Aktualności z MGOPK Koziegłowy

Zapisy na indywidualne lekcje śpiewu.

Zapraszamy na Mikołajki

Warsztaty ,,Witraże, ozdoby choinkowe”

Warsztaty artystyczne ,,Anioły są wśród nas”

Warsztaty Kulinarne ,,Piernikową Chatkę”

,,Wokół Świątecznego Stołu”

Wystawa Malarstwa Karoliny Posyłek

24.11.2017 r.

W piątkowe popołudnie 24 listopada 2017 r. w Gallery Promo Arte w MGOPK odbył się wernisaż wystawy Pani Karoliny Posyłek.

Wystawę otworzył Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka, Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja i Komisarz Wystawy Łukasz Chojnacki. O Pani Karolinie Posyłek, można mówić długo i zawile. Jako młoda artystka posiada znaczący dorobek artystyczny. Przybliżając sylwetkę artystki usłyszeliśmy kilka informacji.

Pani Karolina jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Jana Długosza. W 2015 roku obroniła pracę magisterską z malarstwa zatytułowaną „Malarskie wariacje o trójkącie na płaszczyźnie”. Podczas studiów tworzyła grafiki w technice akwaforty oraz suchej igły pod okiem prof Krystyny Szwajkowskiej oraz mgr Anny Glińskiej-Kubczyk. Bierze udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, na co dzień pasjonuje się ceramiką artystyczną.

Przedstawione prace, posiadają swój własny niepowtarzalny charakter. Zapewne wszystkich odbiorców zaciekawiło połączenie technik malarskich, a także nietuzinkowy kształt samych dzieł (niektóre obrazy na płaszczyźnie trójkąta).

Interesująca grupę dzieł artystki stanowią obrazy kobiecych aktów, a także ręczenie wykonana ceramika.

Młoda artystka z niebagatelnym warsztatem malarskim prowadzi widza w prace, w których możemy doszukać się głębi, kontrastów, kształtów. Jak sama podkreśla chwila zadumy w galerii, w której światła są specjalnie przygaszone, sprawia, że pod wpływem błękitnych toni, obrazy zaczynają ,,wychodzić” ze swoich ram nabierają dla widza nowych znaczeń i interpretacji.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z wystawą malarstwa Pani Karoliny Posyłek do końca bieżącego roku.

Harmonogram zajęć 2017/2018

XIII Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych

14-15.10.2017 r.

XIII Jurajski Festiwal Zespołów Ludowych ,,Obrzędy, zwyczaje , tradycje” już za nami.

W dniach od 14 do 15 października w MGOPK w Koziegłowach teatry wiejskie, grupy obrzędowe i zespoły folklorystyczne z terenu województwa śląskiego, zaprezentowały obrzędy, związane z dorocznymi świętami i codziennymi zwyczajami jakie towarzyszyły w pracy mieszkańcom wsi.

Tematyka wystawianych przedstawień była różnorodna, można było zobaczyć jak mieszkańcy dawniej spędzali jesienno- zimowe wieczory, jak wyglądały oczepiny panny młodej, zapomniany już zwyczaj darcia pierza czy coraz rzadziej spotykany zwyczaj kiszenia kapusty na zimę.

Jest to bardzo ważne. Kiedyś zwyczaje, obrzędy były nieodłącznym elementem funkcjonowania mieszkańców wiosek. To one wyznaczały kalendarz prac, zachowań, stanowiły o egzystencji społeczności wiejskiej i podkreślały jej charakter. Wpływały na relacje sąsiedzkie, łączyły społeczności w swoich ,,małych ojczyznach” i były, jakbyśmy to współcześnie powiedzieli, wizerunkiem danej społeczności na zewnątrz.

Tegoroczny Przegląd stał na bardzo wysokim poziomie. Zespoły które występowały wykazały się ogromnym kunsztem i dbałością o wierność tradycji. Jury nie miało łatwego zadania.

Jury : Alicja Zielińska- Złahoda- folklorysta, choreograf, Barbara Drozd- muzyk i Elżbieta Miszczyńska

– etnograf postanowiło przyznać:

Grand Prix Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Wolanie” z Woli za widowisko ,,Zimowy wieczór na Woli”.

Pierwsze miejsce zdobył Zespół Obrzędowy ,,Grusza” z Rzerzęczyc za ,,Tajemnice różańcowe”.

