Aktualności z MGOPK Koziegłowy

Zazieleń się z nami na WIOSNĘ

Zapraszamy na spektakl TELEWIZJA KŁAMIE

 

„Telewizja kłamie” to wybuchowa mieszanka teatru i kabaretu.
Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Bartosz Opania i Adam
Fidusiewicz wcielając się w postacie znanych prezenterów telewizyjnych pokazują nie tylko co się dzieje na oczach telewidza, ale i to co się dzieje w telewizyjnym studiu po wyłączeniu po zejściu z wizji.
Widzowie spektaklu wreszcie będą mogą zobaczyć jak zachowują się  ich ulubieńcy gdy telewizyjny uśmiech schodzi im z twarzy. Gwiazdy szklanego ekranu takie jak Krzysztof Wybisz, Tomasz Karmel, \Marcin Prochop, Gosia Rożenek i Krzysztof Zniemiec.
Czy zbieżność nazwisk jest przypadkowa? Ocenicie Państwo sami.
Cała prawda o kłamstwach telewizji w doborowej obsadzie.
Tamara Arciuch jako Ania Lawendowska,
Adam Fidusiewicz jako Krzysztof Wybisz,
Bartek Kasprzykowski jako Maciej Dobor,
Bartosz Opania jako ojciec Tadeusz.
Na scenie pojawią się też Krzysztof Zniemiec, Tomasz Karmel i Marcin Prochop…
Autor spektaklu, Michał Paszczyk z kabaretu Paranienormalni,
gwarantuje, bardzo dużą dawkę wyśmienitego humoru.
Spektakl grany jest bez przerwy i trwa ok. 100 minut choć…czasami reakcje widzów potrafiły wydłużyć spektakl o 10/15 minut. Widzowie biorą udział w spektaklu wybierając w odpowiednich momentach
telewizję , którą chcą oglądać w danej chwili.
A do wyboru mają TVN, TVP, Polsat, TV Trwam.
Spektakl przeznaczony jest dla widza 16+

Wiosenne Filcowanie

 

15.03.2019

 

 

Wiosenne Filcowanie. Pod takim tytułem 15 marca w Pracowni ,,Pod Koziołkami” w MGOPK odbyły się warsztaty świąteczne. W piątkowy wieczór miłośnicy ozdób z filcu mogli własnoręcznie wykonać wiosenne dekoracje nawiązujące do tematyki Świąt Wielkanocnych. Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu Na ,,5″ z Kultura” jaki będzie realizowany przez dom kultury.

Elementami nierozerwalnie związanymi z Świętami Wielkanocnymi są palmy, zajączki, kurki, kolorowe pisanki. I właśnie kurki, zajączki czy pisanki wykonane z filcu były przedmiotem pracy uczestniczek warsztatów. Przez te kilka godzin pod czujnym okiem instruktora pani Anny Bańdo powstały małe filcowe cuda ozdobione piórami, wstążeczkami, kwiatkami. Kurki dumnie prezentowały swoje kolorowe pióra a zajączki kicały pośród filcowych pisanek.

Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, nie brakowało wymiany pomysłów, żartów a młodzi uczestnicy warsztatów mieli okazję aby wspólnie z najbliższymi przygotować własnoręcznie zrobione ozdoby na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.

 

Wiosna Kobiet 2019

6-8.03.2019

 

W dniach 6-8 marca 2019r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyła się wyjątkowa bo Jubileuszowa Wiosna Kobiet.

Wiosna jest świeża, pachnąca i przede wszystkim kobieca. I taka właśnie jest nasza Wiosna Kobiet z przesłaniem „Kobieto, obudź się na wiosnę!

Zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki i oficjalnie przywitamy wiosnę, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Dlatego w trakcie trzech dni Panie przybywające do MGOPK w Koziegłowach czekało wiele rozmaitych atrakcji. Świętowanie rozpoczęło się w środę o godz. 16.00. Pani Dyrektor MGOPK, Renata Garleja rozpoczęła działanie życząc dobrej energii i przypływu siły, zdrowia i piękna goszczącego w każdej z nas.

Lekka, zmysłowa i przebojowa” z taką ideą przebiegał pierwszy dzień. Królowały witaminy, diety, dbanie o ciało. Pan Mateusz Kolasa rozpoczął wykładem „co jeść by czuć się pięknie i zdrowo”, a następnie odbyły się masaże relaksacyjne z udziałem masażystów z Fittnes Club „Medi Gym”. Pan Piotr Szmukier poprowadził „Fittnesowe szaleństwo” pełne energii i poweru. Degustację przekąsek zaproponował catering dietetyczny Złoty Box z Myszkowa. Były zdrowe, świeże i bardzo pyszne dlatego rozeszły się w mgnieniu oka. Tak samo na zdrowie i lekkość postawił Ośrodek Wypoczynkowo – Szkoleniowy „Zacisze” z Rzeniszowa i zaproponował warsztaty „Witaminowo i zdrowo”, a to za sprawą dwóch wspaniałych Pań tj. właścicielki Sylwii Piekarczyk i znakomitej szefowej kuchni Moniki Motyl. Zaprezentowane przepisy na dietetyczny chłodnik i liczne sałatki zapewne urozmaicą menu w każdej domowej kuchni. Wszystkiego można było skosztować i rozkoszować się znakomitym smakiem serwowanych potraw. Całość pierwszego dnia dopełniła biżuteria wykonana samodzielnie na warsztatach „Wiosna zaklęta w szkle” z Panią Agatą Kuban, bo każdy wie o tym, że Kobiety kochają piękną biżuterię.

Kobieta jest zwiewna jak motyl, dlatego w czwartek, czyli w drugi dzień naszej imprezy Panie zadbały o wygląd. W trosce o dłonie i twarz firma Mery Key zaproponowała pielęgnację kosmetykami, po których skóra była jedwabiście miękka, gładka i odżywiona. Studio Urody z Koziegłów wykonało domowe spa dla dłoni. Paznokcie zadbane i przyozdobione stały się wizerunkiem naszych uczestniczek tego wyjątkowego dnia. Dzięki Firmie Avon, Panie poznały trendy wiosennego makijażu oraz dowiedziały się jakie zapachy będą popularne w tym sezonie. Piękne, wiosenne fryzury wychodzące spod grzebienia Studia Fryzur „Lena” z Koziegłów, były modne i twarzowe. Gdy kobiety były już zadbane i świeże obejrzały Show tancerki estradowej Elżbiety Bednarczyk. Artystka wykonała Pokaz tańców estradowych oraz przybliżyła nam swoją twórczość. Bowiem oprócz występów tanecznych pasjonuje się literaturą – pisze wiersze i sztuki teatralne. Na zakończenie zaprosiła uczestniczki do gimnastyki na bazie tańca brzucha. Przy muzyce arabsko-hiszpańskiej porwała publiczność do tańca.

Po trzecim dniu 8 marca, każda Pani świętująca z nami była radosna, energetyczna i obudzona. Do tego przyczynił się Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka. Wszystkie obecne na sali kobiety otrzymały wiosenne tulipany.

