Dożynki Gminne w Cynkowie

IV Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z KOPYTA”

Konkurs „Strój w stylu COUNTRY”

IV Festiwal Miłośników Koni i Muzyki

Regulamin i Karta zgłoszeń Konkursu na Strój COUNTRY

Konkurs na ” Najsmaczniejsze Kopytka”

KARTA ZGŁOSZENA

REGULAMIN NA NAJSMACZNIEJSZE KOPYTKA.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Dni Gminy i Miasta Koziegłowy

V Jubileuszowa Parada „Moto Legendy”

Regulamin V Jubileuszowej Parady „Moto Legendy”

Karta zgłoszenia

Słowiańska Noc Zakochanych

23.06.2018

23 czerwca na Kompleksie Sportowym ,,Orlik” odbyła się Słowiańska Noc Zakochanych.

Mieszkańcy Gminy Koziegłowy spotkali się przed zachodem słońca, w ten magiczny czas, by uczcić to przepiękne święto nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej, które obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku.

Uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, palinocką, Noc Kupały, kupalnocka. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Przepełnione uczuciami, szczęściem i miłością.

W taką noc nie mogło zabraknąć Królowej i Króla, którzy jak na prawdziwych Słowian przystało ubrani byli w szykowne szaty. W te rolę wcielili się Dominika Ptasik i Paweł Zimny. Słowiańska para królewska przepłynęła Łódką Szkoleniowo-Ratowniczą Ochotniczej Straży Pożarnej z Starej Huty przez jezioro i dobiła do brzegu aby stanąć przed zgromadzonymi i tym wspaniałym akcentem otworzyć całą imprezę i powitać wszystkich zgromadzonych.

Na scenie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy Zespołu Folklorystycznego ,,Janowianie” z Janowa, Kapelę Biesiadną z Choronia, koło muzyczne działające w MGOPK – grupę Jambomaniacy. A w góralskie nuty wprowadziła uczestników gwiazda wieczoru – kapela Góralska „WATRA”. Kapela zagrała utwory z Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu porywając do zabawy publiczność.

W międzyczasie odbyły się konkursy nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej. Rywalizacja toczyła się o to, który wianek Świętojański jest najpiękniejszy i który strój Świętojański najbardziej może zachwycić swoim wyglądem i prezentacją.

Wianki do konkursu ,,Wianek Świętojański” zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne. Przepiękne wianki jak nakazuje tradycja wyplatano z kwiatów polnych i ziół. W sumie zgłoszono 25 wianków. Jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – przewodnicząca, Małgorzata Chebel i Iwona Chmurzewska przyznało – w kategorii KGW – pierwsze miejsce KGW z Cynkowa, drugie miejsce zdobyło KGW Wojsławice, trzecie KGW ,, Mokrzeszanki” z Lgoty Mokrzesz. Jury postanowiło również wyróżnić KGW Markowice i KGW Gniazdów.

W kategorii Świetlice pierwsze miejsce otrzymała Świetlica ,,Ferajna” z Wojsławic, drugie miejsce Świetlica „Pomysłolandia” z Gniazdowa, miejsce trzecie „Przebojowa Ekipa” Świetlica z Mzyk. Przyznano również wyróżnienie dla Pracowni Orange z Lgoty Mokrzesz oraz Świetlicy „Pod Aniołem” z Pińczyc.

W kategorii osoby indywidualne wyróżnione zostały wianki przygotowane przez Barbarę Kuczerę z Markowic oraz Patryka Świebodę z Lgoty Mokrzesz.

Oprócz świętojańskich zmagań zorganizowano również konkurs w ramach Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast na najsmaczniejsze „Domowe Ciasto”. To już kolejna odsłona tego Festiwalu, który realizowany jest w wielu sołectwach naszej gminy. Jury spośród 12 wypieków wzięło pod uwagę przede wszystkim dobór produktów z których zostało wykonane, walory smakowe oraz oryginalność i estetykę wyróżniło smakołyk KGW i Zespołu „Złoty Kłos” ze Starej Huty, które otrzymało I miejsce, II miejsce otrzymał wypiek KGW Mokrzesz, III miejsce – KGW Lgota Górna. Przyznano również wyróżnienia dla KGW Pustkowie Lgockie i KGW Cynków. Po konkursie nadszedł czas na ogólną degustację. Każdy, kto był w tym dniu na Świętojańskiej Nocy Zakochanych mógł spróbować domowych wypieków. Ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach. Podziwu nad dekoracją słodkości i smakiem nie było końca.

