wyłoniła następujących laureatów:

Recytacja – Kategoria I – Klasy I- III szkoły podstawowej:

I miejsce – Magda Walo SP Cynków ( promocja do Myszkowa)
II miejsce – Julia Boroń SP Koziegłowy ( promocja do Myszkowa)
III miejsce – Antonina Dąbek SP Pińczyce
Wyróżnienie – Lena Bulska SP Lgota Górna
Wyróżnienie – Kacper Mosionek SP Koziegłówki
Wyróżnienie – Maja Kulak SP SPSK Mysłów

Recytacja – Kategoria II – Klasy IV- VI szkoły podstawowej

I miejsce – Marta Glinka SP Gniazdów ( promocja do Myszkowa)
II miejsce –Wiktoria Górecka SP Koziegłowy (promocja do Myszkowa)
III miejsce – Łukasz Szczęsny SP Koziegłowy
Wyróżnienie – Zuzanna Rzepka SP Koziegłówki
Wyróżnienie – Franciszek Gawroński SP Siedlec Duży
Wyróżnienie – Kornel Sitek SP Siedlec Duży

Recytacja – Kategoria II – Klasy VII – VIII szkoły podstawowej i uczniowie gimnazjum

I miejsce – Maksymilian Bańdo Gimnazjum Koziegłowy (promocja do Myszkowa)
II miejsce – Patryk Nowak SP Koziegłówki (promocja do Myszkowa)
III miejsce – Julia Korzec SP Pińczyce
Wyróżnienie – Kinga Żak SP Cynków

Konkurs „Wrażliwość na słowa” niewątpliwie przyczynił się do wyłonienia utalentowanych młodych osób. W swoje występy wkładali wiele emocji, chcąc przedstawić nam jak najlepiej wybrany przez siebie utwór. To niezaprzeczalnie efekt współpracy z rodzicami, jak i nauczycielami, którzy nadali kierunek i służyli pomocą tej zdolnej młodzieży.

Recytatorzy, którzy zajęli I i II miejsce we wszystkich kategoriach zapraszamy na kolejny etap. Eliminacje dla powiatu myszkowskiego odbędą się dnia 29 marca 2019 od godz. 9.30 w MDK w Myszkowie.

Gratulujemy laureatom!

 

Wiosenne Filcowanie

 

15.03.2019

 

 

Wiosenne Filcowanie. Pod takim tytułem 15 marca w Pracowni ,,Pod Koziołkami” w MGOPK odbyły się warsztaty świąteczne. W piątkowy wieczór miłośnicy ozdób z filcu mogli własnoręcznie wykonać wiosenne dekoracje nawiązujące do tematyki Świąt Wielkanocnych. Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu Na ,,5″ z Kultura” jaki będzie realizowany przez dom kultury.

Elementami nierozerwalnie związanymi z Świętami Wielkanocnymi są palmy, zajączki, kurki, kolorowe pisanki. I właśnie kurki, zajączki czy pisanki wykonane z filcu były przedmiotem pracy uczestniczek warsztatów. Przez te kilka godzin pod czujnym okiem instruktora pani Anny Bańdo powstały małe filcowe cuda ozdobione piórami, wstążeczkami, kwiatkami. Kurki dumnie prezentowały swoje kolorowe pióra a zajączki kicały pośród filcowych pisanek.

Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, nie brakowało wymiany pomysłów, żartów a młodzi uczestnicy warsztatów mieli okazję aby wspólnie z najbliższymi przygotować własnoręcznie zrobione ozdoby na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.

 

Wiosna Kobiet 2019

6-8.03.2019

 

W dniach 6-8 marca 2019r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyła się wyjątkowa bo Jubileuszowa Wiosna Kobiet.

Wiosna jest świeża, pachnąca i przede wszystkim kobieca. I taka właśnie jest nasza Wiosna Kobiet z przesłaniem „Kobieto, obudź się na wiosnę!

Zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki i oficjalnie przywitamy wiosnę, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Dlatego w trakcie trzech dni Panie przybywające do MGOPK w Koziegłowach czekało wiele rozmaitych atrakcji. Świętowanie rozpoczęło się w środę o godz. 16.00. Pani Dyrektor MGOPK, Renata Garleja rozpoczęła działanie życząc dobrej energii i przypływu siły, zdrowia i piękna goszczącego w każdej z nas.

Lekka, zmysłowa i przebojowa” z taką ideą przebiegał pierwszy dzień. Królowały witaminy, diety, dbanie o ciało. Pan Mateusz Kolasa rozpoczął wykładem „co jeść by czuć się pięknie i zdrowo”, a następnie odbyły się masaże relaksacyjne z udziałem masażystów z Fittnes Club „Medi Gym”. Pan Piotr Szmukier poprowadził „Fittnesowe szaleństwo” pełne energii i poweru. Degustację przekąsek zaproponował catering dietetyczny Złoty Box z Myszkowa. Były zdrowe, świeże i bardzo pyszne dlatego rozeszły się w mgnieniu oka. Tak samo na zdrowie i lekkość postawił Ośrodek Wypoczynkowo – Szkoleniowy „Zacisze” z Rzeniszowa i zaproponował warsztaty „Witaminowo i zdrowo”, a to za sprawą dwóch wspaniałych Pań tj. właścicielki Sylwii Piekarczyk i znakomitej szefowej kuchni Moniki Motyl. Zaprezentowane przepisy na dietetyczny chłodnik i liczne sałatki zapewne urozmaicą menu w każdej domowej kuchni. Wszystkiego można było skosztować i rozkoszować się znakomitym smakiem serwowanych potraw. Całość pierwszego dnia dopełniła biżuteria wykonana samodzielnie na warsztatach „Wiosna zaklęta w szkle” z Panią Agatą Kuban, bo każdy wie o tym, że Kobiety kochają piękną biżuterię.

Kobieta jest zwiewna jak motyl, dlatego w czwartek, czyli w drugi dzień naszej imprezy Panie zadbały o wygląd. W trosce o dłonie i twarz firma Mery Key zaproponowała pielęgnację kosmetykami, po których skóra była jedwabiście miękka, gładka i odżywiona. Studio Urody z Koziegłów wykonało domowe spa dla dłoni. Paznokcie zadbane i przyozdobione stały się wizerunkiem naszych uczestniczek tego wyjątkowego dnia. Dzięki Firmie Avon, Panie poznały trendy wiosennego makijażu oraz dowiedziały się jakie zapachy będą popularne w tym sezonie. Piękne, wiosenne fryzury wychodzące spod grzebienia Studia Fryzur „Lena” z Koziegłów, były modne i twarzowe. Gdy kobiety były już zadbane i świeże obejrzały Show tancerki estradowej Elżbiety Bednarczyk. Artystka wykonała Pokaz tańców estradowych oraz przybliżyła nam swoją twórczość. Bowiem oprócz występów tanecznych pasjonuje się literaturą – pisze wiersze i sztuki teatralne. Na zakończenie zaprosiła uczestniczki do gimnastyki na bazie tańca brzucha. Przy muzyce arabsko-hiszpańskiej porwała publiczność do tańca.

Po trzecim dniu 8 marca, każda Pani świętująca z nami była radosna, energetyczna i obudzona. Do tego przyczynił się Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka. Wszystkie obecne na sali kobiety otrzymały wiosenne tulipany.

Jako pierwsi występy artystyczne rozpoczęli Panowie z Kapeli Biesiadnej ze Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolnego z Częstochowie, którzy uwiecznili imiona kobiet w zaśpiewanych przez siebie piosenkach.

Koncert rozpoczęła Kapela Biesiadna z ŚODR, jego lider Pan Józef Ślusarz wyśpiewał wszystkie imiona kobiet i udowodnił nam, że kobieta to tysiąc różnych drobiazgów.

Mogliśmy również delektować się recitalem znakomitych młodych wokalistek, Diany Kolasy, Klaudii Jagody, Weroniki Radosz oraz Angeliki Krajewskiej. Solistki wystąpiły w repertuarze z lat 70-80 ukazując różne twarze kobiet.

Nasze Panie pokazały nam również, że potrafią się dobrze bawić uczestnicząc w kalamburach.