Jako pierwsi występy artystyczne rozpoczęli Panowie z Kapeli Biesiadnej ze Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolnego z Częstochowie, którzy uwiecznili imiona kobiet w zaśpiewanych przez siebie piosenkach.

Koncert rozpoczęła Kapela Biesiadna z ŚODR, jego lider Pan Józef Ślusarz wyśpiewał wszystkie imiona kobiet i udowodnił nam, że kobieta to tysiąc różnych drobiazgów.

Mogliśmy również delektować się recitalem znakomitych młodych wokalistek, Diany Kolasy, Klaudii Jagody, Weroniki Radosz oraz Angeliki Krajewskiej. Solistki wystąpiły w repertuarze z lat 70-80 ukazując różne twarze kobiet.

Nasze Panie pokazały nam również, że potrafią się dobrze bawić uczestnicząc w kalamburach.

W tym dniu nastąpiło również wręczenie nagród w konkursie czytelniczym „100 książek na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczkę oraz Dyrektor MGOPK Renatę Garleję otrzymali czytelnicy w dwóch kategoriach: indywidualnie i rodzinnie.

Wielkiej dawki humoru i energetycznej zabawy dostarczyło, licznie zebranym, taneczne show Sebastiana Świerczyńskiego.

Szkoła Tańca Dobrowolscy z Częstochowy wykonała pokaz gorących tańców „Latino dance”. Był to bardzo efektowny, elegancki i dynamiczny pokaz, który na długo zostanie publiczności w pamięci.

Serdecznie dziękujemy Firmom, za nagrody rzeczowe tj. :

 • Elektro Mix z Koziegłów – Jolanta Święciak

 • Magiczny Zakątek z Koziegłów

 • Firma Avon

 • Fotoexpress Anna Noszczyk

 • Szkółka drzew i krzewów Natura&Człowiek Dominika i Paweł Puszczewicz

 • Firma Sofii Zofia Dyrda

 • Ula Styl – Urszula Bryłka

 • Essa Firany – Elżbieta Flacha

 • Sklep Ogrodniczy – Niwecka Teresa

 • Mary Kay

 • Medi Gym – Fitness Club

 • Studio Fryzur „Lena” z Koziegłów

 • Studio Urody „Anita”

 • Anna Bańdo

Wiosna Kobiet to wyjątkowe spotkanie i niepowtarzalne w każdym calu. Mamy nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu ten 3 dniowy maraton rozweselił nasze uczestniczki i dodał dobry przypływ energii. Obudzone, uśmiechnięte i zadowolone będziemy roznosić energię oczekując na prawdziwą wiosnę.

Ogólnopolski Festiwal Tańca ,,Róża”

02.03.2019

W dniu 2 marca odbył się w Sosnowcu XII Ogólnopolski Festiwal Tańca ,,Róża”. Organizatorem tak dużego przedsięwzięcia był Miejski Dom Kultury w Kazimierzu Sosnowcu, Uczniowski Klub Sportowy ,,Orlęta” i Szkoła Podstawowa nr 32 z Sosnowca. W Festiwalu uczestniczyły artystyczne zespoły taneczne z całej Polski w 4 kategoriach wiekowych, prezentujące różne style tańca od hip- hopu przez funky, break dance, tańce latynoamerykańskie po taniec ludowy.

W tym roku po raz pierwszy wystąpił również nasz Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Zaprezentował suitę krakowską opracowaną przez choreografa Zespołu

p. Beatę Gwardyś. Zespołowi akompaniował na akordeonie p. Mirosław Naturalny.

Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” otrzymał ogólnopolskie wyróżnienie II stopnia. Jest to prestiżowa nagroda zwłaszcza, że ilość występujących zespołów i poziom artystyczny był naprawdę imponujący.

Gratulujemy naszym tancerzom i wiemy, że ambitium naszego Zespołu nie pozwoli na przysłowiowym ,,spoczywaniu na laurach”.

Brawo!!!

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1.03.2019

 

 

W piątek 1.03.2019 w MGOPK w Koziegłowach odbył się wykład Pana Sebastiana Liwocha. Tematem rozprawy było: „Rozbicie oraz proces II Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jako przykład represji wobec podziemia niepodległościowego”
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Koziegłowach oraz słuchacze Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z zaciekawieniem wysłuchali wykładu. Można było dowiedzieć się o wielu nowych, ciekawych wydarzeniach dotyczących tamtego okresu. W tych trudnych dla Polski i Polaków chwilach Ojczyzna mogła liczyć na swych obywateli – obrońców wolności i niepodległości. Wykład nie tylko dał nam nieznaną do tej pory wiedzę o bohaterach tamtych lat, ale i wywołał w nas uczucie wzruszenia.

Równocześnie z wykładem można było obejrzeć wystawę prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach. Tematem prac przedszkolaków była legenda dotycząca powstania naszego państwa – Polski.

Zimowe Warsztaty Artystyczne w MGOPK

11-22.02.2019

Na czas ferii w dniach 11- 22 luty Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach przygotował ciekawy i inspirujący program zajęć dla dzieci z Gminy Koziegłowy.

Program ten miał charakter warsztatowy pod nazwą „Zimowe Warsztaty Artystyczne” z MGOPK. W programie znalazły się: Warsztaty „Nitką malowane”, „Zimowe magnesy na lodówkę”, ”Kamyczkowa biżuteria”, „Organizer na przybory”.

Dzieci pracowały z ochotą i z ciekawością podchodziły do każdego tematu, ponieważ z niektórymi technikami miały styczność pierwszy raz. Każde dziecko cieszyła też możliwość zabrania do domu zrobionych przez siebie prac.

Przygotowano również ,,Bajkowe opowieści” dla fanów kina. Codziennie w godzinach porannych dzieci mogły przenieść się w świat swoich ulubionych bohaterów.

Jak co roku wszystkie świetlicowe dzieciaki mogły poszaleć w Parku Wodnym w Łazach. Ponad dwie godziny we wtorkowy poranek wodnego szaleństwa, śmiechu i zabawy sprawiły wiele radości dzieciom i ich opiekunom.

Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się warsztaty kulinarne „Zdrówko na talerzu” przeprowadzone przez Panią Iwonę Chmurzewską z WODR- oddz. Myszków, Na pierwszy ogień poszły sałatki owocowe, a potem odbył się konkurs na zdrowe, wiosenne kanapeczki. Dzieciaki ochoczo przystąpiły do dzieła i powstały prawdziwe arcydzieła kulinarne, które później równie ochoczo zostały zjedzone.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im także wizyta w naszej Bibliotece , gdzie spotkały się z Panią Haliną Kośną, która przedstawiła różne lalki występujące w teatrze. Potem mogły same stworzyć postacie i scenariusze ażeby je zaprezentować w oknie teatrzyku. Zabawa była świetna, do tego cały czas towarzyszyły im piosenki i wyliczanki dziecięce prezentowane przez naszego Gościa.