Trzy równorzędne drugie nagrody przyznano:

– Zespołowi Teatralnemu ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej za widowisko ,,Downi w wiejskiej chałupie”,

– Zespołowi Folklorystycznemu ,,Karlinianki” z Karlina za ,,Jesienny wieczór w zagrodzie”

– Zespołowi Obrzędowo- Ludowemu ,,Cyganeczki” z Sygontki za ,,Majówkę”

Przyznano również dwa równorzędne trzecie miejsca. dla:

– Zespołu Ludowego, Śpiewaczo- Obrzędowego ,,Borowianki” z Borowna za ,,Siekarki”

– Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej za widowisko ,,U Marcina w starym młynie”

W tym roku jury przyznało również wyróżnienie za ,,Zwyczaje weselne” dla Zespołu ,,Blachowianki”

i Kapeli ,,Blachownia” z Blachowni.

Jury pogratulowało wysokiego poziomu przygotowanych widowisk, było pod wrażeniem dbałości

i staranności przygotowanych przedstawień. Poszukiwanie zapomnianych już zwyczajów, obrzędów stanowi wielkie wyzwanie dla Zespołów i ludzi tam pracujących, ale to dzięki takim pasjonatom i ich zaangażowaniu zachowujemy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze fragmenty naszej ludowej kultury i mamy nadzieję, że będzie trwała przez kolejne lata a każde nowe pokolenie z szacunkiem pochyli głowę nad dokonaniami swych przodków.

Przychylając się do prośby uczestniczących Zespołów przedsięwzięcie to będzie odbywać się co rok a nie jak do tej pory co dwa lata i zostanie wpisane w stały kalendarz imprez MGOPK.

Organizatorem tegorocznego Przeglądu był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy pan Jacek Ślęczka.

Realizacja zadania była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Podsumowanie projektu ,,Nasze Koziegłowy i okolice”

01.07.do 01.10.2017

Pod takim tytułem realizowany był od 01.07.do 01.10.2017 projekt mający na celu promowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz kreowanie nowych liderów, którzy w przyszłości będą jego propagatorami, nawiązanie międzypokoleniowej integracji i współtworzenie kultury. Zadanie było realizowane przez Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” przy wsparciu MGOPK w Koziegłowach.

Projekt obejmował zorganizowanie dwóch cyklów warsztatów tematycznych . Pierwsze to warsztaty nauki układania kwiatów z wiór osikowych, drugie warsztaty kulinarne, które miały na celu zgłębić tajniki zdrowej kuchni i nauki lepienia pierogów . Finalnym punktem projektu był zorganizowany w ramach imprezy plenerowej ,,Nasze Koziegłowy i okolice” Festiwal pierogów.

Na warsztatach rękodzielniczych uczestniczki zdobywały wiedzę z zakresu naszego rodzimego rękodzieła, zapoznały się z materiałem i wzornictwem charakterystycznym dla Gminy Koziegłowy. Efektem końcowym było wspólne wykonanie dekoracji w kształcie koła całkowicie wypełnionej kwiatami powstałymi podczas warsztatów.

Warsztaty kulinarne ,,Uczymy robić się pierogi” nawiązywały do zdrowej, ekologicznej i tradycyjnej kuchni naszego regionu oraz pokazały jak smacznie przygotować pierogi aby ciszyły podniebienia smakoszy, których obecnie nie brakuje. Umiejętności nabyte podczas warsztatów kulinarnych zostały wykorzystane w trakcie ,,Festiwalu pierogów”. Okazuje się , że fantazji i pomysłowości przy robieniu i podawaniu pierogów naszym uczestniczką Festiwalu nie brakuje.

Realizowane zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy programu w pozytywny sposób wypowiadali się o przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że w przyszłości godnie zastąpią starsze pokolenie i już same będą propagować nasze dziedzictwo kulturowe, będą się dzielić z młodszym pokoleniem wiedzą i doświadczeniem tak, aby i ono mogło się utożsamiać ze swą ,,małą ojczyzną’.

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu z środków Programu ,,Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności , realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych -ODL w Zawierciu.

Dożynki Gminne w Pińczycach

10.09.2017

Dożynki, Święto Plonów to radość z ukończonych prac polowych, dziękczynienie za plony i nadzieja na lepsze jutro a wszystko to skupione w pięknym wieńcu dożynkowym, uroczyście wnoszonym do kościoła.