Zorganizowane były liczne warsztaty i atrakcje m.in. wyplatanie wianków świętojańskich z KUTW, ”Kwiat Jednej Nocy” z Osikową Doliną, słodki pokaz kulinarny przygotowany wspólnie przez Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Zacisze” z Rzeniszowa oraz Koło Gospodyń „Ziemianki z Koziegłów, rejsy na zalewie Łodzią Szkoleniowo-Ratowniczą udostępnioną przez strażaków z OSP w Starej Hucie.

Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć głównego punktu programu czyli oczyszczającego ognia i wianków puszczanych na wodę wraz z osobistymi pragnieniami. Popłynął również Wianek Gminny uwity z kwiatów i ziół ziemi koziegłowskiej. Popłynął niosąc ze sobą przesłanie spokoju, dostatku, zdrowia dla wszystkich naszych mieszkańców.

Widowisko muzyczne Słowiańskiej Nocy Zakochanych przygotowała grupa dziecięco-młodzieżowa z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” wraz z Zespołem Folklorystycznym ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty. To widowisko ognia, śpiewu i tańca wywarło ogromne wrażenie na publiczności, po nim nastąpił czas na puszczanie wianków na wodę.

Sobótki to również tradycja i magia kwiatu paproci. Jak wieś niesie zakwita przez jedną magiczną chwilę a śmiałek, który go odnajdzie może cieszyć się szczęściem. Jak co roku chętnych do poszukiwania kwiatu paproci nie zabrakło. Dzieci i młodzież szukali przedmiotów nawiązujących do nocy świętojańskiej. Nagrodą dla zwycięzcy był ogromny kosz słodyczy ufundowany przez Burmistrza GiM Koziegłów Pana Jacka Ślęczkę. W tym roku po raz pierwszy kosz słodyczy został komisyjnie podzielony pośród 2 zwycięzców.

Po tych wspaniałych wydarzeniach i emocjach przyszedł czas na zabawę taneczną z grupą „Eminens”

Dziękujemy pięknie wszystkim, którzy przyczynili się do współtworzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia, Burmistrzowi GiM Koziegłowy, patronom medialnym, a także osobom i instytucjom współpracujących z nami, które zadbały o bezpieczeństwo i porządek.

Taka impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie nasi wspaniali sponsorzy, którym równie mocno z tego miejsca chcemy podziękować, a byli to:

Sponsor strategiczny:

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ,,Zacisze” z Rzeniszowa.

Sponsorzy wspierający:

P.H. ,,Jola” Jolanta Błońska z Koziegłowy,

Sklep Mini Market Ewa i Krzysztof Kuwak.

Partnerzy:

Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,

Osikowa Dolina z Koziegłów,

ZUK w Koziegłowach,

OSP w Koziegłowach,

OSP Stara Huta,

ROK w Częstochowie.

Premiera spektaklu „Przygody Niesfornej Paczki”

21.06.2018

21 czerwca 2018 roku dzieci i młodzież ze Studia Teatralnego – ,,Proscenium” działającego w MGOPK w Koziegłowach zaprezentowały swoje zdolności teatralne w premierze spektaklu ekologicznego ,,Przygody niesfornej paczki”. Reżyserem przedstawienia i opiekunem grupy był aktor Bogdan Wąchała.

Na scenie mogliśmy zobaczyć Wróżkę, Króla i Dzieci, które by nauczyć się dbania o przyrodę, musiały wyruszyć w nieznaną podróż na inną planetę. Sztuka z mocnym przesłaniem „jak wiele jest jeszcze do zrobienia w aspekcie ekologicznym i jak bardzo zanieczyszczona jest nasza planeta Ziemia” trafiła do serc naszej publiczności.

Premiera tego spektaklu była ogromnym wydarzeniem dla naszych młodych aktorów. Nasze Studio Teatralne wytworzyło na scenie wiele pozytywnej energii i tym samym wszyscy zostali słusznie nagrodzeni przez publiczność wielkim aplauzem.

Na koniec odbył się konkurs dla dzieci a nagrodą dla wszystkich milusińskich była skrzynia ze słodyczami.

Premierę spektaklu ,,Przygody niesfornej paczki” można więc uznać za bardzo udaną. Serdeczne podziękowania Panu Bogdanowi Wąchale i młodym, utalentowanym aktorom złożyła w imieniu swoim oraz Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczki, Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach Pani Renata Garleja.