W ostatnim punkcie przygotowanego programu była wizyta w Fitnes Club MEDY GYM. Wszyscy byli zafascynowani spotkaniem z trenerem na siłowni. Do naszej dyspozycji były bieżnie, rowerki i sprzęt treningowy. Miejmy nadzieję, że to spotkanie w przyszłości zachęci do aktywności fizycznej.

Składamy w tym miejscu podziękowania Panu Mateuszowi Kolasie za poświęcony naszym milusińskim czas.

Podsumowując: Tegoroczny program „Zimowych Warsztatów Artystycznych” był skierowany do dzieci, które ferie spędzały w naszej Gminie. Przez dwa tygodnie MGOPK w Koziegłowach zapewnił wszystkim swoim podopiecznym różne i ciekawe formy aktywnego spędzania wolnego czasu.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony, gdzie w najbliższym czasie pojawią się na pewno nowe pomysły na ciekawe i inspirujące warsztaty.

Bal Mecenasa Kultury 2018

9.02.2019

9 lutego 2019 roku mieliśmy możliwość do podziękowania wszystkim osobom, firmom i instytucjom za wsparcie Gminy i Miasta Koziegłowy w zakresie kultury na corocznym Balu Mecenasa Kultury 2018.

Mecenas Kultury 2018, dzięki uprzejmości właścicielki restauracji Pani Sylwii Piekarczyk, odbył się w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ,,Zacisze” w Rzeniszów – Łazy.

Uroczystość Nominacji „Mecenasa Kultury 2018” poprowadził znany aktor, śpiewak operowy z Teatru Wielkiego w Łodzi Pan Kazimierz Kowalski.

Oficjalnego rozpoczęcia Balu dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka oraz Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Pani Renata Garleja, którzy podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój kultury na terenie Gminy Koziegłowy.

Wśród wielu dostojnych gości, przedstawicieli świata biznesu, samorządowców, a także organizacji współpracujących z MGOPK w Koziegłowach, mogliśmy powitać min.: Posła na Sejm RP Pana Mariusza Trepkę, Starostę Powiatu Myszkowskiego Pana Piotra Kołodziejczyka, Vice Starostę Powiatu Myszkowskiego Pana Mariusza Morawca.

Tradycją Nominacji i Balu Mecenasa jest prezentacja multimedialna na której zostały ukazane działania kulturalne w 2018 r., które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tak wiele interesujących i różnorodnych działań kulturalnych nie mogłyby zostać zrealizowane bez zaangażowania i udziału ludzi dobrej woli.

Tytuł „Mecenas Kultury 2018” został przyznany w czterech kategoriach: Sponsor Finansowy, Sponsor Rzeczowy, „Pomocna dłoń”, Altruista oraz Mentor Kultury.

Z pośród wielu nominowanych, w dniu 10 stycznia 2019r., Honorowa Kapituła, wybrała laureatów i przyznała tytuły Mecenasa Kultury 2018. Tego niełatwego zadania w tym roku podjęli się: Małgorzata Majer- Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Anna Łuszczyk- Matyja – instruktor w MGOPK, Sylwia Muc- pracownik MGOPK, Łukasz Chojnacki- instruktor w MGOPK, Roman Noszczyk – właściciel Firmy Osikowa Dolina w Koziegłowach.

Kapituła dokonała analizy działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury biorąc pod uwagę przede wszystkim takie działania i imprezy wiodące jak: Wiosna Kobiet, Gminny Dzień Dziecka, Świętojańska Noc Zakochanych, Dni Gminy i Miasta Koziegłowy, Sąsiedzki Festiwal Ciast z Sołectwami: Postęp, Rzeniszów, Koziegłówki, Cynków, V Turniej Sołectw ,, Jak dobrze mieć sąsiada”, IV Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z kopyta”, Dożynki Gminne, Projekt ,,Niepodległa”( Koncert Pieśnią Malowany, Spektakl Teatralny ,,Bajkowy pociąg do wolności”, Polonez dla Niepodległej) oraz Mikołajki.

W pierwszej kategorii – Sponsor Finansowy – nominowanymi zostali:

1) WOMIR- SPA Rzeniszów

2) PPHU ADAL- Koziegłówki

3) SOKPOL SP.z oo – Myszków

4) PSB- BUDULEC- Myszków

5) PPHU ORION- Poraj

6) PHU ODYS Koziegłowy

7 )Hurtownia Rolniczo- Ogrodnicza Farmer Pińczyce

8) PPH SOFI- Koziegłowy

9) Denar Travel- Myszków

10) Firma MATPOL

11) PZU Ubezpieczenia Jolanta Stępień

12) Firma WTÓREX

13) FPHU Jodełka

W kategorii – Sponsor Rzeczowy – Kapituła Honorowa postanowiła wyróżnić Firmy:

1) Hotel ,,Czardasz” Koziegłowy

2) Agencja Gwarant Security Katowice

3))Ośrodek Wypoczynkowy Orle Gniazdo- Urszula Jędrusińska

4) Kukubara Bowling Center Myszków

5) Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy ,,Zacisze”

6) Firma AGA Grzegorz Musialik

7) ) Fitnes Club MEDI GYM – Koziegłowy

8) F.H ,,Grześ”- Wojsławice

9) Natura& Człowiek- Centrum Ogrodnicze- Koziegłowy

10) Firma DUOFEST – Catering – Koszęcin

11) Kwiaciarnia Bella Rosa – Częstochowa

W Kategorii „Pomocna Dłoń” nominowane zostały Firmy, Organizacje, Stowarzyszenia, które służyły pomocą i wspierały działania kulturalne naszej Gminy.:

1) Zespół Usług Komunalnych w Koziegłowach

2) Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Koziegłowy

3) Gminno- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koziegłowach

4) Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Myszkowie

5) Rada Sołecka Cynków

6) Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

7) Związek Emerytów i Rencistów Koziegłowy

8) Ranczo Rosochacz

9) Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy:

– Koło Gospodyń Wiejskich z Cynkowa

– Koło Gospodyń Wiejskich z Gniazdowa

– Koło Gospodyń ,,Ziemianki” z Koziegłów

– Koło Gospodyń Wiejskich z Koziegłówek

– Koło Gospodyń Wiejskich z Krusina

– Koło Gospodyń Wiejskich ,,Lgoczanki” z Lgoty Górnej

– Koło Gospodyń Wiejskich z Lgoty Mokrzesz

– Koło Gospodyń Wiejskich z Markowic

– Koło Gospodyń ,,Mysłowianki” z Mysłowa

– Koło Gospodyń Wiejskich z Mzyk

– Koło Gospodyń Wiejskich z Pustkowia Lgockiego

– Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeniszowa

– Koło Gospodyń Wiejskich ze Starej Huty

– Koło Gospodyń Wiejskich z Winowna

– Koło Gospodyń Wiejskich z Wojsławic

W kategorii Altruiści – za bezinteresowną pracę na rzecz działań kulturalnych wyróżnieni zostali:

1) Sylwia Piekarczyk

2) Iwona Chmurzewska

Po wyręczeniu dyplomów i gratulacji wyróżnionym firmom, osobom i instytucjom, które przekazał Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka i Dyrektor MGOPK Renata Garleja, przed publicznością zaprezentowała się para taneczna ze Szkoły Tańca Towarzyskiego” Dobrowolscy z Częstochowy. Dali wspaniały popis tańców standardowych.