Gospodarzami tegorocznych Dożynek Gminnych w Pińczycach był Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze oraz Zespół Szkół z Pińczyc.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele pod wezwaniem Michała Archanioła, którą celebrował ksiądz proboszcz Tadeusz Mikołajczyk . Po mszy uczestnicy w kolorowym korowodzie przeszli na plac szkolny przy Zespole Szkół w Pińczycach.

Uroczyste odśpiewanie Roty rozpoczęło to rolnicze święto. Tegoroczni Starostowie Dożynek państwo Roksana i Adam Będkowscy tradycyjnie przekazali na ręce Gospodarzy Dożynek: Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczki i Przewodniczącej Rady GiM Koziegłowy Joanny Kołodziejczyk bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż oraz słoik miodu z przesłaniem o uszanowanie go, bo chleb to symbol polskiego chłopa, jego bogactwa, miłości do ziemi, rzetelności i szacunku do pracy. Zgodnie z tradycją ten bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki został podzielony wśród wszystkich uczestników uroczystości dożynkowych.

Symbolem dożynek nierozerwalnie od wielu lat są wieńce dożynkowe tworzone w naszej Gminie przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które następnie przekazano na ręce Burmistrza Jacka Ślęczki, Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanny Kołodziejczyk oraz zaproszonych gości.

W tegorocznym Święcie Plonów uczestniczyli oprócz Gospodarzy : Zofia Jakubczyk, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, vice- burmistrz GiM Koziegłowy Piotr Kołodziejczyk, Marzena Sitek, kierownik Powiatowego Oddziału ARiMR w Myszkowie, Józef Ślusarz, kierownik Powiatowego Oddziału ORD w Myszkowie, Jarosław Jaskólski, kierownik Powiatowego Oddziału KRUS w Myszkowie, Sekretarz Gminy Krzysztof Bąk, Sergiusz Wiśniewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, Krzysztof Macherzyński, Komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach, Radni Powiatowi i Gminni, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Gminy Koziegłowy, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Koziegłowy, Kółko Rolnicze z Pińczyc.

Już tradycją jest, że podczas Dożynek wyróżnia się najlepszych rolników oraz osoby i instytucje współpracujące z rolnikami. W tym roku nagroda powędrowała do państwa Joanny i Dariusza Kubańskich, podziękowania i pamiątkowe dyplomy z rąk Burmistrza Jacka Ślęczki otrzymał Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Myszkowie i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Myszkowie.

Oficjalne uroczystości dożynkowe uświetniły występy Koła Gospodyń Wiejskich z Lgoty Górnej, Zespołu Folklorystycznego ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc i Kapeli Biesiadnej z Choronia.

Dożynki Gminne – Pińczyce 2017 zakończyła zabawa taneczna z Zespołem Eminens.

Dyrektor MGOPK w Koziegłowach, Pani Renata Garleja gorąco dziękuje wszystkim zainteresowanym za przygotowanie przepięknych dekoracji dożynkowych i pomoc techniczną, Ochotniczym Strażom Pożarnym oraz Kołom Gospodyń Wiejskich za piękne wieńce dożynkowe.

Słowa wdzięczności kierujemy do Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie za pomoc finansową przy realizacji tego przedsięwzięcia.

III Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta”

2.09.2017 (sobota)

2-3 września w Gniazdowie odbył się III Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta”. Jak co rok staramy się, aby kolejna edycja była wyjątkowa i niepowtarzalna pod każdym względem, i tym razem nie było inaczej, ponieważ cała impreza odbywała się w klimatach dzikiego zachodu, kowboi i Indian.

Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabrakło dobrej muzyki, wystąpili znamienici artyści tacy jak: Zespół IRA, Andrzej Rybiński Natalia Kukulska, Zespół DŻEM, Tomasz Szwed, Zespół Babsztyl, Alicja Boncol i Koalicja. Imprezę poprowadził znany i lubiany dziennikarz Radiowej Jedynki Pan Tomasz Czejarek.

Przez dwa dni trwała zacięta rywalizacja jeźdźców w różnych kategoriach w ramach Polskiej Ligi Western i Rodeo. Dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się efektowne pokazy Red Simon Wild West Show, Polskiej Szkoły Jazdy Konnej i Ujeżdżanie Koni w Stylu Western.