 

Uroczyste otwarcie Placu Zabaw w Rzeniszowie

20.06.2018

20 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw w Rzeniszowie, ufundowanego przez firmę Womir-SPA z Rzeniszowa w ramach programu „Dobry sąsiad”. To miejsce spotkań dla dzieci i ich rodzin zostało utworzone obok budynku OSP, w którym zlokalizowana jest świetlica „Promyk”.

Po uroczystym przecięciu wstęgi i części oficjalnej, uczestnicy tego przedsięwzięcia mogli spróbować delicji upieczonych na konkurs „najsmaczniejsze domowe ciasto”, organizowanego w ramach „Sąsiedzkiego festiwalu ciast”. To już kolejna odsłona tego Festiwalu. Jury spośród 11 wypieków wyróżniło smakołyk Pani Magdaleny Grząś, które otrzymało I miejsce, II miejsce otrzymał wypiek Pani Małgorzaty Kijanki, III miejsce – Alicji Balukiewicz.

Wszystkie ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach. Podziwu nad dekoracją słodkości i smakiem nie było końca.

Oczywiście nie zabrakło również wielu konkursów dla dzieci i dorosłych przeprowadzonych przez Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Panią Renatę Garleję, min. ubijanie śmietany na czas, picie soku przez dzieci a mleka przez dorosłych na czas, oraz taniec w parach z balonami czy konkurs plastyczny „Co jeszcze dzieci widziałyby na placu zabaw”. Wszystkie konkursy sprawiały wiele radości zawodnikom jak i widzom. Pełne były śmiechu i pozytywnej energii, emocji.

Dużą atrakcją był także koncert Zespołu Pieśni i Tańca Koziegłowy. Owacje i brawa były najlepszą nagrodą dla Zespołu.

Nie zabrakło smalcu z ogórkiem małosolnym, pieczonek i innych przysmaków które przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeniszowie.

Swoim występem wokalnym i tanecznym pochwaliły się także dzieci ze Świetlicy „Promyk” z Rzeniszowa.

Najmłodsi mogli po raz pierwszy skorzystać ze wspaniałego placu zabaw, były zamki dmuchane, zjeżdżalnie, wiele atrakcji w tym malowanie twarzy uśmiechniętych i szczęśliwych dzieci.

Imprezę zakończyła zabawę taneczna z zespołem Eminens.

Organizatorem tego działania byli: Radna i Sołtys Rzeniszowa Grażyna Sitek, Żywiec Zdrój i WOMiR. Współorganizatorem: MGOPK, KGW Rzeniszów, OSP Rzeniszów.

Patronat honorowy objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka.

V Turniej Sołectw

Wakacyjne Impresje w MGOPK

Spotkanie autorskie z Dorotą Zawadzką

Słowiańska Noc Zakochanych

Karta zgłoszenia na „Najpiękniejszy Wianek”

Regulamin na „Najpiękniejszy Wianek”

Karta zgłoszenia na „Strój Świętojański”

Regulamin na „Strój Świętojański”

Spektakl „Przygody niesfornej paczki”

Gminny Dzień Dziecka „Mamo Tato co ty na to?”

01.06.2018

1 czerwca 2018 r. w Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach odbył się Gminny Dzień Dziecka.

Organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach z honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Pana Jacka Ślęczki.

Wspólnie spędziliśmy czas z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z terenu Gminy i Miasta Koziegłowy. Jesteśmy jak jedna wspólna rodzina, co potwierdziły Nam wspaniała frekwencja wszystkich uczestników i żywa reakcja publiczności.

Mocną stroną naszej Gminy jest także różnorodność talentów artystycznych. Prezentacje z Koncertu Laureatów Otwartego Festiwalu Artystycznego „Scena dla Ciebie” umacniają Nas w przekonaniu, że jesteśmy Gminą z Pasją.