Publiczność zabawiała również Grupa Rock and Rollowa z Tarnowskich Gór. Młodzi Tancerze wykonali brawurowy popis w mistrzowskim wykonaniu.

Uzupełnieniem części artystycznej był wspaniały Koncert solistek Studia Piosenki działającego w MGOPK Klaudii Jagody i Angeliki Krajewskiej, które już nieraz mogliśmy podziwiać na scenie na różnych uroczystościach w naszej Gminie. Obie młode wokalistki przygotowywała instruktor Pani Anna Łuszczyk Matyja.

Po przedstawieniu Nominowanych osób przyszedł czas na wręczenie Statuetek; Złotych Koziołków, Srebrnych Koziołków, Brązowych Koziołków, Złotych Laurów które zostały specjalnie wykonane na tą wyjątkową okazję oraz Złotych Medali.

W Kategorii Sponsor Finansowy nagrodzeni zostali:

Laur dla :

PSB Budulec Mrówka

SOKPOL SP. z o.o Myszków

PPHU ORION

PHU ODYS

Brązowe Koziołki dla:

PPHU ADAL z Koziegłówek

Srebrne Koziołki dla:

SoNa z Koziegłówek

Złote Koziołki dla:

Womir-Spa Dobrowianka Rzeniszów

Statuetki wyręczył Poseł na Sejm RP Pan Mariusz Trepka.

 W Kategorii Sponsor Rzeczowy nagrodzeni zostali:

Laur dla :

Kukubara Bowling Center Myszków

Brązowe Koziołki dla:

Ośrodek Wypoczynkowy „Orle Gniazdo” z Huciska

Srebrne Koziołki dla:

Agencja Gwarant Security Katowice

Złote Koziołki dla:

Hotel, Karczma „Czardasz” Koziegłowy”

Nagrody wyręczył Starosta Powiatu Myszkowskiego Pan Piotr Kołodziejczyk.

W Kategorii „Pomocna Dłoń” nagrodzeni zostali:

Złote Medale dla:

Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy

Złote Medale wyręczył Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka.

W Kategorii „Pomocna Dłoń” nagrodzeni zostali:

Złoty Koziołek dla:

Pani Sylwii Piekarczyk

Statuetkę wyręczył Vice Starosta Powiatu Myszkowskiego Pan Mariusz Morawiec.

Poza wyżej wymienionym kategoriami na tegorocznej gali Mecenasa Kultury 2018 wręczono statuetki Mentora Kultury dla:

Złote Laury dla:

Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Piotr Kołodziejczyk – Wice-Wojewoda Województwa Śląskiego a obecnie Starosta Powiatu Myszkowskiego

Jacek Ślęczka – Burmistrz GiM Koziegłowy

Joanna Kołodziejczyk – Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy

Te wyjątkowe Statuetki wyręczyła Pani Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Pani Renata Garleja.

W tym roku zostało przyznane również Specjalne Wyróżnienie dla:

Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie.

Po części oficjalnej rozpoczął się Bal Mecenasa Kultury 2018r. Zgodnie z naszą tradycją, o tytuł Króla i Królowej Balu rywalizowało 5 par.

Komisja w składzie: Mariusz Morawiec – Vice Starosta Powiatu Myszkowskiego, Bożena Kolasa – Kierownik Biblioteki Publicznej w Koziegłowach, Grażyna Kuźba – Prezes Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Agnieszka Kłys – Dyrektor Gminno Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Andrzej Szustak – Radny Gminy i Miasta Koziegłowy, Dariusz Stuła – Radny Gminy i Miasta Koziegłowy, oceniała tańczące pary. Jury po długiej dyskusji potwierdziło, że wybór był niesamowicie trudny. Zaszczytny tytuł Królowej Balu przyznało – Pani Natalii Wiśniewskiej, natomiast Króla Balu Panu Tomaszowi Lebiockiemu. Para w diamentowych koronach i niepowtarzalnym stroju uszytym specjalnie na tą okazję odtańczyła wspólny taniec.

Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka oraz Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Pani Renata Garleja serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, gościom, laureatom Balu Mecenasa Kultury 2018 za wkład w życie kulturalne gminy Koziegłowy. Dziękujemy za przychylność, wsparcie i pomoc przy organizacji wielu inicjatyw kulturalnych w naszej gminie.

Serdeczne podziękowania kierujemy również wszystkim, którzy przyczynili się by ta dzisiejsza uroczystość była tak wyjątkowa, w szczególności:

Państwu Sylwii i Adamowi Piekarczyk – właścicielom Ośrodka Szkoleniowo- Wypoczynkowego ,,Zacisze”. To tutaj mamy już po raz kolejny zaszczyt gościć Państwa na Nominacjach i Balu Mecenasa Kultury 2018.

PPHU ADAL Justynie i Adamowi Gil – za ufundowanie napoi alkoholowych,

Agencji Gwarant Securite z Katowic – za ufundowanie tortu;

Firmie Womir- Spa Dobrowianka – za zimne napoje;

Firmie SoNa Halinie i Marianowi Nawrot – za produkty rybne;

Firmie SOKPOL – za ufundowanie soków owocowych;

Delikatesom Centrum Koziegłowy – za część warzyw;

Kołom Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy – za pyszne ciasta;

Pani Bożenie Będuskiej – za uszycie i przekazanie sukni dla Królowej Balu.

 


      

Koncert Kolęd i Pastorałek „KOLĘDOWO”

27. 01. 2019

 

27 stycznia 2019 roku w Sanktuarium św. Jana Marii Vianney`a w Mzykach odbył się wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek „KOLĘDOWO”. Wystąpiła znana wokalistka Magda Steczkowska przy akompaniamencie Michała Jurkiewicza. W repertuarze artystki znalazły się znane i mniej znane kolędy oraz pastorałki.

Niesamowita atmosfera całego koncertu udzieliła się całej publiczności, która wtórowała za wokalistką „na kolędowo”. Całe Sanktuarium rozbrzmiewało anielskimi głosami. Ta atmosfera towarzyszyła do końca Koncertu. Na pewno każdy z nas, kto uczestniczył w tym wydarzeniu wyniósł coś wyjątkowego dla siebie.

Słowa podziękowania kierujemy do ks. Tadeusza Nowaka kustosza Sanktuarium, a także do Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Pana Jacka Ślęczki oraz Pani Sołtys Bożeny Konopki wraz Kołem KGW i społeczności Mzyk.

Koncert Noworoczny

13.01.2019

 

 

 

 

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku na scenie widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach odbył się Koncert Noworoczny pod Honorowym Patronatem Burmistrza GiM Koziegłowy Pana Jacka Ślęczki oraz 27 Finał Orkiestry Świątecznej Orkiestry. Wolontariusze w trakcie trwania całego Koncertu prowadzili licytacje a ogólna kwota zebrana na terenie naszej Gminy to ponad 18 tysięcy złotych.