Na terenie imprezy powstała wioska indiańska, która oferowała bardzo wiele ciekawych atrakcji dla dzieci. Mali łowcy przygód mogli spróbować swoich sił m.in. w strzelaniu z łuku, jeździe na kucyku czy dojeniu krowy.

Przy indiańskiej wiosce aktywnie działał Zespół Catawba, który prezentował zarówno tradycyjne tańce indiańskie jak i kowbojskie.

Wokół samego Festiwalu toczyło się wiele imprez towarzyszących. W sobotę jedną z nich był III Bieg Uliczny, w którym mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Odbyły się biegi na 10 km, 5 km oraz w nordic walking na dystansie 5 km.

O godzinie 11.00 rozpoczęły się Zawody OFF ROAD. Zawodnicy mieli do pokonania trudną trasę, która została specjalnie przygotowana na potrzeby Festiwalu,a ścigali się tym razem w samochodach terenowych typu EASY (auta seryjne)- w tej kategorii zwyciężył Patryk Szewczyk, PRO (auta trochę zmodyfikowane)- zwycięzca okazał się Wojciech Baran i MAX( całkowicie zmodyfikowane)- tu zwyciężył Łukasz Męcik.

W sobotę odbyła się również wielka Parada z udziałem jeźdźców, motocykli i samochodów zabytkowych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny „Kopytkowe szaleństwo” przygotowany z udziałem Hotelu*** Karczma Czardasz i Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego „Zacisze”, który zakończył się wspólną degustacją do której dołączyły Koła Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy z własnymi kopytkami przyrządzonymi na różne sposoby.

W międzyczasie rozstrzygnięty został konkurs kulinarny „Menu z Kopyta”. Jury w składzie: Sylwia Piekarczyk, Anna Machura, Jadwiga Znamierowska miały nie lada kłopot , gdyż Panie z Kół Gospodyń w tym roku przeszły same siebie i przedstawiły Jury wiele oryginalnych przepisów na kopytka.

Do konkursu stanęło 12 Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Lgota Mokrzesz, KG Koziegłowy, KGW Cynków, KGW Pustkowie Lgockie, KGW Stara Huta, Mysłów, KGW Koziegłowy, KGW Markowice, KGW Gniazdów, KGW Rzeniszów, KGW Wojsławice, KGW Krusin, KGW Winowno, KGW Lgota Górna , oraz jedna osoba indywidualna -Pani Elżbieta Wróbel. I miejsce Komisja przyznała KGW Gniazdów, II miejsce otrzymało KGW Pustkowie Lgockie, III miejscu przypadło KGW Rzeniszów. Jury postanowiło wyróżnić: KGW Stara Huta oraz KGW Winowno.

Festiwal nie mógłby by się odbyć bez programu artystycznego przygotowanego przez Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach. W sobotę przed publicznością wystąpili Cezary Makiewicz i Zespół Babsztyl, którzy porwali publiczność swoją muzyką. Wieczorem, prawdziwą ucztą dla fanów rocka był energetyczny występ Zespołu IRA.

Następnie na scenie pojawił się człowiek, który ,,Nie liczy godzin i lat”- czyli Andrzej Rybiński, który zaśpiewał wiele znanych przebojów, a po nim zabawę w stylu country poprowadził Pan Tomasz Szwed.

3.09.2017 (niedziela)

Niedziela w Gniazdowie rozpoczęła się od Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych i Agility – pokazu zwinności psów, oraz zawodów jeździeckich Polskiej Ligi Western i Rodeo.

Po południu na scenie wystąpiła: Formacja Tańca Estradowego „Pokusa”, Studio Piosenki, oraz Panie z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Równocześnie odbyły się: pokaz polskiej szkoły jazdy konnej Aleksandra Jarmuły, pokaz ujeżdżania w stylu western i konkurs na strój w stylu country, w którym wzięło udział aż 22 osoby. Piękne stroje rodem z dzikiego zachodu wprawiły w podziw zgromadzoną publiczność. Kowbojskie kapelusze, koszule w karate, skórzane buty, dodatki i inne elementy tworzyły wyjątkową kompozycję. Jury w składzie: Ewelina Kurzak, Ryszard Krzeszewski i Dyrektor MGOPK Renata Garleja nie miało łatwego zadania, po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców: I miejsce w kategorii :strój męski zdobył Jarosław Gajek z Rajska, II miejsce Grzegorz Jachymczyk z Będzina, a III Leszek Rak z Czarncy. W kategorii strój damski I miejsce zdobyła Dorota Dylewska z Katowic, II miejsce Anna Matuszak z Częstochowy, a III Bożena Bąkowska z Sosnowca. W kategorii strój dziecięcy I miejsce zajęła Kinga Duda z Katowic, II miejsce Oliwia Kulisa z Irządz, a III Aleksandra Proszowska z Koziegłów.