W tym roku gratulujemy następującym wykonawcom:

W kategorii Soliści – wokaliści przedszkola:

I miejsce – Natalia Feret

II miejsce – Julia Boroń

II miejsce – Amelia Kurek

III miejsce- Wojciech Tyrała

Wyróżnienie – Lilianna Szpak

Wyróżnienie – Oliwia Krawczyk

W kategorii Soliści – wokaliści szkoły podstawowe I-III:

I miejsce – Zuzanna Marczyk

I miejsce – Zuzanna Marchewka

II miejsce – Roksana Dyrka

III miejsce – Lena Bulska

W kategorii Soliści – wokaliści szkoły podstawowe IV-VI:

I miejsce – Wiktoria Cesarz

II miejsce – Paulina Musialik

III miejsce – Marta Glinka

Wyróżnienie – Karolina Garleja

W kategorii Soliści – wokaliści gimnazjum i 7 klasy szkoły podstawowej:

I miejsce – Paulina Urbańczyk

II miejsce – Maria Mordalska

III miejsce – Wiktoria Konieczniak

W kategorii Soliści – wokaliści szkoły średnie:

I miejsce – Klaudia Jagoda

W kategorii Soliści – wokaliści dorośli:

I miejsce – Angelika Krajewska

W kategorii Duety, Zespoły Wokalne, Chóry szkoły podstawowe I-III:

I miejsce – Duet Julia Filipczyk i Maja Konieczniak

II miejsce – Zespół wokalny „Wesołe nutki”

III miejsce – „Odlotowy Team”

W kategorii Duety, Zespoły Wokalne, Chóry szkoły podstawowe IV-VI:

I miejsce – Zespół wokalny SP w Cynkowie

W kategorii Duety, Zespoły Wokalne, Chóry gimnazjum i 7 klasy szkoły podstawowej:

I miejsce – Chór ZS w Koziegłowach

W kategorii Instrumentaliści – Soliści przedszkola:

Wyróżnienie – Filip Marczyk

W kategorii Instrumentaliści – Soliści szkoły podstawowe I-III:

I miejsce – Maja Konieczniak

II miejsce – Zuzanna Marczyk

III miejsce – Michał Majchrzak

W kategorii Instrumentaliści – Soliści szkoły podstawowe IV-VI:

I miejsce – Maciej Puszczewicz

II miejsce – Alicja Kałuża

III miejsce – Antoni Puszczewicz

Wyróżnienie – Karolina Garleja

W kategorii Instrumentaliści – Soliści gimnazjum i 7 klasy szkoły podstawowej:

I miejsce – Anna Matyja

II miejsce – Klaudia Krawiec

III miejsce – Martyna Bereza

W kategorii Instrumentaliści – Soliści szkoły średnie:

I miejsce – Julia Puszczewicz

W kategorii Zespoły Instrumentalne, Orkiestry gimnazjum i 7 klasy szkoły podstawowej:

I miejsce – Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc

W kategorii Tancerze – Soliści gimnazjum i 7 klasy szkoły podstawowej:

I miejsce – Maksymilian Bańdo

II miejsce – Oliwia Szmal

W kategorii Zespoły Tańca Nowoczesnego i Towarzyskiego szkoły podstawowe IV-VI:

Wyróżnienie: Zespół „Just Smile”

W kategorii Zespoły teatralne szkoły średnie:

I miejsce – Grupa Teatralna ZS w Koziegłowach

W kategorii Zespoły Teatralne dorośli:

I miejsce – Grupa Teatralna ZS w Koziegłowach

Kolejną atrakcja były postacie bajkowe: Myszka Mini, Czerwony Kapturek, Alicja z Krainy Czarów, Bajkowa Wróżka, Pocahontas, Pszczółka Maja w które wcieliły się Animatorki z naszych Świetlic.

Prowadziły one równolegle z toczącym się Koncertem różne konkursy i zabawy. Jako pierwszy odbył się konkurs plastyczny pt. : „Moja Rodzina i Ja”, w którym zwyciężyli:

I miejsce – Dominika Białas

II miejsce- Hania Śnigurska

III miejsce – Ola Raczek

Wyróżnienie – Weronika Gocyła, Kamil Gabryszewski, Oliwia Orawec, Lena Mrowiec, Kasia Szewczyk

Odbył się również Turniej Szachowy , a oto jego zwycięzcy:

W kategorii klasy 0 – IV:

I miejsce – Dominik Jagiełło

II miejsce – Marcin Skowronek

III miejsce – Filip Całusiński

W kategorii klasy V – VII:

I miejsce – Kamil Żurek

II miejsce – Kacper Haczyk

III miejsce – Oliver Jarząb

W kategorii gimnazjum II i III klasa:

I miejsce – Mikołaj Jabłoński

II miejsce – Dominik Nazimek

III miejsce – Sebastian Żurek

Puchar dla Najmłodszego Zawodnika otrzymała Magdalena Walo.