Dorobek naszych artystów zainaugurowała Gminna Orkiestra Dęta z Koziegłów, pracująca pod batutą kapelmistrza Henryka Nowaka, która wykonała wiązankę melodii wpisujących się w klimaty karnawałowe.

Następnie wystąpili soliści z Studia Piosenki: Natalia Feret, Roksana Dyrka, Karolina Garleja, Wiktoria Konieczniak, Klaudia Jagoda i Angelika Krajewska którzy zaśpiewali kilka znakomitych piosenek oraz Anna Matyja na gitarze elektrycznej w repertuarze rockowym. Trzeba podkreślić, że młodzi wykonawcy w minionym roku zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia.

Ten radosny nastrój odczuć było można przez kolejne godziny Koncertu.

Gromkie brawa otrzymały także Panie z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za wykonanie tanecznego show. Publiczność zachwyciły barwne stroje i dynamika tańca.

Formacja Tańca Nowoczesnego ,,Pokusa” z Koziegłów, Grupa Teatralna ,,SPONTAN” oraz Stowarzyszenie ,,Moc Pokoleń” z Myszkowa pod kierunkiem choreograf Katarzyny Miklas wystąpili zaś w spektaklu „ Świąteczne Spotkanie”.

Podczas koncertu nie mogło zabraknąć występu Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „ Koziegłowy. Grupa dziecięca zatańczyła taniec „Owczareczek”w swojej premierowej odsłonie. Grupa młodzieżowa w pięknym i godnym stylu ze staropolskim gestem zatańczyła Poloneza oraz Krakowiaka, zaś grupa dorosła zaśpiewała i zatańczyła w takt walczyka „ Zachodzi słoneczko”.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła Nam Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc. Ci młodzi ludzie pod opieką kapelmistrza Wojciecha Pompki dali wspaniały koncert . Publiczność to doceniła owacjami na stojąco. Bisowali kilka razy , publiczność nie pozwalała im zejść ze sceny

W trakcie Koncertu Noworocznego ogłaszane są już od kilku lat wyniki konkursu ,,Zaczarowana choinka” . Konkurs przeprowadzany jest wśród Świetlic działających na terenie Gminy. W tegorocznej edycji każda ze Świetlic otrzymała kosze słodyczy ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy oraz nagrody pieniężne sfinansowane przez nasza Instytucję .

Świetlica „Ferajna” Wojsławice                             Świetlica „Pomysłolandia” Gniazdów

      Świetlica „Przebojowa Ekipa ” Mzyki                   Świetlica „Zielony Domek” Cynków

      Świetlica „Pod Aniołem ” Pińczyce                   Świetlica „Promyk” Rzeniszów

Pracownia Orange  Lgota Mokrzesz

Koncert Noworoczny był okazją do zaprezentowania naszych rodzimych artystów, którzy wkładają wiele pracy i serca w swoją pracę sceniczną.

Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Pani Renata Garleja prowadząc imprezę gorąco dziękowała wszystkim artystom i instruktorom za całoroczną pracę i wkład kulturowy na rzecz Gminy i Miasta Koziegłowy. Szczególnie ciepłe słowa kieruje do licznie zgromadzonej publiczności. To oni tworzą wyjątkową atmosferę która udziela się nie tylko występującym artystą ale otacza Nas wszystkich i zachęca do dalszych działań.

Turniej szachowy „Szachy w Koziegłowach”

12-13.01.2019

 

12 i 13 stycznia 2019 r., w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz, odbył się turniej szachowy „Szachy w Koziegłowach”. Turniej zgromadził 56 zawodników i rozegrany był na dystansie 9 partii w tempie 30 minut na uczestnika. Nowością na turnieju była możliwość zdobycia kategorii szachowych. Udało się to aż dziesięciu naszym zawodnikom. IV kategorię zdobyli Dominik Jagiełło, Ksawery Kępa i Kornel Ociepka. Pozostała siódemka zdobyła V kategorię. W grupie do lat 11 drugie miejsce zajął Dominik Jagiełło. Nasza gmina była również licznie reprezentowana przez dziewczęta. W kategorii ogólnej dziewcząt Dominika Grząś zajęła III miejsce. W kategorii dziewcząt do lat 11 pierwsze miejsce zajęła Martyna Nita, a drugie Agnieszka Ciekot. W grupie dziewcząt do lat 9 zwyciężyła Zuzanna Włodarczyk. Kolejny turniej zorganizowany w Lgocie Mokrzesz był bardzo udany. Szczególnie cieszy postawa najmłodszych zawodników, którzy dopiero wchodzą w świat szachów. Dla wielu z obserwujących, którzy po raz pierwszy widzą turniej szachowy, jest dużym zaskoczeniem, że przez tak długi czas (5-6 godzin) uczestnicy muszą być w pełni skoncentrowani. Gra w szachy to nie tylko zabawa lecz naprawdę duży wysiłek dla zawodników. Jak w każdym sporcie gra powinna sprawiać przyjemność zawodnikom, zwłaszcza tym najmłodszym.

Święto Trzech Króli

6.01.2019

 

6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego , potocznie zwane Świętem Trzech Króli. W tym dniu w wielu miastach Polski organizowane są Orszaki. Jest to forma ulicznych jasełek gdzie w drodze do Stajenki wspólnie śpiewamy kolędy.

Nawiązując do tradycji już po raz kolejny ulicami Koziegłów przeszedł barwny Orszak prowadzony przez Trzech Króli. Rozświetlony pochodniami wyruszył jak co roku spod kościoła Marii Magdaleny aby przyprowadzić uczestników na Koncert Kolęd zorganizowany przez MGOPK w Koziegłowach.

Tegoroczny Koncert Kolęd miał wyjątkową oprawę. Młodzi soliści ze Studia Piosenki uświetnili wieczór pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami. Między innymi mieliśmy przyjemność wysłuchać ,,Cicho, cicho pastuszkowie” w wykonaniu Wiktorii Cesarz, Igor Jerz zaprezentował ,,Mario czy już wiesz” a Paulina Urbańczyk przejmującą kolędę ,,Kolęda dla nieobecnych” . Wiktoria Konieczniak zaśpiewała ,,Dla Niego cały świat” natomiast Karolina Garleja ,,Tryumfy króla niebieskiego”. ,,Moją pastorałkę” wykonała Klaudia Jagoda, Angelika Krajewska ,,Oj maluśki, maluśki”, Wojciech Tyrała ,,Maleńka miłość” , Nadia Żak zaśpiewała ,,Przyjdź do mnie mały Jezusińku” a Roksana Dyrka ,,Mizerna cicha”, Natalia Feret zaprezentowała się w ,,Gwiazdki świecą nad stajenką” .Podczas koncertu zaprezentował się również kwartet ,,Studia Piosenki” : Klaudia Jagoda, Angelika Krajewska, Patrycja Krzan i Szymon Matyja. Zaśpiewali oni przepiękną pastorałkę ,,Uciekali”. Wystąpiła również Diana Kolasa, która zaśpiewała ,,W żłobie leży”.