W tym dniu nastąpiło również wręczenie nagród w konkursie czytelniczym „100 książek na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczkę oraz Dyrektor MGOPK Renatę Garleję otrzymali czytelnicy w dwóch kategoriach: indywidualnie i rodzinnie.

Wielkiej dawki humoru i energetycznej zabawy dostarczyło, licznie zebranym, taneczne show Sebastiana Świerczyńskiego.

Szkoła Tańca Dobrowolscy z Częstochowy wykonała pokaz gorących tańców „Latino dance”. Był to bardzo efektowny, elegancki i dynamiczny pokaz, który na długo zostanie publiczności w pamięci.

Serdecznie dziękujemy Firmom, za nagrody rzeczowe tj. :

 • Elektro Mix z Koziegłów – Jolanta Święciak

 • Magiczny Zakątek z Koziegłów

 • Firma Avon

 • Fotoexpress Anna Noszczyk

 • Szkółka drzew i krzewów Natura&Człowiek Dominika i Paweł Puszczewicz

 • Firma Sofii Zofia Dyrda

 • Ula Styl – Urszula Bryłka

 • Essa Firany – Elżbieta Flacha

 • Sklep Ogrodniczy – Niwecka Teresa

 • Mary Kay

 • Medi Gym – Fitness Club

 • Studio Fryzur „Lena” z Koziegłów

 • Studio Urody „Anita”

 • Anna Bańdo

Wiosna Kobiet to wyjątkowe spotkanie i niepowtarzalne w każdym calu. Mamy nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu ten 3 dniowy maraton rozweselił nasze uczestniczki i dodał dobry przypływ energii. Obudzone, uśmiechnięte i zadowolone będziemy roznosić energię oczekując na prawdziwą wiosnę.

Ogólnopolski Festiwal Tańca ,,Róża”

02.03.2019

W dniu 2 marca odbył się w Sosnowcu XII Ogólnopolski Festiwal Tańca ,,Róża”. Organizatorem tak dużego przedsięwzięcia był Miejski Dom Kultury w Kazimierzu Sosnowcu, Uczniowski Klub Sportowy ,,Orlęta” i Szkoła Podstawowa nr 32 z Sosnowca. W Festiwalu uczestniczyły artystyczne zespoły taneczne z całej Polski w 4 kategoriach wiekowych, prezentujące różne style tańca od hip- hopu przez funky, break dance, tańce latynoamerykańskie po taniec ludowy.

W tym roku po raz pierwszy wystąpił również nasz Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Zaprezentował suitę krakowską opracowaną przez choreografa Zespołu

p. Beatę Gwardyś. Zespołowi akompaniował na akordeonie p. Mirosław Naturalny.

Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” otrzymał ogólnopolskie wyróżnienie II stopnia. Jest to prestiżowa nagroda zwłaszcza, że ilość występujących zespołów i poziom artystyczny był naprawdę imponujący.

Gratulujemy naszym tancerzom i wiemy, że ambitium naszego Zespołu nie pozwoli na przysłowiowym ,,spoczywaniu na laurach”.

Brawo!!!

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1.03.2019

 

 

W piątek 1.03.2019 w MGOPK w Koziegłowach odbył się wykład Pana Sebastiana Liwocha. Tematem rozprawy było: „Rozbicie oraz proces II Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jako przykład represji wobec podziemia niepodległościowego”
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Koziegłowach oraz słuchacze Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z zaciekawieniem wysłuchali wykładu. Można było dowiedzieć się o wielu nowych, ciekawych wydarzeniach dotyczących tamtego okresu. W tych trudnych dla Polski i Polaków chwilach Ojczyzna mogła liczyć na swych obywateli – obrońców wolności i niepodległości. Wykład nie tylko dał nam nieznaną do tej pory wiedzę o bohaterach tamtych lat, ale i wywołał w nas uczucie wzruszenia.

Równocześnie z wykładem można było obejrzeć wystawę prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach. Tematem prac przedszkolaków była legenda dotycząca powstania naszego państwa – Polski.

Harmonogram zajęć 2018/2019