Występ Alicji Boncol zgromadził pod sceną rzeszę fanów Muzyki country, którzy bawili się mimo niesprzyjającej aury.

Padający deszcz nie przeszkodził również występowi Natalii Kukulskiej, a publiczność udowodniła, że z parasolami tez da się klaskać, tańczyć i śpiewać.

Przed występem ostatniej gwiazdy wieczoru pogoda się ugięła i w nareszcie przestało padać. Kiedy na pojawił się zespół Dżem to pod sceną czekało na nich około kilkutysięczny tłum fanów rock i bluesa. Gitarowe brzmienie i znane przeboje pozostawią w nas niezapomniane wspomnienia.

III Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta” zostało bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i prasę, pozytywne komentarze choćby na profilach społecznościowych, ogromna liczba zapytań, i wejść na stronę internetową festiwalu napawa optymizmem. Ta impreza jest bez precedensowa, przyciąga wielu pasjonatów i gości z całej Polski.

To wyjątkowe wydarzenie zrodzone z pasji i zamiłowania ludzi do koni i dobrej muzyki wpisało się na dobre w cykl kulturalnych imprez organizowanych w Gminie Koziegłowy.

Można z pewnością powiedzieć, że niewyobrażamy sobie kolejnego roku kulturalnego bez IV Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta”, na który już dziś serdecznie Państwa zapraszamy.

Naszymi patronami medialnymi, dzięki którym tak licznie zgromadzili się goście byli:

TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, itv Region, Fiat Radio, Radio Piekary, Demokratyczna, Dziennik Zachodni –Nasze miasto Myszków, Gazeta Myszkowska

Oczywiście impreza nie mogłaby się odbyć bez naszych sponsorów, a oto oni:

Partner: Żywiec Zdrój S.A. Rzeniszów

Sponsor Strategiczny:

Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie

Grupa PSB Mrówka Myszków

Sponsor Główny:

PPHU Adal Adam Gil Koziegłówki,

SoNa Sp. z o.o. Marian i Halina Nawrot Koziegłowy

Ośrodek szkoleniowo- wypoczynkowy ,,Zacisze” Rzeniszów Łazy

TECHNIKA GRZEWCZA I SANITARNA POLIMER Myszków,

Sokpol Sylvia, Roman Sobczyk Myszków,

Brel Katarzyna Froś Myszków

ORION Marek Landecki – Koziegłówki

Sponsor Wspierający:

Hotel Karczma Czardasz Bogusława Merta Koziegłowy,

Hotel Ibis Częstochowa

Hotel Kinga Żarki Letnisko Jarosław Witas,

Hotel Kukubara Bowling & Center Myszków Tomasz Brymora,

Greta Sport Stańczyk Ilona Dąbrowa Górnicza,

Gwarant Security Katowice

Marel Kwiaty Sztuczne Bartosz Wróbel, Koziegłowy

Press Zakład odlewniczy metali nieżelaznych Jerzy Musialik Lgota – Nadwarcie

Hawalex Czechowice

Fitness Club Medi Gym – Diana Kolasa Koziegłowy

Denar Travel Myszków

 

VIDEO – RELACJE:

Wizyta zespołu Csobolyó z Węgier

10-13.08.2017

Na początku sierpnia Gminę Koziegłowy odwiedził zespół Tańca Ludowego Csobolyó z Węgier.

To niezwykłe jak wiele łączy nasze kultury pomimo dzielących nas odległości kilometrów.

Pobyt zespołu był niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie.

Mieszkańcy i członkowie Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” mogli uczestniczyć w Koncercie pełnym dynamiki znamiennym dla folkloru węgierskiego w czasie Festiwalu ,,Nasze Koziegłowy i okolice”. Również społeczność z Gminy Ogrodzieniec na żywo przyjęła i nagrodziła brawami naszych gości podczas ich występu.

Owacje i bisy świadczą o tym, jak jesteśmy wdzięczni za wrażenia artystyczne. Wysoki poziom i treści kulturowe z tego regionu przepełnionego górskimi klimatami zachwyciły naszą publiczność.