Solistom towarzyszył Chór Zespołu Szkół w Koziegłowach oraz Kwartet Studia Piosenki .Wystąpili oni we wspólnych kolędach :,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ,,Pastorałka od serca do ucha”, ,,Tylko jedna jest taka noc”.

Na scenie zaprezentował się również Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Grupa pań zaśpiewała ,,Do szopy, hej pasterze” i ,,Gore gwiazda Jezusowi”, grupa dziecięco- młodzieżowa ,,Lulaj że Jezuniu”, ,,Przybieżeli do Betlejem”. Na zakończenie zaśpiewano świąteczną piosenkę ,,Pada śnieg”. Zespołowi akompaniował Mirosław Naturalny- akordeon i Zuzanna Marczyk- skrzypce. Koncert przygotowała Pani Anna Łuszczyk – Matyja. Konferansjerkę poprowadzili uczniowie LO w Koziegłowach Paulina Rychlik i Krystian Lepiarz.

Świąteczny Koncert Kolęd był okazją do wspólnego śpiewania wraz z wykonawcami. Ogromne wrażenie zrobiła narracja filmowa towarzysząca wykonawcom. Na ekranie przesuwały się obrazy biblijne związane z wędrówką Świętej Rodziny i narodzinami Jezusa.

W Orszaku Trzech Króli i koncercie kolęd jak co roku uczestniczył pan Burmistrz Jacek Ślęczka, ks. Proboszcz Robert Nemś i ks. Paweł Cielibała.

Wigilia samorządowa

19.12.2019r.

19 grudnia 2018r. Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach wraz a Paniami z koła „Aktywne Kobiety” z Lgoty Mokrzesz przygotowali uroczystą Wigilię Samorządową, która odbyła się w Sołeckim Centrum Kultury.

Na wieczerze przybyli: Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka, Radni GiM Koziegłowy, emerytowani pracownicy samorządowi, dyrektorzy i kierownicy wszystkich jednostek samorządowych oraz ich pracownicy.

Przy wigilijny stole zasiedli wszyscy samorządowcy by złożyć sobie wzajemnie życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Pan Burmistrz Jacek Ślęczka wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Joanną Kołodziejczyk, Sekretarzem Gminy Krzysztofem Bąkiem złożyli wszystkim gościom serdeczne świąteczne i noworoczne życzenia. Po symbolicznym łamaniu opłatkiem i wspólnej wieczerzy wigilijnej młodzi soliści ze ,,Studia Piosenki” uświetnili wieczór pięknymi polskimi kolędami. Między innymi mieliśmy przyjemność wysłuchać „Cicho, cicho pastuszkowie” w wykonaniu Wiktorii Cesarz, Igor Jerz zaprezentował „Mario, czy już wiesz?” a Paulina Urbańczyk „Kolendę dla nieobecnych”. Wiktoria Konieczniak zaśpiewała „Dla Niego cały świat” natomiast Karolina Garleja zaprezentowała nam kolędę „Tryumfy króla niebieskiego”, a Klaudia Jagoda „Moja pastorałka”. Patrycja Krzan wykonała „Szarą kolędę”, Angelika Krajewska „Oj, Maluśki, Maluśki” a Diana Kolasa „Śpij Dziecino”. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym, którzy przyłączyli się do wspólnego kolędowania.

Ten wyjątkowy czas bożonarodzeniowy to wspaniała okazja by wszyscy samorządowcy działający na rzecz Gminy na różnych polach mogli chociaż przez chwilę pobyć ze sobą razem, złożyć sobie wzajemnie serdeczne i szczere życzenia.

Stroiki bożonarodzeniowe

14.12.2018

Wigilia i Boże Narodzenie dla nas Polaków to okres niezwykle ważny. Wigilia, Pasterka, radość z narodzin Jezuska , wspólne śpiewanie kolęd to chyba najpiękniejszy czas w naszym życiu. To czas odnowy duchowej, znajdujemy w sobie pokłady miłości i dobroci, pragniemy aby świat wokół nas był również piękny i szczęśliwy. To wewnętrzne piękno i radość chcemy uzewnętrznić , pokazać poprzez świątecznie ustrojony dom. Kolorową choinkę, ciepłe światło świec czy świątecznie ustrojony stół. Tą atmosferę nadchodzących Świąt można było poczuć podczas warsztatów świątecznych zorganizowanych w Pracowni pod ,,Koziołkami ” w MGOPK w Koziegłowach. Tematem spotkania były aranżacje stołu, wystrój okna czy dekoracje zewnętrzne tarasu lub ogrodu. Był to również czas na wykonanie stroików bożonarodzeniowych a wszystko to pod czujnym okiem instruktora Pani Izabeli Pentak z Kwiaciarni Bella Rosa z Częstochowy. Pani Iza już po raz kolejny prowadzi u nas warsztaty i za każdym razem zaskakuje uczestniczki nowym świątecznymi pomysłami.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, zachęceni kreatywnością i pomysłowością instruktora stworzyliśmy przepiękne stroiki, które będą ozdobą Świąt i wspomnieniem wspólnie spędzonych chwil.

,,Piernikowa choinka”

13.12.2018

Zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo ważne. Pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie są swoistą historią naszego narodu i stanowią o naszej tożsamości. Jednak zanim usiądziemy przy świątecznych stołach otoczeni rodziną i tą magią bożonarodzeniową, tą radością i ciepłem staramy się aby w naszym domu nie zabrakło świątecznych potraw, opłatka, bożonarodzeniowych ciast czy choinki. Wszystko to bowiem ma zapewnić domownikom szczęście i dostatek w przyszłym roku.

Takim nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery jest piernik. Jest on jednym z najstarszych ciast obecnym w polskiej tradycji od wieków. Śmiało można powiedzieć, że to smak polskiej tradycji. Wypiekany piernik przybiera różne formy, mamy więc i piernikowe chatki, mikołajki, dzwoneczki a, że Święta to też kolorowa choinka więc nie może jej zabraknąć również z piernika.

Piernikowe choinki tzw. 3D były tematem warsztatów rodzinnych zorganizowanych w Pracowni pod ,,Koziołkami” w MGOPK w Koziegłowach. Rodzice, dziadkowie wraz ze swoimi pociechami przez kilka chwil mogli poczuć magię świąt, zapach piernika, cynamonu, smak słodkiego lukru.

Miło było patrzeć na nasze pociechy jak wspólnie z najbliższymi dekorowały lukrem i zdobiły błyszczącymi koralikami. Ich uśmiechnięte buzie wymalowane lukrem potwierdzają starą prawdę, nasze dzieci chętnie chcą uczestniczyć w pracach wspólnie z dorosłymi, pozwólmy im na to, jest to dla nich bezcenne. W ten sposób tworzymy tradycję tu i teraz ale i tradycję przyszłych pokoleń, bo kiedyś nasze dzieci staną się dorosłe i one będą stanowić o naszych polskich tradycjach.

Mikołajkowe Spotkanie w MGOPK

7.12.2018

7 grudnia 2018 roku w MGOPK w Koziegłowach odbyło się magiczne spotkanie.