Nowością był także konkurs w ramach Festiwalu Ciast.

Fajnym i atrakcyjnym sposobem zabawy okazał się również basen z nagrodami, gdzie każde chętne dziecko mogło sobie własnoręcznie złowić jakąś nagrodę.

W przerwach podczas Koncertu odbyły się również konkursy z nagrodami. Zmagać się w nich mogli wspólnie – rodzice i ich milusińscy, oraz dzieci ze Świetlic zrzeszonych przy MGOPK. Była naprawdę fajna zabawa i chociaż konkurencje wcale nie były łatwe, to wszyscy dobrze się bawili.

Nie zabrakło innych atrakcji, a w tym: salon dziecięcej urody czy kawiarenka ze słodkościami.

Dla każdego dziecka były też upominki w postaci balonowego zwierzaka-cudaka.

Wspaniała zabawa, piękna pogoda i liczna frekwencja sprawiły, że wszyscy razem cieszymy się z naszego wspólnego działania.

Gminny Dzień Dziecka

Warsztaty Wyjazdowe do Żarek

,,Jak to drzewiej bywało”

19.05.2018

W sobotę 19 maja ,,Pracownia pod Koziołkami” zorganizowała warsztaty wyjazdowe dla dzieci i młodzieży do Żarek. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach cyklu ,,Szlakami dziedzictwa kulturowego”. W programie była Manufaktura Słodyczy ,,Hokus Pokus” oraz zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, które należy do Szlaku Zabytków Techniki.

Manufaktura Słodyczy ,,Hokus Pokus” to magiczne miejsce, pełne słodkości. Lizaki, cukierki o różnej barwie, kształtach przyciągają wzrok. Zachęcają do spróbowania. Jednak największą atrakcją jest udział w procesie wytwarzania lizaków i cukierków. Dzieciaki z zaciekawieniem obserwowały cukier w formie płynnej do którego dodawano barwniki i aromaty. Dowiedziały jak należy łączyć ze sobą kolorową masę tak aby słodki przysmak mienił się odcieniami a na koniec chyba najbardziej wyczekiwany moment. Ze słodkiej, plastycznej i jeszcze ciepłej masy każde dziecko formowało swojego, własnego lizaka, lizaka o smaku jagodowym.

Kolejnym punktem naszego wyjazdowego spotkania było Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie” w Żarkach. Mieści się ono w stuletnim młynie elektrycznym i jest formą muzeum interaktywnego, gdzie uczestnicy wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W trakcie zwiedzania poznajemy historię pięciu rzemiosł, które od wieków były związane z Żarkami. Młynarstwo, bednarstwo, piekarnictwo, kołodziejstwo czy szewstwo to zapomniane zawody. Dzięki takiemu miejscu młodzi ludzie mają okazję je poznać. W historie rzemiosła wplecione są losy miasteczka i ludzi tam żyjących.

,,Stary Młyn” to muzeum gdzie łączy się tradycję z nowoczesnością a naukę z zabawą. Wchodząc czuło się ducha przeszłości, czasów które odeszły bezpowrotnie. W takim klimacie uczestnicy warsztatów zapoznali się z urządzeniami jakie kiedyś były w młynie, mieli również możliwość na starych żarnach mielić zboże, czy rozdrabniać je na rozsypanym kamieniu. Zobaczyli stary piec do wypieku chleba, warsztat szewski, wysłuchali opowieści bednarza, posłuchali gwaru dobiegającego z wyszynku. W części wystawienniczej mogli poznać losy mieszkańców Żarek.

Grupa biorąca udział w warsztatach wyjazdowych do Żarek była pod ogromnym wrażeniem i Manufaktury Słodyczy ,,Hokus Pokus” i Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie”.

Już w drodze powrotnej wymieniano uwagi i dzielono się nowym doświadczeniem zajadając słodkie cukierki.

Trudno temu zaprzeczyć, należy tutaj podkreślić ogromną rolę ludzi, młodych, pełnych pasji, umiejących nawiązywać kontakt z małym człowiekiem i przeprowadzić ich przez labirynt historii w sposób dla nich zrozumiały.

Puentując ,,daleko szukacie a blisko macie” warto poznawać swoje okolice i można czerpać bogactwo i wiedzę ze swojego regionu.

Warsztaty wyjazdowe do Żarek

Ogłoszenie o naborze do Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy”

.