Nasi węgierscy goście nie tylko umieją pięknie tańczyć, wzięli również udział w konkursie w lepieniu pierogów na czas i choć robili to po raz pierwszy w życiu ulepili ich ponad dwieście. To nie koniec pokazu , bowiem przygotowali dla wszystkich pokaz kulinarny , gdzie chwalili się swoimi tradycyjnymi przysmakami

Dziękujemy za wrażenia, wspólną edukacją, przyjaźń i serdeczność. To budujące, że dobra kulturowe przepełnione tradycją i szacunkiem dla swojego narodu są wciąż żywe i aktualne.

Nasze Koziegłowy i Okolice

12 sierpnia w Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach odbyła się już po raz trzeci impreza plenerowa ,,Nasze Koziegłowy i okolice” oraz III Festiwal Pierogów pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Pana Jaka Ślęczki.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach

Gmina Koziegłowy ma wielu przyjaciół jak i współpracuje na co dzień z wieloma Gminami, dlatego do tegorocznej edycji zaprosiliśmy Gminę Ogrodzieniec. Ideą tego wydarzenie jest zaprezentowanie dorobku kulturowego społeczności, pokazanie w jakich aspektach jesteśmy podobni, gdzie się różnimy, co nas łączy. To wydarzenie jest też świetną okazja do wspólnej promocji Gmin.

W imprezie wzięli udział lokalni artyści: Mażoretki Kadetki „ Fantazja” z Ogrodzieńca, zespół „ echo” z Ogrodzieńca, Zespół folklorystyczny „ Wrzos” z Ryczowa – Koloni, Studio Wyobraźni z Ogrodzieńca, Seniorzy z Ogrodzieńca i Gminny Zespół Pieśni i Tańca „ Koziegłowy.

W czasie trwania imprezy odbył się III Festiwal Pierogów, podczas którego miały miejsce dwa konkursy – na „ Najsmaczniejsze pierogi” i III Mistrzostwa w lepieniu pierogów na czas o statuetkę Św. Jacka.

W konkursie na ,,Najsmaczniejsze pierogi” Jury oceniało 16 rodzajów pierogów. W tym roku wachlarz smaków był tak bogaty ,że Jury przyznało aż 3 pierwsze miejsca dla KGW Wojsławice, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Gniazdów, oraz 3 wyróżnienia dla Zespołu Seniorów z Ogrodzieńca, KGW Rzeniszów i Pani Alicji Chowałko.

W III Mistrzostwach w Lepieniu Pierogów na czas emocje sięgały zenitu. Doping, rymowanki, przyśpiewki, wszystko aby pomóc zawodnikom i zmotywować ich przy pracy. Zwycięską drużyną, która ulepiła aż 328 pierogów okazało się KGW Wojsławice, drugie miejsce z liczbą 303 pierogi zajęło KGW Rzeniszów, trzecie miejsce i 294 pierogi ulepiło KGW Gniazdów. Na kolejnych miejscach plasowali się Markowice (290), Grupa z Węgier(270), KGW Lgota Mokrzesz(245), Samorządowa Grupa z Koziegłów(239), KGW Mysłów(223), KGW Koziegłowy(213), Ryczów(168), Grupa Samorządowa z Ogrodzieńca(1650, Grupa Seniorów z Ogrodzieńca(1270, Zespół „ Echo”(126).

Wszystkie Koła łącznie ulepiły aż 2991 pierogów( to o ponad 500 pierogów więcej niż w roku poprzednim) które po konkurencji zostały ugotowane i podane go degustacji dla zgromadzonych gości.

Zaszczytne 2 miejsca powędrowały do obu Gmin tj. wyjątkowe nagrody-bilety do Brukseli z całym programem pobytu. Fundatorem tych nagród jest Pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Te super nagrody wywołały niesamowitą radość i ogromne emocje.

Nagrody rzeczowe tj. sprzęty domowe AGD dla zwycięzców wręczyli Europoseł Jadwiga Wiśniewska , Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz MiG Ogrodzieniec Andrzej Mikulski, V-ce Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Piotr Kołodziejczyk, Radni Powiatowi Wiesława Machura i Mariusz Morawiec.