O godzinie 17.00 sala widowiskowa była pełna dzieci wyczekujących mikołajkowych atrakcji. Aktorzy z teatru Krak-Art z Krakowa przygotowali dla naszych milusińskich spektakl pt.„Mikołajkowa Niespodzianka”. Chętne dzieci miały możliwość współuczestniczyć w tym widowisku. Bohaterem przedstawienia był Mikołajek, który pisał list do Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieci, które przyszły tego dnia do MGOPK również miały okazję napisania swoich pragnień, podziękowań i życzeń w najdłuższym liście do Świętego Mikołaja. Odbyły się wyścigi elfów, odkrywaliśmy tajemnice Św. Mikołaja, były najróżniejsze konkursy, animacje o tematyce świątecznej. Nagrodą zaś słodkości dla zwycięzców i uczestników.

W końcu przyszedł czas na wyjątkowego gościa. Był to Pan z siwą brodą i dużym brzuchem, na nosie nosił okulary, ubrany był w czerwoną kurtkę i czapkę z pomponem. Był nim nie kto inny niż Święty Mikołaj, któremu towarzyszyła Dyrektor MGOPK Renata Garleja. Oboje rozdali słodkie przysmaki wszystkim grzecznym dzieciom wraz ze świątecznymi życzeniami od Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczki.

Mikołaj po rozmowie z dziećmi dowiedział się, że w tym roku rózgi nie będą potrzebne, ponieważ wszyscy byli w tym roku wyjątkowo grzeczni i uczynni.

O tym, że wszystkie dzieci potrafią się wspaniale bawić świadczy atmosfera, która towarzyszyła w czasie tego wyjątkowego spotkania.

,,Piękno zaklęte w szkle” – podsumowanie projektu

5.12.2018

Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury wraz z grupą nieformalną Koło Gospodyń ,,Ziemianki” z Koziegłów realizował projekt ,,Piękno zaklęte w szkle”. Tematem spotkań warsztatowych były witraże. W okresie od października do listopada uczestnicy projektu zgłębiali tajniki pracy ze szkłem witrażowym. Końcowym efektem były przepiękne szopki bożonarodzeniowe, choinki, motyle, serwetniki czy biżuteria. Prace te można było podziwiać podczas wystawy 5 grudnia w Gallery Promo Arte w MGOPK w Koziegłowach podsumowującej projekt.

,,Piękno zaklęte w szkle” to działanie, które pozwalało na rozwijanie potrzeb artystycznych mieszkańców Gminy, wpływało na aktywne współtworzenie kultury i zdobycie nowych umiejętności rękodzielniczych. Umiejętności, które mogą być w przyszłości wykorzystane nie tylko jako pasja ale i zawód.

Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – ODL w Zawierciu i Gminę Koziegłowy.

Dofinansowanie pozwoliło zakupić niezbędne materiały na potrzeby przeprowadzenia 16 godzin bezpłatnych warsztatów dla 12 osób.

Projekt będzie kontynuowany ponieważ uczestnicy spotkań z wielką przyjemnością złożyli deklarację i prośbę o kontynuację tej formy zajęć.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom i potrzebom uczestników będziemy realizować cyklicznie zajęcia w każdą środę.

Jako organizatorów cieszy nas fakt, że kolejne przedsięwzięcie MGOPK spotkało się z aprobatą i zadowoleniem.

Rodzinne Warsztaty Artystyczne – Zajęcia Ceramiczne

29.10.2018 roku odbyły się pierwsze rodzinne warsztaty ceramiczne prowadzone przez Panią Annę Rylowską-Pyrek. Każdy, kto był na zajęciach mógł przekonać się jakim niesamowitym materiałem plastycznym jest glina. W trakcie naszych spotkań uczymy się pracy z różnymi technikami modelowania i zdobienia. Jest to fantastyczna zabawa wpływająca na rozwój zdolności manualnych, ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz pomysłowość przy projektowaniu. Na warsztatach staramy się pobudzać w uczestnikach radość z tworzenia rzeczy pięknych i niepowtarzalnych.

Spotykamy się co 2 tygodnie, w poniedziałki.

Na następne zajęcia zapraszamy 7 stycznia 2019 r. o godz. 17.00.

 

 

 

Jesienne Rodzinne Warsztaty

16.11.2018

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Pracownia pod Koziołkami zaprosiła 16 listopada wszystkich chętnych na warsztaty rodzinne. Tematem spotkania były jesienne lampiony oraz szyszkowe cudaki. Jednym słowem podczas pracy milusińscy wraz z opiekunami mogli do powstania swoich małych dzieł wykorzystać dary natury. Kolorowe, jesienne liście posłużyły nam do ozdoby jesiennych lampionów. Szyszki, które same w sobie są piękne stanowiły bazę do zrobienia szyszkowych cudaków. Dzieciaki wraz z mamami, babciami wyczarowały szyszkowe jeże, liski. Pojawiły się również leśne krasnale czy szyszkowe choinki. Własnoręcznie wykonane lampiony czy szyszkowe cudaki na pewno będą ozdobą ich dziecięcych pokoi.

Takie rodzinne, warsztatowe spotkania, gdzie wspólnie można spędzić czas z dzieckiem są bardzo ważne. Czasy w których żyjemy zmuszają nas do ciągłego tempa życia. Potrafimy robić wiele rzeczy na raz i w tej plątaninie dnia codziennego niejednokrotnie brakuje nam czasu aby z dzieckiem po prostu pobyć. Te kilka chwil jakie poświęcimy na zabawę z nim dają małemu człowiekowi poczucie ważności, bezpieczeństwa, wpływają na rozwój i kształt dorosłego człowieka.

Tak świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości

9-11.11.2018

To były wyjątkowe dni dla wszystkich Polaków, a w Koziegłowach świętowanie miało szczególny wymiar. Dzięki działaniom realizowanego projektu „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, od kilku miesięcy Dom Kultury w Koziegłowach, aktywnie włączał wszystkie pokolenia mieszkańców w przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Finałem projektu „W drodze do Wolnej Polski” był 3 dniowy cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dniu 09 listopada odbył się Uroczysty koncert pt. „Bo To Polska Właśnie”. Podczas koncertu wystąpili artyści Polskiej Opery Kameralnej : Małgorzata Kulińska, Ewa Szpakowska, Małgorzata Kustosik oraz Kazimierz Kowalski, polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista i wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny – śpiew i prowadzenie. Wysłuchaliśmy najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza Brygada”, arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny dwór”, „Halka” i inne utwory związane z historią Polski. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

W sobotę, Seniorzy z Koziegłowskiego UTW i grupa dzieci, uczestnicy warsztatów teatralnych, zaprosili na przygotowaną przez nich, pod okiem reżyserki i aktorki Agnieszki Raj-Kubat, emocjonalną podróż do wolności.

Bajkowy pociąg do wolności” to spektakl pełen autentycznych ludzkich historii, które trafiają do każdego, bez względu na wiek. Przedstawienie to jest kroniką codzienności, wspomnień i marzeń kobiet biorących udział w spektaklu. Odwołują się do swoich zdarzeń z dzieciństwa i młodości. Każda z nich za czymś lub kimś, tęskni. Wspólnie podróżują, spotykają się w jednym miejscu i w tym samym czasie. Podróżują z walizkami jako symbolem swoich wewnętrznych tęsknot, często skrywanych rodzinnych tajemnic. Dla każdej z nich „Bajkowy pociąg do wolności” kojarzy się z czymś innym. Bawiące się beztrosko, na scenie, szczęśliwe dzieci, są ich odzwierciedleniem, a sam tytuł spektaklu został potraktowany tutaj metaforycznie.

W ostatni dzień świętowania tj. w niedzielę 11 listopada zorganizowany został przemarsz „Polonez dla Niepodległej”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa im. A. Mróz Olszewskiej z Lgoty Górnej. O godz. 12.30 spod MGOPK wyruszył ogromny korowód tańczący poloneza z udziałem mieszkańców, kół KGW, GZPiT „Koziegłowy”, KUTW, Strażaków, Pocztów Sztandarowych i społeczności ze wszystkich Szkół z terenu Gminy i Miasta Koziegłowy.

Zwieńczeniem tego działania było włączenie społeczności uczestniczącej w uroczystej Mszy w Kościele pod wezwaniem Marii Magdaleny i Bożego Ciała w Koziegłowach i tak wspólnie najdłuższy korowód gminny w rytmach polskich polonezów wkroczył na płytę rynku.

Niesamowitym artystycznym wydarzeniem był taniec poloneza z wątkami „Pana Tadeusza” wykonany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej z Lgoty Górnej. Polska szlachecka krew i piękno strojów, kontuszy dopełniło „Poloneza dla Niepodległej”.

Następnie na Rynku wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Każdego przepełniała radość i poczucie patriotyzmu do Polski.

Na zakończenie mowę wygłosił Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka oraz vice wojewoda Śląski Pan Piotr Kołodziejczyk. Na upamiętnienie tej rocznicy zostały wypuszczone biało-czerwone balony, które symbolizowały odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zwieńczeniem tego przesłania było wspólne zdjęcie uczestników tego niesamowitego wydarzenia.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości zakończono w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury niezwykłym Koncertem Pieśni i Piosenek Niepodległościowych i Patriotycznych. Przygotowany został on z myślą o wspieraniu wychowania patriotycznego młodego i starszego pokolenia przez formy aktywności artystycznej czyli muzykę i śpiew. Widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł włączyć się we wspólne śpiewanie dzięki projekcji multimedialnej tekstów.

Koncert „Niepodległa Pieśnią Malowana” zgromadził na scenie ponad 120 wykonawców, którymi byli laureaci Festiwalu pieśni i piosenek niepodległościowych. Wystąpili soliści, zespoły wokalne i Chór Zespołu Szkół w Koziegłowach, od przedszkolaka do seniora. Koncert, przygotowany przez Annę Łuszczyk – Matyję, był okazją do zaprezentowania szerokiego repertuaru od pieśni legionowych po współczesne utwory patriotyczne. Koncertowi towarzyszył film obrazujący historię 100 lat niepodległej Polski. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Jury w składzie Iwona Kołodziejczak – śpiewaczka operowa, Andrzej Cymer – nauczyciel muzyki, Piotr Mesjasz – nauczyciel szkoły muzycznej, po przesłuchaniu uczestników postanowiła wyłonić zwycięzców. W kategorii soliści – w przedszkolu I miejsce otrzymał Wojciech Tyrała wykonując utwór „Szara Piechota”. II miejsce zdobyła Nadia Żak, III miejsce uplasowały się ex aequo Anna Królewska i Amelia Kurek. Wyróżnieni zostali: Amelia Fres, Maja Szatan oraz Kacper Machura.

W szkole podstawowej klas I-III, I miejsce zdobyła Natalia Feret śpiewając piosenkę „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, II miejsce otrzymała Zuzanna Marchewka, a III – Maja Makuch.

Jury oceniając wykonania szkół podstawowych, klas IV-VI miały nie lada kłopot. Nie sposób było wybrać jednego faworyta. Najlepszymi solistami okazali się Karolina Garleja w utworze „Po ten kwiat czerwony” oraz Igor Jerz ”Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. II miejsce otrzymali Paulina Musialik i Roksana Dyrka, III miejsce zdobyli Hubert Kocot i Zuzanna Marczyk. Wyróżnienie trafiło do Martyny Klyty.

Solistką, która otrzymała I miejsce w klasach VII i VIII Szkoły podstawowej oraz III Gimnazjum została Wiktoria Cesarz, śpiewając piosenkę „Deszcz, jesienny deszcz”. Kolejne miejsca otrzymali Wiktoria Konieczniak oraz Nikola Matyja. Komisja przyznała również wyróżnienie dla Patryka Nowaka, Marii Mordalskiej i Pauliny Urbańczyk.

Klaudia Jagoda, która zaprezentowała się w utworze „Powrócisz tu” otrzymała I miejsce w kategorii Soliści Szkoły średnie, na drugie miejsce trafiło do Szymona Matyi.

Najlepszą dorosłą wokalistką okazała się Angelika Krajewska, która zaśpiewała „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, otrzymała również Grand Prix Festiwalu.

W kategorii Zespoły Wokalne, Chóry – w przedszkolu zwyciężyły „Wesołe Nutki”.

W kategorii Szkoła Podstawowa klas I-III najlepszy okazał się Z.W. klasy II SP w Cynkowie wykonując utwór „Jak szło wojsko raz ulicą”, drugie miejsce zajął Z.W. klasy I SP w Cynkowie.

Z.W. SP w Cynkowie klas V-VI wygrał w kategorii Szkoła Podstawowa IV-VI. Zwycięskimi piosenkami były „Echo dawnej piosenki” i „Przybyli ułani pod okienko”.

W Szkole Podstawowej klas VII i VIII oraz Gimnazjum klasy III najlepszy był Chór Z.Sz. w Koziegłowach.

Duet Klaudia Jagoda i Szymon Matyja, którzy zaprezentowali się w utworze „Miasto” otrzymali pierwsze miejsce w kategorii Szkoły Średnie.

Najlepszym Dorosłym zespołem okazał się Z.W. Studia Piosenki MGOPK, który zaśpiewał piosenkę „Biały krzyż”, drugie miejsce zajął Zespół „Złoty Kłos” a trzecie KGW Lgota Górna.

Wydarzeniom towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół ” oraz malarska, przygotowane w MGOPK Koziegłowy. Podczas wszystkich uroczystości nie zabrakło chwil wzruszeń i niejedna łezka zakręciła się w oku. Wspólne świętowanie 100 – lecia odzyskania niepodległości Polski umożliwiło również przekazanie i pogłębianie wiedzy historycznej, skłaniając nas do refleksji nad cennym darem jakim jest niepodległość.

Dla gości wyłożona została księga pamiątkowa z prośbą o wpis z życzeniami dla nas Polaków i naszego Kraju, na następne sto lat !