Konkursy Kulinarne prowadził słynny Śląski kucharz Remigiusz Rączka, który dla publiczności przeprowadził pokaz. Każdy kto po pokazie kulinarnym i konkursie lepienia pierogów poczuł głód, mógł skosztować pierogów, które po ulepieniu były gotowane i wydawane do konsumpcji.

Odbyły się również dwa konkursy dla włodarzy Gminy Koziegłowy i Ogrodzieniec. Burmistrzowie zmierzyli się w quizie na wesoło, w którym pokazali wiedzę na temat swoich gmin, oraz w konkursie w wałkowaniu ciasta na pierogi. Finalnie były dwa remisy.

Gwiazdą wieczoru był zespół folklorystyczny Csobolyó z Węgier. Młodzi artyści dali przed licznie zgromadzoną publicznością niezapomniany występ. Barwne, egzotyczne stroje, piękny układy taneczne, skoczna kapela sprawiły, że występ naszych przyjaciół na długo zapadnie nam w pamięci.

Nasi przyjaciele z Węgier przygotowali również pokaz kulinarny, podczas którego publiczność mogła spróbować oryginalnych dań kuchni węgierskiej.

W międzyczasie odbyła się IV edycja Gry Miejskiej pn. „Z książką na start”, przygotowaną przez Biblioteką Publiczną w Koziegłowach. Celem gry była integracja mieszkańców Gminy Ogrodzieniec i Koziegłów, propagowanie aktywnego spędzania czasu poprzez obcowanie z kulturą z wykorzystaniem elementów zabawy i rywalizacji. Emocje były ogromne, rywalizacja trwała do ostatniej minuty. Do gry przystąpiły dwie 4 osobowe Zespoły( po 2 osoby z UTW gminy Ogrodzieniec i 2 osoby z KUTW G i M Koziegłowy).Po przeliczeniu punktów okazało się , pierwsze miejsca egzekwo zdobyły obydwa Zespoły. Wszystkim drużyną biorącym udział w IV edycji Gry Miejskiej bardzo dziękujmy i gratulujemy.

Zwieńczeniem sobotniego wieczoru było „ Disco Party” dla zgromadzonych gości.

Dziękujemy Burmistrzowi Gminy i Miasta Koziegłowy Jackowi Ślęczce,Burmistrzowi Miasta i Gminy Ogrodzieniec Andrzejowi Mikulskiemu, Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Ogrodzieńcu Dorocie Cygan oraz sponsorom za wsparcie przy organizacji imprezy ,,Nasze Koziegłowy i okolice”. Takie podziękowanie kieruje Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja.

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych -ODL w Zawierciu i Gminę Koziegłowy.

VIDEO-RELACJA

 

Warsztaty studyjne w Korbielowie

31.07-4.08.2017

W dniach 31 lipiec- 4 sierpnia dzieci, młodzież i osoby dorosłe z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca w Koziegłowach wyjechały na warsztaty studyjne do Korbielowa. W ciągu pięciodniowego pobytu w ośrodku „Pod Polanką” zrealizowano program warsztatowy charakterystyczny dla Śląska Cieszyńskiego.

Wszystkie grupy intensywnie pracowały doskonaląc swój warsztat pracy w dziedzinie emisji głosu, technik tanecznych i układów choreograficznych. W czasie pobytu w Szczyrku Zespół uczestniczył w Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

W przerwach między próbami nie zabrakło czasu na chwilę relaksu i odpoczynku. Oprócz zwiedzania pięknego Szczyrku, Zespół wybrał się na wycieczkę do Namestova i Słowackiej Orawicy.

,,Znasz li ten kraj- Szlakami dziedzictwa kulturowego”

,,Szlakami dziedzictwa kulturowego” to cykl spotkań wyjazdowych, które organizowane są już po raz trzeci. Jest to nasza tradycja, przybliża piękno naszej polskiej ziemi, pokazuje urokliwe zakątki i historyczne miejsca.

W tym roku 28 lipca na zaproszenie Pana Burmistrza Jacka Ślęczki i Pani Dyr. MGOPK Renaty Garleji 150 Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy uczestniczyło w takiej wyjazdowej, kolejnej sesji.

Tym razem Panie zwiedziły zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach 9 lipca została wpisana na listę UNESCO.

Zwiedzanie jej było prawdziwą przyjemnością. Wszystkie uczestniczki były pod wrażeniem i z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści przewodnika o historii miasta, kopalni i ludziach tam pracujących.